Lakkiaisia?

Perheemme esikoinen viettää tänä keväänä lakkiaisia eli ensimmäinen yo- juhla perheessämme.

Please, antakaa vinkkejä kokeneemmat, kuinka kivat lakkiaiset järjestetään. Vieraita tulee varmaan noin 50.

Lähetetäänkö kutsut? Tarjoiluvinkkejä? Kuinka hoitaa siivous helpoiten?

Tämän kevään abien vanhemmat: jännittääkö teitä näin kamalasti? Mulla vatsa kuralla jo nyt!
5667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Samassa veneessä ollaan :)

Esikoisen omasta toivomuksesta vietämme juhlaa rennosti. Vieraille lähetän itse väsäämän kutsukirjeen, jossa esim. mukaan pyydetään ottamaan simmarit ja sammarit. Juhlapaikkana on nimittäin mökki ja tarkoituksena grillailla salaattien kera. Tietysti myös hiukan makeaa eli täytekakku ja jotain muuta suussa sulavaa. Sauna on lämpöisenä koko päivän ja uimaankin pääsee, jos talviturkin haluaa heittää pois.

Kutsujahan ei kuulema nykyään hirveemmin lähetellä, vaan osa ilmoittaa "yleisen kutsun" esim. paikallisessa lehdessä.

Hiukan on suunnitelmat vielä kesken ja hakusessa, mutta aikas suuri paino putosi, kun "juhlakalu" valitsi tämän vaihtoehdon.

Ja tokihan sitä jännittää...

Aurinkoista kevättä ja iloista mieltä kohti juhlaa!

Äänestä

Lakkiaisiin ei kuulema lähetetä kutsuja erikseen, on käytäntönä nykyään. Seisovapöytä lienet vaivattomin emännälle. Huolehdi, että joku muu keittää kahvin ja tarjoilee juomat, kun uuden ylioppilaan äiti.

Suolaiset tarjoamiset tekevät paremmin kauppansa, kuin makeat. Jos vieraita on noin 50, niin tarvitset suunilleen 4 voileipäkakkua ja 2 täytekakkua, ehkä pieniä kaarjalanpiirakoita munavoi tjms. ja juomia on hyvä varata myös alkoholittomana autoilijoille/lapsivieraille.

Äänestä

...miten lakkiaiset eroaa muista perhejuhlista? Stressasitko ristiäisiä, rippijuhlia, synttäreitä yhtä paljon?

Pari vinkkiä:

- tee iso kuvakollaasi tästä ylioppilaasta seinälle (sinitarra), kivoja kuvia vauvaiästä alkaen, ja viereen naulasta roikkumaan ekat kengät ;)

- voileipiä, pikkupullia, keksejä ja suunnattoman ihana ja iso täytekakku, kahvia, teetä, limua ja kuohuviini/pommac-lasilliset, siinä tarjoilu

- normaali viikkosiivous riittää mainiosti

*stressivapaan vyöhykkeen valtiatar*

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä! Tuo kuvakollasi oli jännä ajatus, ja sen voisi toteuttaa nuorempi sisar, joka tekee sen tosi mielellään.

    Ristiäisissä, rippijuhlissa ja synttäreinä lapseni oli vielä niin nuori ja kaikki, mitä tarjosin, kelpasi. Rippijuhlat olivat tosin vähän "arvokkaammat" juhlat, joita järjestettiin hartaudella parisen viikkoa. Leivoin kaikki pikkuleivistä voileipäkakkuihin itse, samoin tarjoilu ja siivoukset.

    Nyt panen tosi paljon painoa sille, että nuoreni on jo aikuinen ja osaa paremmin arvostaa sitä, miten hänen juhlansa hoidetaan. Onneksi hän osallistuu järjestelyihin myös itse ja vaikka hänen suustaan kuuleekin usein tuon "Älä hössötä", olen varma, että sisimmässään hän on tyytyväinen ja onnellinen, kun juhlasta, jonka muistaa koko elämän, tulee onnistunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut äippä kirjoitti:

Perheemme esikoinen viettää tänä keväänä lakkiaisia eli ensimmäinen yo- juhla perheessämme.

Please, antakaa vinkkejä kokeneemmat, kuinka kivat lakkiaiset järjestetään. Vieraita tulee varmaan noin 50.

Lähetetäänkö kutsut? Tarjoiluvinkkejä? Kuinka hoitaa siivous helpoiten?

Tämän kevään abien vanhemmat: jännittääkö teitä näin kamalasti? Mulla vatsa kuralla jo nyt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu