Otoskleroosileikkauksen jälkeen

Kun tamponit ja tikit poistettiin, huomasin ensimmäisenä että ihmisten jaloista lähti ääni, kun ne kopisivat lattiaan?? Olin moisen äänen unohtanut kokonaan. Sitten menin kadulle. Mikä karmea liikenteen melu. Minunhän pitää alkaa käyttää kuulosuojaimia pyöräillessä!!! Siis onko korvaani laitettu joku kovaääninen? Siellä se nytkin vinkuilee jotain omiaan.

5

2650

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse kokenut

      Siitä on 11 vuotta kun itselläni leikattiin oikean korvan otoskleroosi. Alkuunsa aivot työstävät ja reagoivat ääniin voimakkaammin kuin normaalisti. Nuo äänet siis tasaantuvat jonkun ajan myötä ja totut niihin. Sama se on kaihileikkauksessa ja kuulolaitteen kanssakin. Värit ja äänet tuntuvat jotenkin epätodellisilta heti leikkausten jälkeen. Itse sain neljä kuukautta sitten kuulolaitteen. Oli outoa kuulla muovipussin ja paperin rapina, joita ei vuosiin kuulunut. Alkuunsa tietokoneen nappuloistakin tuli ärsyttävät kova naputusääni, nyt olen jo tottunut ääniin.
      Ei sinne korvaan mitään kovaäänistä ole laitettu, vain muovinen jalustin joka korvaa kuuloluun. Joskus minullakin kuuluu korvasta jotain nakutusta tai muuta ääntä. Tuo voi johtua ihan korvasairaudesta tai tinnituksesta. Kai sinulla on joku jälkitarkastus, joten jos on jotain oireilua, niin kysy lääkäriltäsi.

    • kukka

      Muistan itse kun multa leikattiin vasen korva otoskleroosin takia. Kun muutaman viikon kuluttua poistettiin täytteet korvasta, melu oli kauhea...käytiin vielä samana päivänä jouluostoksilla marketissa. Voiko enää ahdistavampaa paikkaa olla. Meinasin lähteä lipettiin:)..

    • vähän vastaavanlaisessa

      leikkauksessa, tosin mulla vissiin vaan avarrettiin mestoja ja toi kuuloluu korjataan myöhemmin.

      Ollut pitkään vuotoa ja kipuja korvassa/korvissa. Vasemmassa korvassa ei tärykalvoa, oikeassa tärykalvo, mutta kuuloluu syöpynyt.

      Kuuloluu korjataan tosiaan myöhemmin, kyselen vaan nyt, että millä se kuuloluu korjataan? Onko teillä ollut pitkään kipuja leikkauksen jälkeen?

      Voinko esim. jatkossa harrastaa autohifi-harrastustani, vai vaihdanko sen pitsinnypläykseen?

      Eilen tosiaan avarrettiin kanavia korvaan, kun sinne kehittyi alipainetta.

      Korva ollut tulehtuneena reilu kaksi vuotta, terveyskeskuslääkärit syöttivät antibiootteja ja määräsivät toinen toistaan kalliimpia ja inhottavamman tuntuisia korvatippoja.

      Syksyllä sanoin terppakeskuslääkärille, ettei tästä tule vittuakaan, sijoitin näet kesällä sijoitin yli 250€ erilaisiin lääkkeisiin, joilla sai vain pahan olon aikaiseksi. Lopulta tämä kirjoitti lähetteen spesialistille ja siitä eteenpäin olen kuullut melkoisia kommentteja korvieni kunnosta ja suunta on ollut vain ylöspäin.

      Terveisin kuulovamma

      • kukka

        Mulla on itelläni proteesi korvassa ja veikkaan, että vaurioitunut kuuloluu vaihdetaan sullakin keinotekoiseen. Muuten en osaa sua neuvoa. Mitä tulee sun harrastuksiin, niin ei kai niist haittaa ole. Tietty jos sulla on kuulo huonontunut, niin kannattaa vähän varoa kovaa meteliä - ja muutenkin. Mut itte ainakin operaation jälkeen olen ollu varovaisempi melun suhteen. Siltikin tuntuu, että kuulo huononee..kaipa mulla on kohta jotkin kuulovehkeet korvassa..


      • kukka kirjoitti:

        Mulla on itelläni proteesi korvassa ja veikkaan, että vaurioitunut kuuloluu vaihdetaan sullakin keinotekoiseen. Muuten en osaa sua neuvoa. Mitä tulee sun harrastuksiin, niin ei kai niist haittaa ole. Tietty jos sulla on kuulo huonontunut, niin kannattaa vähän varoa kovaa meteliä - ja muutenkin. Mut itte ainakin operaation jälkeen olen ollu varovaisempi melun suhteen. Siltikin tuntuu, että kuulo huononee..kaipa mulla on kohta jotkin kuulovehkeet korvassa..

        Äänet normalisoituivat pikkuhiljaa. Enää en kurki,että kuka selän takana puhuu, niinkuin aluksi,kun äänet tuntui tulevan mistä sattuu.
        Ei varsinaisesti huimaa, mutta mielestäni tasapainoni ei ole yhtä hyvä kuin ennen. Oisko vain luuloa. Ja tulevaisuudessa tulee varmaan eteen kuulolaite, ainakin lääkäri niin sanoi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2869
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2373
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1133
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      997
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      859
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      723
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      638
    9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      164
      622
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      591
    Aihe