Kone autoon!

Miten onnaa

Saako ihan kotipeeceetä autoon mitenkään?

Siis ihan isoa keskusyksikköä farmarin paksiin pystynn ja näyttö, näppis ja hiiri johdotettuna eteen. Miten sähkösyöttö, mistä sen saa ja muita käytännän ongelmia?

4

507

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistuakin.

      Tarvitset vain invertterin jolla muunnat auton 12V-> 230V. Lisäksi tarvinnet pari lisäakkua ja lähes tuplaten tehokkaamman laturin autoosi. Varaudu myös uusimaan autosi laturi pari kertaa vuodessa...riippuen tietysti kuinka paljon tietokonetta autossa käytät.
      Eli eiköhän tuo tullut selväksi, että jos tietokonetta tarvitset autossa, niin helpommaksi ja halvemmaksi tulee hommata sinne läppäri.

      • Heikkoa on

        Onpas sulla heikot sähkölaitteet autossa, taidat ajaa opelilla....

        Ei se 100-150 wattia kotikoneen kulutus mitään latureita syö eikä siihen lisäakkuja tarvita.

        Mutta totta on että kannettava olisi kaikin puolin helpompi ja parempi ratkaisu, mikä sitten käyttötarkoitus lieneekään.


    • Yleensä nuo pöytäkoneet vaativat vaihtovirtaa, joten helpointa on hommata invertteri, joka muuttaa tupakansytyttimen 12 volttia normaaliksi vaihtovirraksi. Ongelmana tässä on tehontarve, sillä varsinkin uudemmat koneet tarvitsevat aika tavalla tehoa eikä niissä ole minkäänlaista akkua puskurina. Tupakansytytinliitäntä ei ehkä riitä niiden tarpeisiin. Lisäksi invertterit hukkaavat osan sähköenergiasta muunnoksessa. Läppärien kanssa on helpompaa, koska ne kuluttavat vähemmän sähköä ja niissä on akku tasaamaan kulutuspiikkejä.

      Jos olet sähköguru, voit tietysti kytkeä autosi akun rinnalle tueksi toisen ja tehdä itse kytkennän josta saat tietokoneelle tarvittavan sähkön. Toisaalta, jos olisit guru, niin et varmaan kyselisi asiasta täällä. Jätä nuo sähkökytkennät osaaville, ettei tule ruumiita. :)

      Jos auton moottorin hyötysuhteeksi olettaa 15%, invertterin 85% ja bensiinin energiasisällöksi 40 MJ/litra, tietokoneen ja monitorin yhteinen tehonkulutus 300 W vastaa noin kahta desiä bensiiniä tunnissa.

    • ....

      ...mutta en nyt oikein ymmärrä mitä tuolla sitten tehdään. Mihin ajattelit jonkun 15-17 tuumasen näytön siellä edessä laittaa?

      Jos autoon koneen kiinteästi asennettuna haluat laittaa, niin konttiin joku Via Epia pohjannen todellä vähän virtaa kuluttava keskusyksikkö ja eteen esimerkiksi 7 tuuman kosketusnäyttö ja joku hiiren korvike. Pienikokeinen langaton näppis/hiiri sitten varalle jos tarttee.

      Tähän tyyliin:
      http://www.skenegroup.net/fi/artikkelit/pugputer_406_2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      428
      1753
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      777
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      724
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      711
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      645
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      644
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      547
    10. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      37
      541
    Aihe