Käynnistys

Miksi tietokoneeni ei boottaa käyntiin romppuasemalta vaikka bios:sta valitsin romppuaseman ensiksi käynnistettäväksi. Tarkoitus olisi asentaa Win Xp uudelleen.
3397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onko romppuasemassa kaikki johdot oikein kiinni? ja tietenkin se XP-levy siellä valmiina.

Onko biosissa valittu secondary master siksi romppuasemaksi?

Äänestä

Oletko huomannut, että Windowsia uudelleen asennettaessa, tulee muistaa painaa jotain näppäintä siinä kohtaa, kun se kysyy, käynnistetäänkö cd:ltä? Näytön alareunaan tulee hetkeksi tuo kysymys pienellä tekstillä. Jos et silloin paina jotain näppäintä, niin sinun olemassa oleva Windows käynnistyy.

Äänestä
  • olla, että jos on kopioitu levy, niin buuttiosio ei ole kopioitunut CD-levylle ja näinollen ei voi käynnistyä. Tähän auttaa, kun lataat mikrosoftin sivuilta boottikorppujen tekemiseen tarkoitetun tiedoston. Löytynee googlella.

    Olen tänään niin laiskalla päällä, että en viitsi etsiä latauslinkkejä, mutta niitä on erilaisia: Home, pro ja näistä vielä eri päivitysversiot...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


--osaamatonko?- kirjoitti:

Miksi tietokoneeni ei boottaa käyntiin romppuasemalta vaikka bios:sta valitsin romppuaseman ensiksi käynnistettäväksi. Tarkoitus olisi asentaa Win Xp uudelleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu