Seksirikos

Voiko olla mahdollista!? 16:een lapseen kohdistunutta seksirikosta ja reilut 5 vuotta vankeutta. 5 VUOTTA!!! Kyllä sen pitäisi olla vähintään 16 vuotta tai sitten niinkuin kansanedustaja Halme jokin aika sitten repäisi. Halki poikki pinoon ja tappi sinne!
Mutta minkä tälle mahtaa, olemme me suomailaiset liian kilttejä tai sitten vain tyhmiä.
2579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sai sentään vankeutta. Jopa hovioikeudet ovat vapauttaneet pedofiileja. Itä-Suomen hovioikeus on oikein kunnostautunut asiassa. Jos oikein muistan, joku perheellinen isä sai ehdotonta tuhottuaan ensin kolmen esimurrosiässä olleen pojan elämän. Syytä ehdottomalle tuomiolle tuomarit perustelivat sillä, että mies oli saanut työnantajaltansa todistuksen, jossa sanottiin, että hän menetäisi työpaikkansa, jos saisi vankilatuomion.

Tällainen on niin järisyttävää luettavaa, että tuollaiset tuomarit pitäisi laittaa viralta. Lapsella ei ole tällaisen tuomion mukaan mitään ihmisarvoa ja kansalaisoikeuksia. Pedofiilit ovat sen sijaan suojeltu ihmislaji. He kun ovat niin taitavia manipuloijia. Myös tuomarit menevät heidän manipulaatioonsa mukaan.

Hyvi ja hyi ja vielä kerran hyi.

Eihän tuomarit voi olla yksinäinen saareke yhteiskunnassa, joka käyttää oman käden oikeutta. Suurin osa kansalaisista haluaisi muuttaa näitä tuomioita lapsimyönteisimmiksi. Kuitenkaan mitään ei tapahdu. Kansan valitsemat kansanedustajat eivät puutu asioihin. Lakeja ei saada muutettua niin, että tuomareiden olisi tehtävä terveen järjen ja kansalaisten yleisen käsityksenmukaisia tuomioita. Jos tuomareiden päässä viiraa, pitää lait tehdä selliisiksi, ettei niissä ole tulkinnan varaa. Laithan pitäisi olla asetettu kaikkien kansalaisten suojaksi, ei vain pedofiilien ja muiden pahantekijöiden suojaksi.

Äänestä
  • "Jos oikein muistan, joku perheellinen isä sai ehdotonta tuhottuaan ensin kolmen esimurrosiässä olleen pojan elämän. Syytä ehdottomalle tuomiolle tuomarit perustelivat sillä, että mies oli saanut työnantajaltansa todistuksen, jossa sanottiin, että hän menetäisi työpaikkansa, jos saisi vankilatuomion."

    Toki ikävä asia, mutta koitahan nyt kiihdyksissäkin miettiä mitä oikein kirjoitat. En kyllä tunne tapausta mutta tuskinpa se meni niin, että mies sai ehdotonta tuon todistuksen takia? Ja muussa tapauksessako olisi sitten selvinnyt ehdollisella?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pepponen kirjoitti:

Voiko olla mahdollista!? 16:een lapseen kohdistunutta seksirikosta ja reilut 5 vuotta vankeutta. 5 VUOTTA!!! Kyllä sen pitäisi olla vähintään 16 vuotta tai sitten niinkuin kansanedustaja Halme jokin aika sitten repäisi. Halki poikki pinoon ja tappi sinne!
Mutta minkä tälle mahtaa, olemme me suomailaiset liian kilttejä tai sitten vain tyhmiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu