Helppiä munimiseen..

Wiilto

Minulla on kolme neitoa ja ne ovat munineet pari kertaa pohjalle.
Aiemmin otin munat pois, mutta nyt annoin niiden olla.

Ongelmana onkin että ne ovat hautoneet niitä vaikka kuinka kauan, ehkä kuukauden jo..

Kaikki hautoo vuorotellen ja joskus kaksikin kerrallaan..?

Ne eivät ole niinku yleensä, että pari ja yksi kolmaspyörä vaan kaikki ovat kolmestaan "hyvää pataa". Se on minusta outoa, onko se normaalia? Ei siitä varmaan haittaakaan ole..?

Munia on kolme enkä ole varma onko ne kehittyneitä vai ei..

Ei ne tunnu ikinä lopettavan sitä hautomista!
Pitäiskö niiden antaa vielä olla?

Yritin yhesti myös puhaltaa munia, mut tirpat nakertelee ne jos niissä on reikä..

Voiko munista tulla poikasia pohjalla?
Mitä sitten jos tulee? Hoietaanko ne samallalailla kuin pönttö poikasia?

Ei linnut ainakaan tunnu häiriintyvän siitä että ihmisiä kulkee ohi ja hääräilee huoneessa. Ne antaa minun siivota pohjaa eikä edes lähde hautomasta..

Olen laittanut niille halon siihen munien viereen ettei ne tipu lattialle ja taas niiden pitäis sit munia lisää..

Siis jos osaatte niin voitteko antaa minulle neuvoja mitä nyt pitäis tehdä...

Ja hyvää pääsiäistä kaikille!!

1

379

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munimisesta

      Anna niiden hautoa niin kauan kuin haluavat.Ne lopettavat kun kyllästyvät hautomiseen.Jos otat munat pois,niin ne saattavat tehdä uudet tilalle mikä on raskasta ja rasittavaa neitokakaduille.Neitkokakadut hautovat n.kk:den. Voithan katsoa varovasti fikkarin avulla,onko munien sisällä mitää yms.Silloin kun linnut ovat syömässä tai hetken pois hautomatilanteesta.Jos munissa on reikiä,niin tuskin niistä poikasia tulee.koska munat ovat vioittuneet.Linnut hoitavat poikaset yleensä itse,eli kupumaidolla,minkä oksenntavat poikasten suuhun.On joitakin tapauksia,joissa linnun poikaset ovat kehittyneet ja kuoriutuneet poikasiksi asti munan kuoresta.Sitä en osaa sanoa,miksi hautovat kolmisin munia.Ehkä haluavat hautoa tasapuolisesti.Jotkut pariskunnat hautovat kyllä kaksin ja saattavat ruokkiakin poikasensakin yhdessä.Toivattasti tästä oli sinulle edes jotain apu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1276
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      307
      1101
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      919
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      299
      910
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      781
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      193
      662
    7. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      106
      641
    8. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      595
    9. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      38
      585
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      536
    Aihe