Siis ovatko muumit tosiaankin japanilaisten keksimiä? Eikö Tove Jansson keksinytkään niitä?
Vastaukset 20
- Souseiseki
Kyllä, Tove keksi Muumit. Se tv-sarja vain ohjattiin Japanissa, joten Muumit on animea.
- ööööööööö
otsikko
- Deneesis
...näin on. Kuten myös Maija Mehiläinenki.
- Idioottijddjddn
Muumit ei ole animea....JOS SE ON TEHTY JAPANISSS SE EI TSRKOITA ETTÄ SE ON AUTOMAATTISESRI ANIMEA. ON JAPANISSA ANIMSSTIOITAKIN.
- Pirikapirilala
Muumilaakson tarinoita tv-sarja ( Tanoshii Mūmin Ikka sarjan alkuperäinen japaninkielinen nimi) monien määritelmien mukaan on kuin onkin anime. Monessa määrielmässä itse piirrostyylillä ei animea määritellä, vaan sillä missä sarja on tehty.
Avatar - the last airbender esimerkisi ei ole anime vaikka piirostyyli onkin ehkä ottanut vaikutteita itämaista. Se on amerikkalainen animaatio sarja
Panty & Stocking with Garterbelt on anime, koska se on tehty japanissa, vaikka piirostyylissä onkin länsimaalaisia vivahteita. Idioottijddjddn kirjoitti:
Muumit ei ole animea....JOS SE ON TEHTY JAPANISSS SE EI TSRKOITA ETTÄ SE ON AUTOMAATTISESRI ANIMEA. ON JAPANISSA ANIMSSTIOITAKIN.
kyllä se tarkoittaa, se on anime
- Anonyymi
Idioottijddjddn kirjoitti:
Muumit ei ole animea....JOS SE ON TEHTY JAPANISSS SE EI TSRKOITA ETTÄ SE ON AUTOMAATTISESRI ANIMEA. ON JAPANISSA ANIMSSTIOITAKIN.
Se on animea, vitun idiootti. Anime tarkoittaa animaatiota joka on tehty Japanissa, eli se on vittu animea. Vai onko Anime sinun mielestä aina sitä missä on lyhyt hameisia ja iso silmäisiä tyttöjä isoilla rinnoilla?
- Opex
Eli se muumisarja joka pyöri täällä Suomessa, niin onhan se animea, tosin ei ensinmäinen muumisarja. Japanilaisethan olivat pitkään jo pyytäneet Janssonilta lupaa tehdä muumeista piirretyn ja, kun Jansson suostui syntyi ensinmäinen muumisarja jota ei koskaan näytetty missään muualla, kuin Japanissa.
Jansson ei ollut järin tyytyväinen ensinmäiseen sarjaan, koska se sisälti paljon väkivältaa. Ja sarjassa oli myös... hmm... autoja.
Eli se ei ollut aivan muumikirjojen tapaista ja olikin hyvin ymmärrettävää, että Jansson ei halunnut sarjan näytettävän missään muualla, kuin Japanissa. Ja kyseinen sarja sai vielä myöhemmin jatkoa. (Shin Mumin)
Sitten tuli tämä tutumpi sarja joka näkyi täällä suomessa, tosin jostain syystä tässäkin sarjassa oli pari sellaista jaksoa jota ei näytetty täällä. - nuunuzki
moi!! sulle on varmaan vastannu aika moni mutta aattelin minä tässä aikani kuluksi sinulle kirjottaa!!! sää kysyit että eikö tove jansson olekkaan muumia luonut. kyllähän se on ne luonu että siinä mielessä ei mitään hätää!! hehehe!! ja se on animea koska sitä on tuotettu ensiks kai japanissa!! en ole varma mutta näin minä sen olen ymmärtänyt!!!
- ||ansku||
juu ei muumit ole japanilaisten keksimiä vaan ne muumi animaatio ohjelmat ja leffat.!
mutta tove jansson on keksinyt muumi hahmon-japanilaiset taas muumi piirretyn:)
juu..niin on!
terkkui kaikil anime faneil sun muil!;)
t.Ansku Bansku- Optiplex_9020
Haluuks tulla meidän kämpille kattoon vähän Boku no Picoo ;)
- Anonyymi
Optiplex_9020 kirjoitti:
Haluuks tulla meidän kämpille kattoon vähän Boku no Picoo ;)
hyi
- okei_sitten
holokausti on paras anime
- rASSe69
Joo...
- antiliteraturenerd
Voisivat alkaa tehdä länsimaisesta kirjallisuudesat animeversioita. Mitään Sotaa & Rauhaa kun ei tosiaankaan jaksa kirjana kahlata läpi...
- Wonderweiss
Ite oon jokus miettyny, että Animorphs kirjoista (kuka vielä muistaa? :D) voisi saada hyvän aihion menestyksekkäälle shounen animelle.
- Anonyymi
TV Tokyon ja YLEn yhteistuotantoa.
- Anonyymi
Ei ole
- Anonyymi
Moi
- Anonyymi
Jos muumit ohjattiin Japanissa se ei tarkoita että se on anime
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73873
- 113789
- 140725
- 37722
- 70627
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu161511- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47480- 63465
- 69455
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30424- 45423
- 35418
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74416Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405