Paras ystäväni on menossa loppukesästä naimisiin ja eilen soitti pyytääkseen minua kaasoksi. Paniikissa valehtelin, että tottakai tulen kun en sillä hetkellä kyennyt muotoilemaan kieltäytymistä kauniiseen muotoon.
Tilanne on nyt kuitenkin se, että en todella jaksaisi/haluaisi kaasoksi ryhtyä, varsinkaan luettuani täältä vielä toinen toistaan karumpia kertomuksia siitä, mikä kaikki voi mennä pieleen... Ystäväni on todella "prinsessa"ihminen ja voin vain kuvitella, mikä työmäärä edessä on. Häät ovat hänelle ollut jo pitkään unelma ja pakkomiellekin, joten suunnitelmat ovat sen mukaiset.
Miten ihmeessä voin kieltäytyä enää loukkaamatta ystävääni?? Häntä vastaan minulla ei ole mitään, päinvastoin puhutaan todella yhdestä parhaimmista ystävistäni. Pelkään, että nyt tämä hääjuttu pilaa kaiken. Kieltäytyminen saa hänet suuttumaan ja katkeraksi ja kaasoksi ryhtyminen taas minut hermoraunioksi.Onko kellään kokemuksia vastaavasta tilanteesta?
onko valinnanvaraa?
5
1420
Vastaukset
- nina
..olet jo sanonut "tottakai", niin ei kai ole mitään korrektia tapaa sitä peruuttaa. Eikä läheskään kaikki kaasot joudu itseään kovinkaan paljon työllä ja vaivalla rasittamaan...
- Mariluu
...Kävi juuri minulle. Paitsi, että olen morsian. Ystäväni, paras sellainen lupautui kaasokseni ja olemme siitä joskus jopa ennestään sopineet. Hän ei vaikuttanut kiinnostuneelta, kun itse innoissani hääasioista höpisin ja sitten sähköpostilla kysyin, haluaako hän kuitenkin kieltäytyä tehtävästä. Oletin, että hän vastaa jotain työkiireistään tms. mutta kertoikin sitten jättäytyvänsä tehtävästä, koska hääasiat eivät juurikaan kiinnosta ym. Suutuin kyllä!! Leppynytkin olen, mutta asia kaivaa kyllä vieläkin mieltä.
- kukkamekoton
Juu, minä voin olla kaaso, joka auttaa häissä, järjestää ohjelmaa ja auttaa koristeluissa ja muissa järjestelyissä hääpaikalla, mutta... Minua ei kiinnosta jutella eri kattausvaihtoehdoista, ja servetin värisävyistä vuosi-puoli vuotta häitä ennen. Tai esittää, että ystäväni häät ovat minunkin koko vuoden kohokohta, ja ajatuksieni pääaihe. Vähän suhteellisuuden tajua morsiamille, tottakai olen iloinen tärkeästä asiasta, ja olen varmasti se, joka juhlii innokkaimmin ja iloitsee puolestanne sinä itse juhlapäivänä, mutta, mutta... Kaikki ei ole vaaleanpunaisia prinsessaihmisiä, ja tämän kyllä yleensä tietää tosiystävä.
- Nimetön
Ystäväni pyysi minua vuosi sitten kaasoksi ja minä olin yllättynyt, mutta en iloisesti. Olin ajatellut hänen ymmärtävän etten olisi ihan kaaso-tyyppiä. Näin kuitenkin kävi enkä osannut kieltäytyä vaan lupauduin tehtävään. Tuli tunne, ettei siitä voi kieltäytyä vaikka yhtään ei olisi kiinnostanut ja mietin kuinkahan kaikesta selvitään. Järjestely, suunnittelu ja esiintyminen kun ei ole minun heiniäni, eikä häät ylipäätään. Kaikki sanovat kaasouden olevan kunniatehtävä ja niin kai itsekin osittain ajattelen, siksi se oli vain nieltävä ja uskottava että kaikki järjestyy. Häät ovat tänä kesänä ja ajatukseen kaasona toimimisesta on jo osittain tottunutkin, sehän on vain yksi päivä ja sitten velvollisuudet ovat ohi... Mukavia kesähäitä vaan teillekin...!
- Hurja Hilta
Yhdelle tutulle morsiamelle kävi siten, että hänellä oli kaksi kaasoa. Nämä sitten riitautuivat keskenään niin pahasti, että toinen vetäytyi ja pika pikaa morsian löysi uuden tilalle. Tämä onkin sitten varsinainen hössöttäjä. Hänen mielestään häät eivät ole kunnon häät ilman puheitä sun muita hänen mielestään "pakollisia" juttuja. Hänen päähänsä ei mahdu se, että leikkejä ei haluta, morsiamen isä EI pidä puhetta jne. Ehkä olisi ollut parempi että olisi ollut sitten vain yksi kaaso.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905147
- 534046
- 252159
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271817Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161785- 151434
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹271217Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201026T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980