Tampereen Tesoman Ristimäenkadulla (35-41) joillain tyypeillä on erikoisoikeus (mistä lie saatu, rikollisiako?) pitää koiriaan irti. Lienee riemukasta viedä kultalemmikki kotiin, kun se löytää ensimmäisen kuolleen linnun!
IRTOKOIRAT
TESOMALAINEN
4323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sellainen sääntö, että jos koira on koulutettu tarpeeksi hyvin ja siitä saatu paperit niin saa erikoisluvalla pitää koiraansa irti.
Mutta en mene takuuseen.
...kyllä pomppas; ei sellaista lupaa ole, kuin poliisikoirilla mahd. opaskoiralla.
Laki muuten muuttui tässä taannoin; ja koirat on AINA pidettävä kytkettynä kaupunkialueella! On se kumma kun ei mee kaaliin tuo.....!
Ei koiran nytkään tule välttämättä olla kytkettynä. Laki sanoo että koira on oltava joko kytkettynä tai välittömästi kytkettävissä. Kaikki koirat eivät jahtaa lintuja joten lintujen pesimärauha ei ole näin välttämättä uhattuna. Kyseisestä Tesoman tapauksesta minulla ei ole mitään käsitystä. Vastaan vain yleisesti.
Jos viittaat lintuinfluenssaan, se on lintujen - ei koirien eikä ihmisten - tauti. Siitä ei kannata lemmikkien omistajien kantaa huolta.
....sulla ystäväiseni on vain vääräätietoa!