Volvo 240 ei pelaa

ldskchkchnksc

Lähdin volvollani liikkeelle. Hetken kuluttua laturivalo alkoi palaa himmeänä. Pysähdyin ja tarkastin remmit ja kaikki johdot. Jatkoin matkaa ja n. puolentunnin kuluttua pysähdyin. Valo oli jossain vaiheessa himmentynyt pois..
Vetelin sauhut ja jatkoin matkaa, mutta volvopa ei olisi halunnut jatkaa, ensin ei startannut lainkaan ja toisella kerralla kiersi itsensä nipin napin käymään. Jatkoin matkaa ja noin viiden minuutin jälkeen hyytyi. Hinaamalla sain sen muutaman kerran käymään.


Kertokaahan onko vika akussa, laturissa, jossain helvetin releessä, johdossa, jossain katkasijassa vai ihan vaan minussa. Kertokaa myös, miten voin paikantaa vian? Ei vanhalla volvolla muuten niin väliä, mutta kun 30 kilsaa on pitkä matka polkea pyörällä.

5

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laturin takaa, mulla oli yks johto ollu melkein pakosarjassa kiinni, kuori oli sulanu, ja johto hapettunut poikki, samalla kannattaa tarkastaa/vaihtaa laturin hiilet.

    • kape65

      itselläni meni laturista jännitteensäätäjä eli
      lataussäätäjä,sen kun vaihtoi niin latausvalo
      sammui täysin.hinta oli muistaakseni n. 25e.
      helppo itsekkin vaihtaa.

      • fdsjfhslhvgklv

        Kiitokset noistakin vinkeista, palaan huomenna taas kertomaan tilanteen. Minkäsnäkönen pylpyrä se säätäjä on?


    • hkidhjfkdjföldk

      Säästyn vaturin vaihdolta. Johdot oli huonossa kunnossa, eristin teipillä ni pääsen 40 kilsan matkan pajalle. Pajalla saan auton ylös, joten on vähän helpompaa eristellä johtoja kunnolla.
      Latasi muuten yleismittariin ~15 volttia. Onko riittävästi???

      • Jusu

        aika ok on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      185
      8521
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      257
      4300
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      136
      3639
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      106
      3423
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      19
      2430
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2245
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      27
      2076
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      41
      1779
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      61
      1633
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      48
      1587
    Aihe