onkos teillä kellään eestiläistä? millasia kokemuksia? luonteesta jne..? meillä on eestinajokoiran ja suomenajokoiran risteytys. Aivan ihastuttava ja rakastettava persoona!
Eestinajokoira
9
9652
Vastaukset
- Ajeloo
Mites koira ajeloo jäneksiä ja onko miten kova
metsästysinto?- kulkee
itse en metsästä kun tuo on meillä seurakoirana. Kasvattaja tosin meinas käyttää syksyllä metsällä kokeileen et miten toimis.
- _Jemina69
kulkee kirjoitti:
itse en metsästä kun tuo on meillä seurakoirana. Kasvattaja tosin meinas käyttää syksyllä metsällä kokeileen et miten toimis.
Meillä on 4 v eestinajokoira. Mies käyttää metsällä ja minä käyn näyttelyissä. 3 sertiä on tullut ja ensi syksynä ajokokeeseen viedään tyttömme. Eestinajokoira on Biiklen ja suokin välimuoto. Säkä nartuilla noin 45-46 cm, uroksilla 52 cm.
Eestinajokoira on erittäin lapsiystävällinen ja sopeutuu muiden koirien kanssa elelyyn.
Nenä maassa kulkee, kuten joku sanoikin, ja metsästysvietti on kova. Puput saavat kyytiä ja mielestäni vallan mainio koira suomen lumitilanteeseen. Ei jää jälkeen suokille kaadolle mentäessä. Tänä vuonna syntyy noin 6 eestinajokoiran pentuetta. Viime vuonna yksi.
Tällä hetkellä tyttömme hoivaa 7 pientä tulevaa jänis tai kettuajuria. - hhhooomeerr
Tykkää ajella jänistä, juoksee perässä oikeinkin kovaa. Ei tiiä muusta maailmasta ku jäniksestä ennenkuin omistaja viheltää.
Eestinajokoira on todella kiltti koira. Oppii paljon ja helposti asioita. Tuttuni eestinajokoira seisoo kahdella jalalla pitkän aikaa... :)
Jäniksiäkin se ajaa, tosin paljon "keskittyvämmin" ja hitaammin kuin suomenajokoira, aivan kuin se miettisi joka jäljestä minkälainen pupu on mennyt ja minne. :)- eestinharrastaja
eestinajokoirasta! minulla on kyseinen rotu ja ainakin tähän mennessä se on osoittautunut ihan kivaksi roduksi.
hetken kuluttua aukeaa eestinajokoirille omat kotisivut jonka osoite on www.telemail.fi/eestinajokoira
sieltä rupeaa saamaan tietoa kaikki ketkä ovat rodusta kiinnostuneita! - eestinharrastaja
..niin ja jos on tarvetta kysäistä rodusta jo nyt niin osoitteesta [email protected] voi olla eestinajokoira jaoksen tiedottajaan yhteydessä.
- eestinarttu sani
Meillä on kesällä 6vuotta täyttävä narttukoira,joka on aivan ällistyttävän ihana luonteeltaan. Viihtyy erinoimaisesti tilavassa tarhassaan ulkona ja sisällä käyttäytyy mallikkaasti, ei olenkaan kuten ajokoirat yleensä.Oppii hyvin temppuja ja muutenkin kiltti lenkkeilykaveri. Lapsi-ja kissaystävällinen:)Ei uskoisi koirasta! Ihastuin rotuun ensisilmäyksellä,vaikka aiemmin olin tottunut vain suomenpystykorviin.Meidän koiramme on myös hyvin herkkä luonteeltaan ja älykäs. Teetättäisin koirallamme pennut, mutta en ole löytänyt sopivaa eestiurosta ja ikäkin tulee jo kohta vastaan sen asian kanssa.
- Anonyymi
Aivan mahtava koira.olen kasvattanut suomenajokoiria useita ja nyt tämä ensimmäinen eestinajokoira.voin sanoa ettei häviä missään asiassa suomenajokoiralle .on erittäin oppimishaluinen erilaisille tempuille/perus tottelevaisuus ja metsällä sitkeä/innokas/monipuolinen eri riistalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2898284Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1944497Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302737Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1902563Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171052153- 511696
- 581658
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s191541Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3431303- 1681298