Avautuipa silmät rapparityön markkinoista. Hyvästä työstä joutuu maksamaan jotain muuta kuin esim. sisäpinnat 10€/m2 ja ulkpinnat 38€/m2. Ja markkinoilla on kusipäitä jotka surutta rahastaa kyseisillä hinnoilla rakennuttajan jättäen hänelle itselleen viikkojen fiksaustyön yms. Lopputuloksena on sitten lasikuitutapetilla piiloon fiksatut kädetyksen jäljet.
Harmi vaan että hyvät rapparit on "lujassa" kun taas huonot soittelee meillepäin jotta saisivatko tulla töihin. Hoppu ei oo hyväksi taaskaan.
Harmi vaan että hyvät rapparit on "lujassa" kun taas huonot soittelee meillepäin jotta saisivatko tulla töihin. Hoppu ei oo hyväksi taaskaan.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tuskin mitään uutta auringon alla.
ikävä tosi asia että juuri nuo rahastajat jättävät sutta hinnat olis ihan ok jos jälki olis priimaa kuten olla pitää... se on valitettavaa mutta meillä ketkä arvostetaan lopputulosta ja jälkeä eli meidän ammatti ylpeys ei anna periksi tehdä sutta ja lähteä karkuun
ammattiylpeys olemassa. Eivät tietenkään ole niitä kaikkein halvempia, mutta hommat tulee kunnolla tehtyä ja hoitavat myös takuu-asiansa. Mutta sellaista kunnollista ja luotettavaa tekijää ei kyllä saa, ja se on aivan oikeinkin, jos ensimmäisenä alkaa rutista hinnasta.
Ottakaa rappari tuntipalkalla hommiin, ei tule kiusausta tehdä nopeasti jäljen kustannuksella ja taatusti jää alle 10€ neliö sisäpuoliset tasoitukset, ulkopuolen rappauksista en sani mitään kun ei ole kokemusta; huom. tasoitus ja rappaaminen on eri juttu.
"huom. tasoitus ja rappaaminen on eri juttu."
Tuo on kyllä pottua. Työmenetelmissä, -välineissä eikä aineissa ei ole mitään eroa. Toinen homma tehdään sisällä ja toinen ulkona. Ulkorappauksen hintaa nostaa smyygien teko ja suojaukset.
Jostain syystä rappauksen hinnoittelu vaan on karannut käsistä.
kun puhut rappauksesta ja tasoitrehommista.
Eri aineet ja kerrosmäärät.Ulkona vaaditaan kolmikerrosrappaus.
Nämä kuituviritykset on asia erikseen...
Enää ei tiedetä mikä on kynsien ,oikasun ja pinnan merkitys teknisesti.
Kunhan vaan lyödään laasteja mitä sattuu löytymään.
Helvetti! Suomessa on 100 vuotta vanhaa rappausta vielä jäljellä.
vanhat konstit parempia kuin pussilliset uusia
10€ seinäneliö saanee kaksi miestä riehumaan 300m2 seinäneliön taloa pariksi viikkoa.
2viikkoa*5päivää*8tunti*26€sisALV=2000€
minimihalpismateriaalit=1000€
Mutta hyvään tulokseen pääsemiseksi (tarkoittanee muuten aina valmista maalipintaa) aikaa pitää varata ainakin kuukausi tuolla työlle. Ja materiaaliin 3000€ eli 10€ per neliö. Sisältää primerit, smyygien ja ulkokulmien vahviketeräkset (pakolliset kaikkiin bunkkereihin jos laatu halutaan Priimaksi), kuituvahvikekankaat, akryylit, kipsit, maalit, jne.
Ja sillä ehdolla että kaikki ulkonemat, yms kökkeröt, työmaan tyhjennyksen ja loppusiivouksen, suojauksen yms, jne hoitaa isäntä itte.
jne....
Tuo siis HARKKOTALON rappauksen lyhyellä oppimäärällä. Eli oppi voi olla väärä, vaikkakin uskaon että se on varmasti hyvin suuntaa antava.
Halpa rappaystyö lienee edullisinta jättää ostamatta.
jokainen arvonsa tietävä rappari ei rappaa talon taloa tuntiliksalla tai juu jos laskutus on 40euroo ja ylöspäin. ja toinen asia on vastuu ja takuu ottaisitko itse vastuun jos saisit esim 15euroa tunti herää sinäkin... ehkä jos suomea piiskaa vielä joskus saman moinen lama kun 90 luvulla ni jotkut tulis tekemään tutityönä halvemmalla mutta nyt kun kysyntä on ylittänyt tarjonnan ni olen varma että et arvoaan tuntevaa rapparia töihin tuntihommina alle 40euron. ja rapparin työ on kausiluonteista paitsi niille itsekkin kuulun siihen ryhmään joka ei jää talvella makaamaan laakereilla. kesät ollaan ulkona talvet levitetään vetoniittia sisällä. monimutkaiseksi teet simppelin asian rappaus vaatii ammattitaidon vastuun ja paljon muuta
sisäpuolen tasoituksissa vastuu on siinä että jälki hyvää, sen voi todeta hetimiten kun alkaa valmista pintaa tulemaan eli ei siinä mikään raskas taakka jää tasoitemiestä piinaamaan kunhan on tehnyt työnsä kunnolla, parashan olisi jos sama tasoitemies tekisi myös pinnat jolloin ei voi bluffata tasoitevaiheessa.
Ulkopuolen rappaus on eri asia vastuumielessä, voihan olla että alkaa rapisemaan liian pian mutta silloinkin menee syyttely helposti materaalipuolelle.
10€ neliö ei saa valmista pintaa, ainoastaan tasoitettua pintaa LH tai ehkä pohjamaalatuksi asti, siihen päälle kun aletaan lätkimään tapettia tahi kuviomaalauksia niin lopullinen hinta voi olla mitä vain.
mihin jäi teline kulut??? tarviiko sisälle rakentaa hakit ympärille et pääsee töihin tai tarviiko vuokrata pinnoitukseen lifti tai muu... ja sullekkin ULKOPUOLELLA ON PALJON SUUREMPI RISKI KUIN SISÄPUOLELLA. MÄ TAIDAN JO OIKEESTI LUULLA ET RAPPAUS ON SITÄ ET OSTETAAN YKS LIIPPA JA LASTA JA ALETAAN TÖIHIN. OLETTEKO AJATELLEET KATETTA KAIKKIEN KULUJEN JÄLKEEN PITÄÄHÄN NE PUMPUT JA KOMPRESSORITKIN SAADA MAKSETTUA JA HUOLLETTUA. TAVARAT PITÄÄ LASKEA TILATA,KALUSTOA HOITAA ON KUULKAA PALJON PIILOKULUJA MITÄ TAVALLISET RAKENTAJAT EI TIEDÄ JA AINAHAN SITÄ VOI ITSE RAPATA TALONSA EI KETÄÄN VÄKISIN TEIJÄN TONTEILLE TUU RAPPAAMAAN... LOPUKSI KIITOS KAIKILLE USEIMMILLE RAKENTAJILLE JOTKA MINUNKIN ASIAKKAINA OVAT JA TULEVAT OLEMNAAN YMMÄRTÄVÄT TÄMÄNKIN AMMATIN VAATIVUUDET TAKUUT VASTUUT JA KOKONAIS PAKETTI SE ON MIKÄ RATKAISEE...KERTOKAA HINTOJA MITÄ OLETTE SAANEET JA MAKSANEET... MINUN HINTA LAATU SUHDE ON OLLUT MONTA VUOTTA KOHDALLAAN HARVEMMIN KUKAAN KITISEE KU MAKSAA... REFERENSSIT NÄHTYÄÄN KAUPAT ON USEIMITEN SYNTYNEET.ITSE AJATTELIN VIELÄ PALVELLA TEITÄ RAKENTAJIA MONTA VUOTTA NIIN KAUAN KUN TYÖTÄ ON JA SITÄ ARVOSTETAAN...
onko kipsillä parempi ja nopeampi tehdä smyygejä? tarvitaanko siellä sisällä suuria telineitä? kasvatatko rappauslaastilla enempää 3 senttiä kerralla? kipsillä saa tehtyä vaikka 10senttiä kasvatusta jos on tarvis! saako kipsiä käyttää ulkopuolella? jos sulla on kaks kerroksinen kivitalo menet vaan yläkertaan portaita pitkin eikö ja sekoitat kipsin ja alat töihin tosin suojata pitää ja muistaakseni muutama lauta lyödä ohjuriksi... ulko puolella pitää juoda redbullia et saa siivet selkään et pääsee kyseisen ikkunaan käsiksi eikö? vai olisko realistisempi rakentaa telinettä alle... ja älä nyt sano et alumiini telineet juu käy jos korkeus ei oo paljoo yli 5metriä ja alu telineistä rimpuilu yleensä tuottaa ei haluttua tulosta vedoten smyygien jälkeiseen elämään elikkä oikaisuun. joten MYYTTI ON MURRETTU
10€ neliö kivitalon tasoitus siihen hintaan jos saa ni kannattaa ottaa jos tossa on alvit mukana.. tolla vois saada levypinnan pohjamaaliin asti ehkä en osaa sanoo ku pääsääntösesti olen tehnyt kivitaloja
asun vaatimattomasti rivitalossa joka on rakennettu vuonna 1985 velkaa on sellaset 100000€ olen rappaillu omalla nimellä jo pitkään silti minulla ei ole varaa ostaa tai rakentaa valtavaa kivilinnaa mitä te teette jotka näette niin paljon vaivaa rappauksien hinnoissa... yksinkertaisesti näistä ei jää niin paljoo et edes vois ajatella kivitalon rakentamista ja huvittavinta siinä on että sisäpuoli ja ulkopuoli ei maksais muuta ku aine kustannukset muu löytyy itseltä eli jos rakentaisin 200000tuhannella kivitalon säästäisin rapppauksissa ja tasoitetöissä varmaan 20000-30000 mutta kun ei ole varaa kun tässä eletään ikään kuin kädestä suuhun KIITOS SUOMEN VALTIO JA VEROTUS
Miksi sinulla menee noin hyvin, kun ei näytä olevan edes ulosottovelkaa/verovelkaa Itse olen ollur rakennusalan yrittäjänä 12 v Joka päivä töissä ja viikon lopputkin joskus ,tulos on verovelkaa 10000 € ,luottotiedot per..ssä.
neliö hinta ulko puoli 52€ alv=63,44€neliö.
-alv. tilitetään luonnollisesti usein kokonaan valtiolle 11,4€neliö.
52€
-kuitulaasti noin 1,7€kilo neliölle laskettu kilomäärä noin. 4kg kierros per.neliö kertaa 2
=8kg kuitulaastia hinta kilo=1,5euroa (keskihinta)eli 12euroa per neliö.
pintaan vaikka halvimpia vaihtoehtoja eli jalolaasti 1,6€kilo neliölle kahteen kertaa ruiskutettuna 6-8kg per neliö 11,2
ainekulut nyt jo 23,2euroa.
telineet vuokra esim. 1kk haki 100m2 noin 800euroa.300neliön kohteeseen 2,7euroa per neliö
yht.25,9€per neliö.
sitten muovit teipit polttoaineet yms sivukulut.
per neliö noin 3-4€neliö.tähän laskettu smyygi kuratmukaan ja lauta ohjurit.
noin29€neliö kulutettu rahaa.
eli 52-29=23€
apuri tuntipalkka ei ammattimies noin 10euroa tunti yhteensä 300neliön rappaukseen noin 200tuntia=2000euroa työnantajamaksut noin 1400euroa=3400 per neliö kuluja 11,3
jää jäljelle 11,7euroa
11,7kertaa 300=3510euroa siitä verot pois noin 700euroa 2810euroa josta vielä maksetaan muita firman kuluja vakuutuksia yel noin 500-700
2310jäljellä sitten varaston vuokra kalustoakin pitää aina silloin tällöin huoltaa
todellisuudessa alanyrittäjä saa kokonais urakka summasta palkaksi 200tunnin työstä paperityöt aineiden tilaamiset ja muut hyppimiset noin 2000euroa käteen ja tuo kun tosta jaataan tunneilla mitä on käytetty fyysinentyö 200tuntia ja muu oheistaminen 10tuntia.
2000/210=9,5euroa käteen
vastuu seuraa mukana
vieraan palveluksessa tienaisi paremmin.
yrittäminen ei ole sitä mitä luullaan
ja rappaus on kallista mutta kaikki voi laskea miksi.
HYVÄÄ PÄÄSIÄISTÄ
Eihän se tolkullista ole että nykyään miltei joka alalla saa duunata henkensä kaupalla (tai ainakin terveytensä kaupalla) jotta saisi suuhun muutakin kuin eloveenaa ja sitä toista.
Laskin että kolmikerrosrappauksen tarvikkeet tulee maksamaan tavalliselle taavetille rautakupasta ostettuna noin 7€ neliölle.
Kokeilin lainassa ollutta rappauruiskua viime syksynä ja sain todeta että, jos käytetty suutin ei vastaa raekokoa, niin putket on tukossa ja hommat kusee :) Ammattitaitoa pitää olla jotta hommat sujuu, sen opin.
Tulevana kesänä kokeilen uudelleen. Jos homma sujuu, niin tästä voi tulla uusi "harrastus".
vuokrataan. Eikö niitä kannattaisi ostaa omaksi? Myös runkourakoitsijamme vuokraa telineet ja ihmettelin, eikö pitkään alalla toimivan kannattaisi ostaa ne, vai onko vuokra jotenkin helpompi vyöryttää asiakkaan maksettavaksi. Luulisi kuitenkin, että asiakas tajuaa, että vuokra maksaa yhtälailla kuin se, että ne on ostettu. Ja nehän voisi aina myydä eteenpäin, jos lopettaa hommat.
Hyvät pääsiäiset rappari 76:lle ja muillekin!
Rappaaja kävelee aamulla telineille valmiita portaita pitkin, nostaa ruiskun, tulee alas ja huuhtelee ruiskun, juo kahvit ja lähtee kirjoittamaan laskua. Pois kaikki ylimääräinen. Niiden vääntyneiden telineiden paukuttelu on vuokramiesten hommaa, ei ammattilaisten. Maksaahan se telineiden vuokra, mutta korot on alhaalla ja ok-rakentajat höveleitä. ;)
mulla on kyllä hakitelinettä 200neliöö ja alumiinitelinettä 3kertaa kymmenen metriä...tiedätkö sä yhtään mitä se mälli on joskus maksanu... pitää nekin joskus saada maksetuksi että pystyy laajentaa touhuja ja päästä pois teidän kiukuttelevien omakoti seppien tonteilta...
teettää työn pimeästi ottamalla itse vastuun ja säästää rahaa mutta onko julkisivu oikea paikka säästää miettikää ja pohtikaa asiaa kun syötte sitä savustettua lammasta pääsiäisenä. me rapparit jotka hoidamme kaikki velvollisuudet voimme vain kuvitella miltä tuo herkku maistuu.
sun duunit ei karkaa kiinaan ja savustettu lammas on sitäpaitsi pahaa
On jo täällä.
muistakaa kivitalojen herrat! TÄRKEINTÄ ON RAKKAUS kaikki muu tulee sen jälkeen...
rapparit rehkii siellä saadakseen omat vaatimattomat kerros/rivitalon pätkät maksettua ja leipää perheelle kaikki rakkauden takia. arvoja kunnioittaen. HYVÄT PÄÄSIÄISET