Onko tietoa suostuuko Pentaxit kommunikoimaan Linuxin kanssa (SuSe 9.3)? Kameraliikkeestä ei vastausta löytynyt.
Pentax ja linux
Pekka_
4346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
optio 50 ainakin kommunikoi hyvin. samoin kommunikoi canonin ja nikonin järkkärit ja coolpixit.
Tällä hetkellä tosin 10.0, mutta en ole näiden toiminnassa suurta eroa huomannut..
Vanha Konican KD-310Z toimii, jos sattuu tässä..
yleensä toimivan hyvin, jopa mallit, joissa kamera ei tule levynä windowsissa näkyviin, eli vaativat omat ohjelmansa purkuun, toimivat linuksissa. Ainakin minun kokemusteni mukaan.
Menin sitten ostamaan tuon Pentaxin. Hyvältä peliltä vaikuttas. Jutustelu Susen kanssa hoituu ihan ongelmitta. Ongelmaksi vaan alkaa muodostumaan kuvankäsittelyohjelmien puute. Ainut varteenostettava näyttäs olevan GIMP!? Pitää kai mennä kyseleen jostain linux-forumista lisää neuvoa.
Tuo valkotasapainon säätö oli mukava yllätys. Nyt voi kuvailla tavaroita vaikka hehkulampuilla valasten. Ei tartte vältämättä lähteä mihinkään studioon virittelemään salamalaitteita. Jatkan opettelua.
GIMP vetää tasapäisesti vertoja jopa Photoshopille. Käyttöliittymä on vähän erikoinen, mutta sehän on vaan tottumuskysymys. Saa toimimaan suomenkielisenä jos haluaa ja käyttöohjeita on netti pullollaan, myös suomeksi. Uskallan väittää että parempaa kuvankäsittelysoftaa Linux-ympäristöön ei ole, monien mielestä ei edes Windows-ympäristöön.