Ruokalaskut

Millaisia ruokalaskuja teillä on kuukaudessa? Pitääkö vielä joku nykyaikana kirjanpitoa?

Tuntuu hassulta, että tyiedän isoja perheitä joilla menee saman verran rahaa kuussa ruokaan kuin pikkuperheilläkin. Johtuisiko siitä että jos pikkuperheet syö paljon valmisruokaa?
387984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

..noin tonni kuussa.

Äänestä

ja lisäksi ruokakuntaan kuuluu vanhemmat ja kaksi kissaa. Ruokaan menee noin 600 euroa kuussa.

Äänestä

Ison perheen ruokalaskussa on pakko säästää, kun syöjiä on monta. Ei osteta maitoa kuin määrätty määrä, kun se loppuu, juodaan vettä.
Ostetaan vähemmän hedelmiä ja muita kalliita tarvikkeita, jaetaan niitä osiin, ei kokonaista hedelmää yhdelle lapselle jne.
Keksit, juustot, jogurtit, viilikset, kaikki turhaa. Tehdään itse pannaria, kiisseleitä ja vispipuuroa, sillä jo säästetään paljon.

Äänestä
  • Meillä on aina pidetty tarkkaan huolta siitä mistä säästetään, ja tuoreet hedelmät ja kasvikset ovat tärkeä osa ravitsemusta. Riippuu tietysti vähän lapsen koostakin näiden tarve. Tai voihan nämä jättää pois kokonaan, ja maksaa säästöt sitten lääkekuluina. Lapsuusvuosina opetellaan sitä terveellistä elämäntapaa, ja itse ihmettelen aina niitä lapsia, jotka eivät suostu syömään hedelmiä ja kasviksia. Ettei vaan juustohöylä olisi leikannut budjetista...

    Uskon vakaasti siihen, että lapsi oppii pienestä pitäen syömään kaikkea, jos hänellä on siihen mahdollisuus. Makeaa meillä vähän käytetään, liekö sitten juontuu tapa tuonne lapsuuteen, kun elin 11-lapsisessa perheessä, jossa ei juurikaan herkuteltu.

    Äänestä

ruokaan menee kk noin 80-200e.Keskimäärin ennemminkin kallistuu siihen 200e kk.

Äänestä
  • Miten voit 6 ihmistä tulla toimeen 80-200e kk? Mitä teillä syödään? Juodaanko ees maitoa?

    Äänestä

  • miten voitte pärjätä noin vähällä?
    Meillä 3 lasta, (pienin vauvaa) kissa ja koira. Meillä menee varmaan
    vähintään 600e, joka kyllä sisältää pesuaineet ja vaipat eläinten ruuat. Valmisruokia ei ostella.

    Äänestä

  • Marisa kirjoitti:

    miten voitte pärjätä noin vähällä?
    Meillä 3 lasta, (pienin vauvaa) kissa ja koira. Meillä menee varmaan
    vähintään 600e, joka kyllä sisältää pesuaineet ja vaipat eläinten ruuat. Valmisruokia ei ostella.

    noi vaipat ja pesuaineet laitetaan et maha kestää syödä...ruokalaskusta oli kyse

    Äänestä

  • miltäköhän kirjoitti:

    noi vaipat ja pesuaineet laitetaan et maha kestää syödä...ruokalaskusta oli kyse

    syödä tai juoda niitä pesuaineita ;)
    MUtta selkeytän: kauppalasku on vähintään se 600e,varmaan lähelle 700e joka sisältää myös vaipat ja pesuaineet. En jaksanut alkaa laskemaan ja erottelemaan mikä niiden osuus on, mutta tuskin paljon, koska siivousaineet ostan muualta.
    Pelkän ruuan osuus arviolta yli 500e.

    Äänestä

  • Lissa kirjoitti:

    Miten voit 6 ihmistä tulla toimeen 80-200e kk? Mitä teillä syödään? Juodaanko ees maitoa?

    kyllä ihan kunnolla syödään joka päivä lämmin ateria on iltapalaa ja aamupalaa välillä herkutellaankin mutta katsomme tarjoukset tietty joskus kyllästyttää ostaa halvasti ja silloin räväytämme paremmin ja kalliimmin mutta yleensä tosiaankin tuo 200e kk meillä menee kk kauppaan.

    Äänestä

  • Marisa kirjoitti:

    miten voitte pärjätä noin vähällä?
    Meillä 3 lasta, (pienin vauvaa) kissa ja koira. Meillä menee varmaan
    vähintään 600e, joka kyllä sisältää pesuaineet ja vaipat eläinten ruuat. Valmisruokia ei ostella.

    tiedä jos totta puhutaan kuinka pärjäämme noin vähällä mutta näin vain on ja siihen jo tottuneina ei edes tuu ostettuu enempää , paitsi joskus...

    Äänestä

  • tuohon pääsee..teillä menee 20-50e/per 7 pvä eli 2.85-7.15/per/pvä..kai siihen pääsisi ja pakkokin olis näillä tuloilla, mutta..mutta...viikonlopun ruokaostokset on jo tuon 80egee ja kuukaudessa on enempikin päiviä kuin 28...nyt tuli huono omatunto "tuhlaamisesta"

    Äänestä

  • vaikka ei suurperhe (5 henkeä) olekkaan menee yksistään maitoa kuukaudessa n. 120 litraa.

    Yllä olevan talouden kuuluu elää aikalailla "omavaraistaloudessa", jotta noihin summiiin päästään kauppaan vietävän rahan suhteen.

    Äänestä

  • Vanhempi äiti kirjoitti:

    vaikka ei suurperhe (5 henkeä) olekkaan menee yksistään maitoa kuukaudessa n. 120 litraa.

    Yllä olevan talouden kuuluu elää aikalailla "omavaraistaloudessa", jotta noihin summiiin päästään kauppaan vietävän rahan suhteen.

    Ko perhe saaa ruuat "ruoka-apuna".

    Äänestä

  • blondi-72hki kirjoitti:

    tiedä jos totta puhutaan kuinka pärjäämme noin vähällä mutta näin vain on ja siihen jo tottuneina ei edes tuu ostettuu enempää , paitsi joskus...

    teillä syödää?
    Meillä viikonlopun ruokaostot on 80-100e ja ihan perusruokaa ostetaan ja jos juhlapyhät tulossa niin 150e menee kevyesti.
    Voi laskea,että meidän ihmisten ruokiin menee kuussa n1000e,
    Siihen päälle lemmikkien ruuat,jotka maksavat kuukaudessa 50e ja mahdolliset muut menot.
    Eli joka pärjää noin vähällä,niin olisin kiitollinen,jos saisin vinkkejä meillekin!

    Äänestä

  • Lissa kirjoitti:

    Miten voit 6 ihmistä tulla toimeen 80-200e kk? Mitä teillä syödään? Juodaanko ees maitoa?

    eikä tartte syödä.
    Olen tullut siihen tulokseen, että nimim. on provo, joka meitä täällä jutuillaan "hauskuttaa".
    Lasketaanpa, jos perheessä syödään aamupala, muut töissä yms, päiväruoka ja iltapala, niin 80 euroa jaettuna 30päivää tekee 2,6euroa pvä ja se jaettuna 3 aterialle 0,86 ja se kuudelle ihmiselle 0,143 e. Aika halvalla siellä kyllä syödään, puuropaketti, mitä maksaa, onko euron, ja montako ateriaa saa yhdestä puuropaketista.
    Leipäpaketti maksaa n. 2e ja maitolitra 0.80 jotain hmmmm...

    Äänestä

  • nauru pidentää ikää kirjoitti:

    eikä tartte syödä.
    Olen tullut siihen tulokseen, että nimim. on provo, joka meitä täällä jutuillaan "hauskuttaa".
    Lasketaanpa, jos perheessä syödään aamupala, muut töissä yms, päiväruoka ja iltapala, niin 80 euroa jaettuna 30päivää tekee 2,6euroa pvä ja se jaettuna 3 aterialle 0,86 ja se kuudelle ihmiselle 0,143 e. Aika halvalla siellä kyllä syödään, puuropaketti, mitä maksaa, onko euron, ja montako ateriaa saa yhdestä puuropaketista.
    Leipäpaketti maksaa n. 2e ja maitolitra 0.80 jotain hmmmm...

    Meitä on vain 3, mutta meillä menee n. 200€ ruokaan/ kk, ja vaikka pieni perhe olemmekin, emme käytä valmisruokaa, kuten joku välkky tuolla vihjaili, vaan meillä syödään kunnolla ja terveellisesti.
    Minä olen tyytyväinen, ettei minun tarvitse miettiä, saako lapseni syötyä kunnon ruokaa. Ruoka on asia, josta en lapseni kohdalla suostu tinkimään.
    Kurjaa, ettei kaikilla ole.

    Äänestä

  • Irma kirjoitti:

    Meitä on vain 3, mutta meillä menee n. 200€ ruokaan/ kk, ja vaikka pieni perhe olemmekin, emme käytä valmisruokaa, kuten joku välkky tuolla vihjaili, vaan meillä syödään kunnolla ja terveellisesti.
    Minä olen tyytyväinen, ettei minun tarvitse miettiä, saako lapseni syötyä kunnon ruokaa. Ruoka on asia, josta en lapseni kohdalla suostu tinkimään.
    Kurjaa, ettei kaikilla ole.

    teillä ruokaan 100e/kk?
    Tuolla aiemmin joku sanoi, että 6n hengen perheessä ruokaan kuluu 200e/kk. Niin ja heillä on koirakin.

    Äänestä

  • riittäisikö kirjoitti:

    teillä ruokaan 100e/kk?
    Tuolla aiemmin joku sanoi, että 6n hengen perheessä ruokaan kuluu 200e/kk. Niin ja heillä on koirakin.

    80-200 euroo. Aika uskomatonta..

    Äänestä

  • Minsku kirjoitti:

    80-200 euroo. Aika uskomatonta..

    ylärajan tuohon edelliseen kommenttiini, koska sekin on jo uskomaton!
    Meillä kun tuo raha menee viikossa..eikä meitä ole kuin 1 enemmän kuin tuon "taloudellisen emännän" perheessä. ;o)

    Äänestä

Meillä 11 hengen perhe (mutta kaksi vanhinta lasta perheineen(toisessa isä ja äiti 2 lasta, toisessa vain vanhemmat ja vauva. viettää meillä viikonloput)

Noin 900 euroa kuussa. Emme osta valmisruokia ollenkaan, teemme suuria määriä ruokaa kerralla ja säästämme kaikessa mahdollisessa. Ei karkkeja, keksejä, vanukkaita jugurttia pikkupurkeissa, vaaleaa leipää..
Ennen meilläkin syötiin vaaleaa leipää, muttei enään, koska huomattiin, että leipää menee paljon vähemmän kun se on tummaa. Sitä myös leivotaan jonkin verran itse.
Meillä myös omalta pihalta tulee perunat, mansikat, viinimarjat, omenat, porkkanat, punajuuret jne.. Syksyllä käydään koko perhe marjassa, ja kerätään paljon mustikoita ja puolukoita säästöön, niin niistä sitten keitellään jälkiruuat ympäri vuoden.
Myös kaikki mehut tehdään itse, ja aamuisin syödään vain puuroa.

Silloin, kun me olimme vain yhdesän hengen perhe, kulutimme kuussa melkeinpä saman verran, mutta sitten päätimme tehdä pihallemme kasvimaan ja perunamaan, lopetimme tumman leivän ja turhat herkut.
Niin on eletty tähän päivään asti, ja ruokalasku on vain kutistumaan päin :)

Äänestä
  • "lopetimme tumman leivän ja turhat herkut. "

    Siis onko ruisleipä teidän perheessä turha herkku??

    Äänestä

  • Tuulia kirjoitti:

    "lopetimme tumman leivän ja turhat herkut. "

    Siis onko ruisleipä teidän perheessä turha herkku??

    tais edellinen mennä jo leipien suhteen sekasin kun selvitti... =0)

    Äänestä

  • Tuulia kirjoitti:

    "lopetimme tumman leivän ja turhat herkut. "

    Siis onko ruisleipä teidän perheessä turha herkku??

    Mainittiinhan siellä useammin, että vaalea leipä oli jätetty pois.
    Lopputekstiin oli vissiin tullut hama.

    Äänestä

ero ruokalaskussa johtunee jo elämäntavan erosta. Usein monilapsisessa perheessä äiti on pakostakin kotosalla ja ehtii tehdä sen ruuan perustarpeista. Muutenkin on pakko olla hintatietoisempi koska raha ei muutn yksinkertaisesti riitä..

Itsekkin hankin ruuat sen mukaan mitä ostan niin eri paikoista ja suosin suurpakkauksia jne. Ruuan laadusta ja monipuolisuudesta ei tingitä joten jonkun ehdottama ompun paloittelu ei auta jos neljälle paloittelee neljä omenaa! Säilöminen on liki pakollista ja onneksi hauskaa hommaa! Einekset ja valmisateriat on todella hankittava harkiten ja niitäkin käytetään tietyissä tilanteissa pakosta..

Niin ja alkuperäiseen kysymykseen; meillä menee viikossa pelkkään ruokaan 60-120€ joten vaihtelua on runsaasti riippuen siitä mitä syödään ja jos poiketaan pitsalle niin tuli ripakasti 50€ lisää laskua.. Saman hypyn telee kaikki juhlapyhät yms jolloin kulutus toisenlaista. Niin ja tuossa on mukana koiran ruuat niitä ei viitsi alkaa laskemaan pois.

Suurperheet muuten hyödyntää tarjouksiakin aika erilailla. Usein kun on hyvä tarjous sitä hyödynnetään kunnolla ja mammutti yms markkinat tsekataan tarkkaan..

Äänestä
  • 1200€, eikä ede leveästi eletä, mukana vaipat yms.

    Äänestä

meitä on 5 ja koira. lisäksi hoitolapsi on noin 18-20pv/kk meillä. Tässä pidin vasta kirjaa ja se on noin 450e/kk sisältäen ruuat,pesuaineet yms sekä karkit ja herkut. joka päivä syödään arkisin aamu,väli,iltapala yksi lämmin ruoka. viikonloppuna lisäksi toinen lämminruoka päivässä.

Äänestä
  • tuon kaiken rahoitettua 450e???
    ¨Mitä te syötte? karkit ja muut? mistä ruokanne ostatte?

    Siis oikeasti olisin kiitollinen jos saisin vinkkejä,sillä meillä menee tosiaankin tuo 1000e/kk.
    Mitä ruokaa syötäätte lemmikeillenne?

    Äänestä

  • 6+2koiraa kirjoitti:

    tuon kaiken rahoitettua 450e???
    ¨Mitä te syötte? karkit ja muut? mistä ruokanne ostatte?

    Siis oikeasti olisin kiitollinen jos saisin vinkkejä,sillä meillä menee tosiaankin tuo 1000e/kk.
    Mitä ruokaa syötäätte lemmikeillenne?

    hei. kirjaa juuri olen pitänyt ja hämmästelin itsekkin,tosin oletin että pyörii noin 500E. laitan itse ruuat ja joka ruualla on salaattia tai vihannesta(ainoastaan suostun syömään kotimaista kurkkua:)en juokse tarjouksien perässä, vaan käyn aina prismassa...kertyy muuten hyvin bonukset kun bensatkin ostetaan yleensä abc:ltä(noin 40E/kk)koiralle ostetaan koiran makkaraa ja säkki koiranruokaa, mitä sekotetaan kotiruokaan.tässä summassa on myös osa tupakoista,varmaan noin 30eurolla. en kyl osaa mitään ihmeemmpää vinkkiä antaa..vaan et teen kaikki itse koska inhoan valmisruokien makua. Tässä summassa ei tosin ole niitä pizza/mäkkäri reissuja joita on noin 1Xkk.

    Äänestä

  • että meidän perheen(7hlöä) maidot maksavat just puolet teidän ruokamenoista.
    Meillä juodaan kyllä laktoositonta. 1,50e/litra kertaa 5litraa pvä kertaa 30pvä/kk=225e/kk.

    Äänestä

  • äkkiseltään, kirjoitti:

    että meidän perheen(7hlöä) maidot maksavat just puolet teidän ruokamenoista.
    Meillä juodaan kyllä laktoositonta. 1,50e/litra kertaa 5litraa pvä kertaa 30pvä/kk=225e/kk.

    ..vähennä sitä maidon litkimistä, etenkin jos laktoosi ei sovi. Kalkkitabletteja saa halvemmalla, yksi pieni purkki riittää kolmelle yli kuukaudeksi ja maksaa alle kympin...

    Äänestä

  • Maidosta luopunut kirjoitti:

    ..vähennä sitä maidon litkimistä, etenkin jos laktoosi ei sovi. Kalkkitabletteja saa halvemmalla, yksi pieni purkki riittää kolmelle yli kuukaudeksi ja maksaa alle kympin...

    Minulla ja miehellänikin maito on ruokajuomana.
    Siksi juommekin laktoositonta, kun osalle perheestä laktoosi ei sovi ja hylamaito maistuu kummalliselta.
    En nyt mitenkään valitellut sitä, että kuinka paljon maitoon menee rahaa. Vertasin siihen perheeseen, jolla ruokaan menee 450e/kk.
    Pystyisin kyllä muuten pienentämään ruokaan menevää rahaa, mutten näe sitä tarpeellisena.

    Äänestä

  • luopua maidosta. kirjoitti:

    Minulla ja miehellänikin maito on ruokajuomana.
    Siksi juommekin laktoositonta, kun osalle perheestä laktoosi ei sovi ja hylamaito maistuu kummalliselta.
    En nyt mitenkään valitellut sitä, että kuinka paljon maitoon menee rahaa. Vertasin siihen perheeseen, jolla ruokaan menee 450e/kk.
    Pystyisin kyllä muuten pienentämään ruokaan menevää rahaa, mutten näe sitä tarpeellisena.

    ylempänä perheen jossa 6 koira ja ruokaan menee 80-200e/kk????

    Äänestä

  • tuolla kirjoitti:

    ylempänä perheen jossa 6 koira ja ruokaan menee 80-200e/kk????

    Taitaa siinä perheessä Pyhä Henki olla vakivieras. ;o)

    Äänestä

  • huomasin. kirjoitti:

    Taitaa siinä perheessä Pyhä Henki olla vakivieras. ;o)

    sitä sais n,10 päivän ruuat jollei yhtään herkuttele ja syö halpaa ruokaa, mutta johan pelkästään maito, leipä, voi maksaa ja lämmin ruoka..(jos lasketaan, että aamupala, välipala,päivällinan, iltapala...) kyllä nyt on blondilla menny laskut sekaisin.. =)))

    Äänestä

En varmaan sais vastata, kun ei oo lapsia tms. ollaan siis vaan minä ja mieheni ( 2 kissaa), mut täytyy kyllä ihmetellä, että ollaanko me oikeasti jotenkin epänormaaleja, kun meillä menee yleensä joku 60-100e viikossa kauppaan?!?!? Joskus enemmän, joskus vähemmän, mut esim. tehdään usein viikonloppuina paljon hyvää ruokaa, ostetaan vaan kotimaisia hedelmiä ja vihanneksia (tietty sit jotain banaaneja jne. ulkomaisia), mutta ei me mun mielestä muuten mitenkään kalliita ruokia ostella...Voin vaan kuvitella miten paljon sit menee kun tulee lapsia..ois kai ruvettava vähän kattomaan mitä ostaa..

Äänestä
  • Meillä ei ole ruokakauppalaskut juurikaan kasvaneet lasten myötä, 5 henkeä ja kaksi koiraa kuluttaa maksimissaan 500 euroa kuukaudessa, ja tähän summaan sisältyy vaipat ja pesuaineetkin. Ennen lapsia sitä rahaa vaan meni myös sellaiseen, mihin enää ei ole tarvetta: oluet, tupakat, herkut joita syötiinkin ihan älyttömästi. Kiireinen elämä vaati paljon eineksiä, joita ei juuri enää ostella. Mitään tietoista säästämistä emme kuitenkaan harrasta, jos mieli joskus tekee jotain ylimääräistä niin kyllä edelleenkin ostamme.

    Eikä sitä hetken mielijohteesta tule enää lasten kanssa kauppaan lähdettyäkään, tämäkin näkyy kyllä säästönä melkolailla. Meillä kun ei ole mitään lähikauppaa eikä kioskia, lähimpään on yli 4 kilometriä.

    Syksyisinkin on kiva päästä välillä marjaan hengähtämään, ja lihaa ja kalaakin saa metsästävän appiukon kautta paljon. Eli pakastaminen on meillä kunniassa.

    Säästöjä tulee myös harrastuskuluista: nykyään ei mitään kovin kummoisia tarvitse enää harrastaa, ulkoilua saa ihan tarpeeksi lasten kanssa, ja lenkkeilystä koirat pitävät huolen.

    Eli kovin suoraa vertailua on näiden eri elämäntilanteiden kesken vaikea tehdä. Aina on rahat riittäneet tarpeelliseen, ylimääräisiä menoeriä tulee tietysti lasten muista hankinnoits, kuten polkupyöristä, niitäkään ei kuitenkaan tarvitse tehdä montaa kerrallaan, seuraavalle siirtyy vaan edelliseltä pieneksi jäänyt. Sama pätee myös leluihin ja vaatteisiin pienten lasten kohdalla.

    Äänestä

Justiinsa olen tässä aivotyötä tehnyt että miten meillä saisi laskua pienemmäksi vaikka se on noin 500e/kk eli kohtuudessa vielä.Meillä kaksi murrosikäistä(syövät aikuisen verran)sekä 6.v ja kaksi koiraa. Paljon on kalaa, lihaa ,marjoja ja sieniä pakkasessa käytettävissä eli se pienentää jo laskua mutta vielä voisi mielestäni pienentyä.Herkkuja ei osteta kuin lauantaisin vaihdellen pizza tarpeet/karkit-limpparit/suolaiset herkut.Kahvileipää ei osteta ellei ole joku tulossa tai sitten leivotaan.Euron myötä ruuanhinta nousi mutta kukaan ei sitä ääneen mölise,ja palkat vastaavasti ei.Kivaahan se on käydä töissä kun puolet tilistä menee ruokaan.Ei ole asiat huonosti kun jää vielä rahaa laskuihin=).heh.ennen kauppaan meni joku 50-75mk nyt 25e sama määrä ruokaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukkuu kirjoitti:

Millaisia ruokalaskuja teillä on kuukaudessa? Pitääkö vielä joku nykyaikana kirjanpitoa?

Tuntuu hassulta, että tyiedän isoja perheitä joilla menee saman verran rahaa kuussa ruokaan kuin pikkuperheilläkin. Johtuisiko siitä että jos pikkuperheet syö paljon valmisruokaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu