Digi kusetus

Digipoksi on kusetusta, rahastusta tyhmältä kansalta.
Tiesittekö, että jos asut kerrostalossa voisi yksi dikipoksi riittää, jos asut omakotitalossa ja jokaisessa huoneessa on TV niin yksi dikipoksi riittäisi, nyt Matti ja Maija kusetetaan ostamaan monta tikipoksia.
Taisi jäädä seuraava TV lupa maksamatta näin me voidaan kusettaa.
51645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Paljonko tollanen "multipoksi" maksaa?

Siinä pitää olla oma digiviritn kaikkia digikanavvia varten jota halutaan kattoa, ja om RF-muunnin myöskin jokasta varten.

Tollanen tulisi halvaksi jossain sairaaloissa tai hotelleissa, ei muualla

Äänestä
  • ihan normaalikin digiboksi, mutta sitten kaikki talon asukkaat katsovat aina samaa kanavaa samaan aikaan ;)

    Äänestä

Nykyinen digiboxitekniikka on vielä sen verran alkeellista, että se muuntaa digilähetyksen/analogiseksi vain katsottava kanava kerrallaan. Eli kanavan vaihto tapahtuu digiboxin avulla. Teknisesti ei olisi mahdotonta tehdä purkua toisinkin.
Rahastustahan tämä meno pitkälti on se täytyy myöntää.
Alkeellisia laitteita myydään viimeiseen saakka jotta laitevalmistaja ja osakkaat saavat tulosta.

Äänestä

Tilanne ei ole yksinomaan rahastusta; taustalla on myös tekninen nykytila. Digi-TVn signaalivälitysketju ei ole vieläkään kuosissaan. Tämä ilmenee mm. digi-boksien toistuvina päivitystarpeina joita tehdään em. syystä (osa päivityksistä on toki laitteen omiin parannuksiin liittyviä).

Vallitsevan tilanteen osoituksena on mm. se että digivirittimillä varustettuja päätelaitteita (DVD-soitin-digitallentimia, digitelevisioita yms) valmistajat eivät halua vielä(kään) päästää markkinoille koska niiden päivitys tulisi olemaan valmistajalle kallis operaatio. Siksi niitä on kovin niukalti.

Jos ei nyt halua raakiletekniikkaan nojautuvaan digiboksiin investoida 90-200 euroa niin voi hyvin odotella rauhassa. Vasta tuonnempana lienevät ajat, jolloin toimintavarmaan tekniikkaan perustuvia päätelaitteita saa - ehkä jopa järkevään hintaan. Ja tuolloin on myös ostettavissa kuolinvuoteellaan riutuvia analogisia TV-vastaanottimia ns. Harakiri -hintaan - ja sen ehostukseksi kypsempää tekniikkaa sisältäviä digibokseja. Lupa-asiat on sitten oma tarinansa...

Äänestä
  • Toppfield ja maksulliset kanavat, jeah.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nikki Nakke kirjoitti:

Digipoksi on kusetusta, rahastusta tyhmältä kansalta.
Tiesittekö, että jos asut kerrostalossa voisi yksi dikipoksi riittää, jos asut omakotitalossa ja jokaisessa huoneessa on TV niin yksi dikipoksi riittäisi, nyt Matti ja Maija kusetetaan ostamaan monta tikipoksia.
Taisi jäädä seuraava TV lupa maksamatta näin me voidaan kusettaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu