Osaisiko joku neuvoa, missä päin suunnilleen tämä Nürburgring sijaitsee? Olisi mukava saada hotelli tästä jostakin lähistöltä.
Nürburgring
siru
72552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rata sijaitsee Mosel - joen pohjoispuolella, lähellä Belgian ja Luxemburgin rajaa. Kätevin tapa on lentää Ryanairilla Hahniin ja vuokrata auto sieltä. Lennot maksaa satasen-pari lentopäivästä riippuen. Vuokra-auton kanssa ei ole niin riippuvainen majoituspaikankaan sijainnista. Majoitusvinkkejä voi katsoa radan kotisivulta tai melkein kaikkien pikkukaupunkien kotisivuilta (www.kaupunginnimi.de) tai moselin alueen sivuilta
http://www.hahn-airport.de/
http://www.nuerburgring.de/1_nuerburgring/anfahrt/index.html
Radalle pääsee myös tavallinen turisti ajamaan. Saa ajaa omalla autolla tai motskarilla. Eikä edes maksa kovin paljon. Ja on siellä vuokrattavan monenkinlaisia kilpureita. Näin oli ainakin viime kesänä. Mutta ajamatta jäi, kun hieman arvelutti, että ei taida vakuutus korvata, jos oman autonsa siellä ruttaa. oli vielä lomareissu alkupuolella tuossa vaiheessa. Ja toisaalta oli sellaisia Ferrareita ja Coopereita, että toiseksi olisi jäänyt.
Kiitoksia oikein paljon, kuullostaa jo lupaavalta, että perille päästään. En sitten tiedä uskaltaako sitä itse lähteä ajamaan, olisihan se kokemus mutta taitaa jäädä vain kisan katseluun.
Olen menossa F1 kisaan ekaa kertaa, startti muutaman viikon päästä, RyanAir TRE-HAHN n.120e/menopaluu/hlö, kisalippu halvin istumapaikka viikonlopulle 150e/hlö, tarkoitus vuokrata auto kentältä, joten otimme suosioista hotellin kauempaa Moselilta, kattele vaikka tuolta http://www.bookings.de/
Sijainti: Eifel-vuoristossa noin 50km Mosel-joesta ja Belgian rajallekin taitaa olla samat 50km, km-lukemat katsoin aika epätarkasta kartasta mutta sinnepäin kuitenkin.
Radan linkki
http://www.nuerburgring.de/
Osoite
Nürburgring GmbH
53520 Nürburg
Jotain osviittaa saa karttapalvelun www.stadtplandienst.de
avulla ja reitteihin esim
http://www.fi.map24.com/
Nurburgringin vanhalle radalle pääsi viime kesänä ajamaan 15€ kierros.Lippuja sai automaatista tai toimistosta.Hieman epäilytti lähteä vuokra-autolla.Katselimme muiden ajoa breidsheidin kylässä,auto lindlin pihalle ja portaita ylös pellonlaitaan,rata menee kylän yli siltaa pitkin.Hollantilaiset ajoi asuntoautolla rataa ympäri,niimpä rohkeus voitti ja itse sekaan.Suosittelen.
Olemme juuri tällä hetkellä Saksassa ja huomenna menossa Nürburgringille. Koblenz on melko iso kaupunki aika lähellä rataa, itse olemme täällä ainakin yhden yön. Hahnin kentältä ajaa tänne noin puolessa tunnissa. Kölnin kaupungissa kävimme myös samalla matkalla kun ajoa oli vain tunnin verran lisää, ja kannatti käydä, oli hieno kaupunki.
Täällä Koblenzissa on kyllä hotelleja paikan päältä varattavissakin, ainakin viikolla pitäisi olla tilaa.