Heips!
Kyselisin rakentajat sellaista asiaa että paljonko säästää rakennuajassa jos kyseessä ns. tikkutalo (kastelli) tai sitten suurelementtitalo? Jos siis itse tekee mahdollisimman paljon..Jostain olen kuullut että n.3kk...onkohan aivan noin paljon suurelementtitalon eduksi?
Kyselisin rakentajat sellaista asiaa että paljonko säästää rakennuajassa jos kyseessä ns. tikkutalo (kastelli) tai sitten suurelementtitalo? Jos siis itse tekee mahdollisimman paljon..Jostain olen kuullut että n.3kk...onkohan aivan noin paljon suurelementtitalon eduksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rakentaminen kestää kunnes talo on valmis tai rahat loppu.
Muu onkin sitten perin yksilöllistä.
jos sisäkipsit ja ulkoverhous pitää itse laittaa, ero voi olla puolikin vuotta itse tekemällä, mutta rahan säästökin on lähemmäs 50000 euroa koko talossa.
Alueelta 120 kpl uudisomakotitaloja.
Nopeimmat Älvärit noin 2 kk perustuksista sisään.
Meillä meni suurelmentillä perustukset perustusten kaivuu alkoi elokuun lopussa ja muutettiin kotiin jouluksi avaimet käteen eli 4 kk. Naapuri teki kanssa mutt meni lähes vuosi suurelementeistä avaimet käteen (autotalli enemmän). Naapurin pitkästä vesikatetteeseen asti pystytettynä meni noin 10 kk.
Eli duuri ja miesten määrä sekä raha.
Pari jäänyt aivan kesken alueella. Yksi lopahti perustuksiin toinen kivitalo sai seinät pystyyn ja vesikatteen (kaksi vuotta seisseet).
Minulla pre-cut-tikkutalo ei kylläkään kastelli. Pystytysporukka asensi vain rungon, kattotuolit ja aluskatteen. Siitä on sitten jatkettu omin voimin työn ohella ja auttamassa on ollut välillä talkooväkeä. Arvioisin että ehkä vajaa puolivuotta on mennyt että on saanut kiinni sen työmäärän joka suurelementissä on valmiina. Tämä talo on 220m2 kerrosalaltaan 1,5krs ja melko monimutkainen. Pienemmässä 1krs talossa ei välttämättä menisi ihan niin kauan. Jos hommaa tehdään täysipäiväisesti niin menisi ehkä vähemmän aikaa.