Mulle tehty kustannusarvio työ ja materiaali rintamamiestalon katon lämmöneristämisestä ja uusimisesta, hinta 15500e.
Tässä vaiheessa tiedossa että tarvikkeet maksaa noin 6000e. pellit, puutavarat ym. sis myös telinevuokran, kaatopaikkamaksun.
Kysyisin mitä kannattaa maksaa työstä, kaksi miestä tekee tuntityönä?
Luin suomela -lehdestä, että rintamamiestalon katon uusimisen kustannukset ois 8000-12000e. Samalla paikkakunnalla viime kesänä on uusittu katot, joissa kustannukset ovat olleet 10000e.
Tässä vaiheessa tiedossa että tarvikkeet maksaa noin 6000e. pellit, puutavarat ym. sis myös telinevuokran, kaatopaikkamaksun.
Kysyisin mitä kannattaa maksaa työstä, kaksi miestä tekee tuntityönä?
Luin suomela -lehdestä, että rintamamiestalon katon uusimisen kustannukset ois 8000-12000e. Samalla paikkakunnalla viime kesänä on uusittu katot, joissa kustannukset ovat olleet 10000e.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin kävikö sulla rannilan edustaja tekemässä arvion kattoremontista?
Meillä kävi tässä viikolla rannilan edustaja ja hän sai pitkien laskujen jälkeen myös aikaiseksi samanlaisen summan eli 15000 euroa???
Aivan älytön hinta kun ottaa huomioon, että pellit maksaa 12€/neliö ja pinta-alaa 144 neliötä!
Tosin tiedän, että ne muut tilpehöörit eivät ole ilmaisia mutta silti aivan älytön hinta!!!
Näin täällä varsinais-suomessa!
Onhan tuossa tietty hommansa kun joudutaan koolaamaan kattoa, koska pitää saada mahtumaan eristykset. Kustannusarvion tehnyt yksityinen ja lapissa. Itse kun en ole pystynyt muuta tekemään kun siivoamaan pihan ja tarvikkeita hankkia osittain. Tietty maalaan itse räystäslaudat ja räystään aluslaudat.
En ottanut Rannilalta tarjouksen. Katsoin suomela lehdessä olevan kattorempan tarkemmin nyt. Siinä ei ollut tehty katon korotusta, niinkuin minulla ja eristämisistä ei puhuttu mitään. Joten kai se ihan kohtuullinen toi 15000e. Tosin mie en joudu kouruja ja tikkaita ostelemaan. Ne jo ennestään melko uusia, eli 3 vuotta vanhat. Tosin joudutaan ne purkamaan ja asentamaan uudestaan takaisin.
Ja katossa tärkeää, että se on kunnollinen. Ja nyt saan kunnon eristyksen.
Minun peltien hinta oli noin 7e/m2, eli peltien ja muiden tilpehöörien hinta yhteensä noin 2500e
maksaa kaikki tunnit mitä laskutetaan ja tehdään.
Tuntilaskutus on hyvä systeemi jos se vaan toimii aina ei.
Jotkut yrittäjät saattaa vedättää tunteja jos huomaavat mahdollisuuden.Muutenkin työtahti on eri kuin urakalla.
Korkeamoraalisilla tekijöillä systeemi on ehdoton,siis asiakkaan kannalta ja hyvä tekijänkin.
Huomasin tuon tässä yhtenä päivänä. Venyivät ja kuluttivat aikaa yhtenä aamuna. Menin juttelemaan ja katsomaan hommaa. Sateli hiukka lunta. Sanoin, että tulis parempi ilma, että työt edistyis. Menin sitten siitä sisälle. Vanhempi tuli melko heti perässä, aattelin jo että suuttuivat. Mut tuli vaan sanomaan, että he tulee sitten huomenna, jos ilma paranee. Ja sen jälkeen ei ole enää joutilaana lorvittu, työt on edistynyt.
Itseppä halusivat tuon työn jo huhtikuun alusta, itse oisin halunnut vasta aloittaa pääsiäisen jälkeen. Ajattelin huhtikuun alun kelejä. Olivat kumpikin työttöminä. Seuraava työhomma alkanee minun käsittääkseni heillä toukokuun loppupuolella. Tämä minun tarjoama työ kestänee noin kuukauden.
Laskin että vaikka kustannusarvio on 15000, lopullinen kustannus tulee olemaan noin 14000 euroa. Jos ei mitään yllätyksiä satu.
tekevät, vähän pitää varoa ettei villat kastu eli pressuja pitää olla valmiina.
Ja sielläpäin vähän hommia, on otettava irti siitä minkä saa se raha minkä siitä saa. Heinäkuun lopulla siten hillaan.
No niin, katto valmis. Hinnaksi tuli noin 14.000 euroa. Mut hieno ja siistin näköinen on katto. Nyt nautitaan kesästä ja vaikka niistä hillareissuistakin sitten aikanaan.