vanhasta kamerasta

Vanha kunnon filmikamera hajosi,ja nyt olisi tarkoitus ostaa uusi,mutta vaihoehtoja on aivan liikaa,varsinkin kun ei ymmarra pixeleista sun muista mitaan.Mita ois hyva tietaa ostettavasta kamerasta,akku vai patteri,jne.Tarkoitus on vaan ottaa kuvia silloin talloin,lasten synttareilta jne.,ja kehittaa niista albummiin kuvia.Mita tallaiselle kotikuvaajalle suositellaan?
3246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pikseleistä on hyvä tietää jotain, eli se että 3-4 Mpikselin (siis Megapikselin) kameralla saat jo vähän enemmän kuin hyvät kymppikuvat, eli jos suurennoksia mielit niin siihen hyvä. Toki jotkut suosittelee 6 Megapikselin kameraa noihin A4-suurennoksiin mutta niissä on sitten taas se että kohinaa voi tulla koska pokkareissa on kuitenkin pienehkö kenno. Eli ei kannata tuijottaa liikaa pikseleihin pelkästään. Hyvällä optiikalla varustettu kamera, esim. Canonin Powershot A-mallisto, on pienemmälläkin pikselimäärällä kyllin hyvä.

Mitäs muuta? Itse valitsin kameran jossa ei käytetä merkki ja mallikohtaista akkua vaan tavallisia AA-paristoja koska niitä saa jokaputiikista. Ja jos akkuja haluaa niin ns. ladattavat paristot elikkä paristonkokoiset akut on hyvät.

Muistikorttikin voi vaikuttaa. Yleisimmät lienee tällä hetkellä SD-kortti (Secure Digital) ja monesti SD-korttia käyttävään kameraan käy myös MMC eli Multimedia Card-kortti, sitten on joissakin kameroissa, yleensä järeämmissä kameroissa Compact Flash eli CF-kortti. Fujin ja Olympuksen kameroissa käytetään Fujin kehittämää xD-korttia (niitä ei ihan joka kaupasta löydäkään). Smartmedia-korttia enää harva käyttää ja siksi niitä on vaikea löytää.

Sitten, ei kannata tuijottaa lainkaan digitaaliseen zoomiin vaikka myyjä sitä hehkuttaisikin että "tässä mallissa on 10x digitaalinen zoomi" koska digizoomilla ei tee mitään, se pilaa kuvan. VAIN optinen zoomi on käyttökelpoinen!

Jos jonkun tietyn mallin haluaisit niin tässä olisi muutama:

Canon PowerShot A 410 (hyvä 3,2 Mpikselin peruskamera vähän pidemmälle ehtineille, 3x optinen zoomi ja hyvät käsisäädöt automatiikka, SD-kortti, AA-paristot)

Canon PowerShot A 520 (muuten kuten A 410 mutta 4 Mpikselin peruskamera ja 4x optisella zoomilla sekä vähän A410 paremmat käsisäätömahdollisuudet)

Kodak C300 (ihan peruskamera, ilman optista zoomia, sopii aloittelijalle jos ei tarvita zoomia, automatiikkaa paljon mutta käsisäätöjä vähemmän, hinta/laatu-suhde kohtuu hyvä).

Toivottavasti näistä on jotain apua.

Äänestä
  • oikein paljon.Nailla tiedoilla paasen jo pitkalle.Kiitos paljon!!!

    Äänestä

Fujin F10 tai F11 on hyvä peruskamera. Kuvanlaatu on erittäin hyvä. Kenno 6 Mp. Vähäkohinaisin pokkari markkinoilla tällä hetkellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uuteen kirjoitti:

Vanha kunnon filmikamera hajosi,ja nyt olisi tarkoitus ostaa uusi,mutta vaihoehtoja on aivan liikaa,varsinkin kun ei ymmarra pixeleista sun muista mitaan.Mita ois hyva tietaa ostettavasta kamerasta,akku vai patteri,jne.Tarkoitus on vaan ottaa kuvia silloin talloin,lasten synttareilta jne.,ja kehittaa niista albummiin kuvia.Mita tallaiselle kotikuvaajalle suositellaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu