Aion varata tänään tai viimeistään maanantaina ajan PRK-leikkaukseen, hyvin todennäköisesti juuri Tampereen Medilaserista. -3.00 & -3.50... Jännittää vaan päätös niin perhanasti, että heräsin näin keskellä yötä nettiä selailemaan aiheeseen liittyen.
Onko kellään täällä kokemusta paikasta? Ennakkovaikutelma on minulle ollut hyvä, ovat jo jaksaneet hyvin ystävällisesti kolme pitkähköä kyselysoittoa vastailla. Ja kuulma parhaat laitteetkin Suomessa?
Mutta niitä kokemuksia? Kukaan?
Onko kellään täällä kokemusta paikasta? Ennakkovaikutelma on minulle ollut hyvä, ovat jo jaksaneet hyvin ystävällisesti kolme pitkähköä kyselysoittoa vastailla. Ja kuulma parhaat laitteetkin Suomessa?
Mutta niitä kokemuksia? Kukaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
kävin viime kesäkuussa Jyväskylän Medilaserilla PRK-leikkauksessa, miinukset oli -3.00 ja -3.50. hyvin meni! olen todella tyytyväinen lopputulokseen. tietenkin toipumisaika on paljon pidempi kuin lasikissa. itselläni meni kuukausi ennekuin näin tarkasti kauas.
silmät kuivuivat todella paljon eli kostutustippaa meni ihan älyttömästi. mutta nytkun leikkauksesta on yli puolivuotta niin olen todella tyytyväinen.
lääkärinä oli petri oksman. täytyy sanoa että hammaskiven poisto hammaslääkärillä on ikävämpi toimenpide kuin laserleikkaus...Petri osaa hommansa!!!
Katsos vain, samat vahvuudetkin! :) Pitäisiköhän vain ottaa sitten luuri käteen ja varata aika.. Nyt on meinaan PRK vain 498€ per silmä. Ei paha. Rohkea rokan syö, omasta lähipiiristä ei kukaan ole laserleikkauksessa käynyt.
Perustoimenpide. Kohta yhtä yleistä kuin parturissa käynti. Sinne vaan.
Onko PRK-leikkauksessa ja lasik-leikkauksessa muita eroja kuin vain että PRK:ssa on pidempi toipumisaika? Kuitenkin lasik on kalliimpi toimenpide. Tuleeko sillä parempi lopputulos? Suositeltiinko sinulle PRK:ta vai valitsitko sen halvemman hinnan vuoksi?
Prk:ssa leikkauks tehdään silmän pintaan. Lasikissa läpän alle. Prk:ssa höylätään silmän pintakerros pois ja laseroidaan. Lasikissa tehdään silmän pintaan läppä ja laseroidaan sen alle. Pitkässä juoksussa molemmissa saavutetaan yhtä hyvät lopputulokset. Prk lähinnä kivuliaampi mutta yksinkertaisempi toimenpide. Kun lasikissa saavutetaan jo hyvä näkö 2-7pv päästä leikkauksesta, Prk:ssa voi kestää 2-4vkoa.
Mulla laseroitiin (eli ei tehty kylläkään prk:ta) silmät Tampereen Medilaserissa viime maanantaina. Olin ja olen edelleen tyytyväinen. Palvelu oli hyvää ja homma pelasi.
Kun menette leikkaukseen, niin älkää missään nimessä varatko leikkaustapaa ja paikkaa hinnan perusteella, vaan valitkaa aina hyvämaineinen paikka (kuten esim tässä ketjussa mainittu) ja valitkaa leikkaustavaksi sellainen, joka on paras mahdollinen teidän silmille. (Joillekin PRK, joillekin lasek tai lasik.) Esimerkiksi joillakin lasereilla pystytään korjaamaan hajataitto, joka on aivan yhtä tärkeää korjata, kuin miinus tai plussakin, mikäli hajataittoa löytyy enemmän, kuin vähän.
Kun ajatellaan, esim minun silmiäni, niin uudet lasit maksaa noin 700e, ja piilareihinkin menee jatkuvasti rahaa, joten kannaltani on täysin samantekevää maksanko leikkauksesta 400e vai 3000e, kunhan lopputulos on hyvä ja lasit jää pois tai halpenee jatkossa. (En ole kuitenkaan vielä raaskinut mennä leikkaukseen, koska en ole tutustunut aiheeseen tarpeeksi, enkä ole varma haluanko silmiäni leikattavan.
Mä kävin myös Treen Medilaserissa, leikkauksista on nyt aikaa vajaa kaksi vuotta (kamalaa miten nopeasti vuodet menevät!). Voin lämpimästi suositella em. paikkaa sekä ammattitaidon että hyvän palvelun takia. Silmäni leikkasi Petri Oksman, symppis ja asiansa osaava mies!
ensi kuussa munkin silmäni leikkaa Oksman, niin hyvää palautetta miehestä kuullut, että kun toimiston tyttö kysyi kenen haluat leikkaavan niin Oksmanin pyysin. :)
Sun tapauksessa suosittelisin ennemmin lasikia.
Älä ihmeessä tuijota vain hintaa, sillä näköön satsaaminen vaikuttaa koko loppuelämään! Oksman leikkasi mut pari päivää sitten Lasikilla ja olen jo nyt tosi tyytyväinen! Eka ilta meni silmät kiinni ja särkylääkkeen avulla, mut nyt elän jo lähes normielämää! Toisessa silmässä on melkein supernäkö, mut toinen on vielä vähän sumea. Toki sumeallakin näkee jo lukea sanomalehteä :0)
Tsemppiä leikkaukseen!
moikka kaikille!
Onko kukaan ollut tuossa Zyoptix-LASIK:ssa??
Ilmeisesti muuten sama kuin normaali LASIK, mutta käytössä on vielä edistyneempi "ohjelma" joka mittaa yksilöllisesti silmää ja ottaa tuhansia pisteitä, joiden mukaan operaatio tehdään. Oksman suositteli minulle tuota operaatiota ykkösvaihtoehtona (kallein;), mulla on -2,75 ja -3,00 ja taittovikaa jonkun verran. Nyt vaan mietin uskaltaako vai ei.. Suurissa polvileikkauksissa olen ollut kolmesti joten en pelkää lääkäriä, mutta silmät.. Raha ei ole nyt kynnys, säästössä on tuon verran mitä Zyoptix-LASIK kustantaa, kaikkineen n. 3000€ (molemmat silmät, kontrollit, tutkimukset). Vaikea päätös, vaikka hyöty olisi uskomaton. Etenkin urheiluun tahtoisin terveen näön, piilareiden käyttö on rasittavaa.
Hei,
varasin tänään ajan Medilaseriin esitarkastukseen (16.5.) ja LASIK leikkausta olen ajatellut minäkin. En aio säästellä tämän leikkauksen suhteen, joten olen valmis maksamaan Zyoptix-LASIK:n hinnan mikäli siitä on minulle jotakin etua.
Kyselen samaa kuin "Nimetön". Mitä hyötyä Zyoptixista on verrattuna tavalliseen LASIK:iin, muuta kuin että sillä voidaan korjata muitakin silmän virheitä kuin taittovirhe. Minulla ei pitäisi olla muita virheitä silmässäni, mutta siitä huolimatta Medilaserilla suositellaan Zyoptixia. Olisi mukava kuulla joltain muulta kuin Medilaserin väeltä, miks minun kannattaisi ottaa kallein leikkaus, Zyoptix LASIK, eikä tavallista LASIKia?