Otoskleroosileikkauksen jälkeen

Kun tamponit ja tikit poistettiin, huomasin ensimmäisenä että ihmisten jaloista lähti ääni, kun ne kopisivat lattiaan?? Olin moisen äänen unohtanut kokonaan. Sitten menin kadulle. Mikä karmea liikenteen melu. Minunhän pitää alkaa käyttää kuulosuojaimia pyöräillessä!!! Siis onko korvaani laitettu joku kovaääninen? Siellä se nytkin vinkuilee jotain omiaan.

5

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse kokenut

      Siitä on 11 vuotta kun itselläni leikattiin oikean korvan otoskleroosi. Alkuunsa aivot työstävät ja reagoivat ääniin voimakkaammin kuin normaalisti. Nuo äänet siis tasaantuvat jonkun ajan myötä ja totut niihin. Sama se on kaihileikkauksessa ja kuulolaitteen kanssakin. Värit ja äänet tuntuvat jotenkin epätodellisilta heti leikkausten jälkeen. Itse sain neljä kuukautta sitten kuulolaitteen. Oli outoa kuulla muovipussin ja paperin rapina, joita ei vuosiin kuulunut. Alkuunsa tietokoneen nappuloistakin tuli ärsyttävät kova naputusääni, nyt olen jo tottunut ääniin.
      Ei sinne korvaan mitään kovaäänistä ole laitettu, vain muovinen jalustin joka korvaa kuuloluun. Joskus minullakin kuuluu korvasta jotain nakutusta tai muuta ääntä. Tuo voi johtua ihan korvasairaudesta tai tinnituksesta. Kai sinulla on joku jälkitarkastus, joten jos on jotain oireilua, niin kysy lääkäriltäsi.

    • kukka

      Muistan itse kun multa leikattiin vasen korva otoskleroosin takia. Kun muutaman viikon kuluttua poistettiin täytteet korvasta, melu oli kauhea...käytiin vielä samana päivänä jouluostoksilla marketissa. Voiko enää ahdistavampaa paikkaa olla. Meinasin lähteä lipettiin:)..

    • vähän vastaavanlaisessa

      leikkauksessa, tosin mulla vissiin vaan avarrettiin mestoja ja toi kuuloluu korjataan myöhemmin.

      Ollut pitkään vuotoa ja kipuja korvassa/korvissa. Vasemmassa korvassa ei tärykalvoa, oikeassa tärykalvo, mutta kuuloluu syöpynyt.

      Kuuloluu korjataan tosiaan myöhemmin, kyselen vaan nyt, että millä se kuuloluu korjataan? Onko teillä ollut pitkään kipuja leikkauksen jälkeen?

      Voinko esim. jatkossa harrastaa autohifi-harrastustani, vai vaihdanko sen pitsinnypläykseen?

      Eilen tosiaan avarrettiin kanavia korvaan, kun sinne kehittyi alipainetta.

      Korva ollut tulehtuneena reilu kaksi vuotta, terveyskeskuslääkärit syöttivät antibiootteja ja määräsivät toinen toistaan kalliimpia ja inhottavamman tuntuisia korvatippoja.

      Syksyllä sanoin terppakeskuslääkärille, ettei tästä tule vittuakaan, sijoitin näet kesällä sijoitin yli 250€ erilaisiin lääkkeisiin, joilla sai vain pahan olon aikaiseksi. Lopulta tämä kirjoitti lähetteen spesialistille ja siitä eteenpäin olen kuullut melkoisia kommentteja korvieni kunnosta ja suunta on ollut vain ylöspäin.

      Terveisin kuulovamma

      • kukka

        Mulla on itelläni proteesi korvassa ja veikkaan, että vaurioitunut kuuloluu vaihdetaan sullakin keinotekoiseen. Muuten en osaa sua neuvoa. Mitä tulee sun harrastuksiin, niin ei kai niist haittaa ole. Tietty jos sulla on kuulo huonontunut, niin kannattaa vähän varoa kovaa meteliä - ja muutenkin. Mut itte ainakin operaation jälkeen olen ollu varovaisempi melun suhteen. Siltikin tuntuu, että kuulo huononee..kaipa mulla on kohta jotkin kuulovehkeet korvassa..


      • äimänkäetär50
        kukka kirjoitti:

        Mulla on itelläni proteesi korvassa ja veikkaan, että vaurioitunut kuuloluu vaihdetaan sullakin keinotekoiseen. Muuten en osaa sua neuvoa. Mitä tulee sun harrastuksiin, niin ei kai niist haittaa ole. Tietty jos sulla on kuulo huonontunut, niin kannattaa vähän varoa kovaa meteliä - ja muutenkin. Mut itte ainakin operaation jälkeen olen ollu varovaisempi melun suhteen. Siltikin tuntuu, että kuulo huononee..kaipa mulla on kohta jotkin kuulovehkeet korvassa..

        Äänet normalisoituivat pikkuhiljaa. Enää en kurki,että kuka selän takana puhuu, niinkuin aluksi,kun äänet tuntui tulevan mistä sattuu.
        Ei varsinaisesti huimaa, mutta mielestäni tasapainoni ei ole yhtä hyvä kuin ennen. Oisko vain luuloa. Ja tulevaisuudessa tulee varmaan eteen kuulolaite, ainakin lääkäri niin sanoi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1002
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      827
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      87
      791
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      689
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe