Tarvitsisin hyvän ja vakaan jakelun. Olen käyttänyt Ubuntu 5.10:tä, Kubuntu 5.10:tä ja Mandrake 10.1:tä. Nyt haluaisin kokeilla jotain uutta. Jakelun pitäisi mahtua korkeintaan viidelle CD:lle. Toivoisin myös, että asennus on helppo (eli ei paljoa koodia tai muutakaan). Tiedän, että tämä on osittain huono kysymys, mutta mistään en ole vielä löytänyt hyvää jakelua.
Hyvä jakelu?
000
772873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
suse voisi olla kokeilemisen arvoinen, ainakin sitä on kehuttu paljon. itse en ole kokeillut vaan koneellani on ubuntu, johon olen ihan tyytyväinen.
fedora on myös helppo jakelu, sitä on tullut joskus tesmailtua.
Haluaisin ilmaisen jakelun. Fedora Core 5:n CD:t on pöydällä paistettuina, mutta asennus ei pelitä :(
http://distrowatch.com/table.php?distribution=suse
ei maksa mitään. päätin sitten itsekin testata tuota ja juuri tuli poltettua netti-asennus romppu.
Kiitos kun sanoit! Kertoisiko joku vielä mistä tuon OpenSuSEn voi ladata i386:lle kun SuSEn sivut näyttivät aika sekavalta.
http://en.opensuse.org/Download
ja sitten valitset Release Table kohdasta
SUSE Linux OSS ja siitä
joko
10.0
tai
10.1
itse valitsin tuon jälkimmäisen.
en saanut verkosta asennettua, niin päätin ladata ne viisi romppua sitten.
ja ne on muuten i586-versioita. i386-versioita ei taida susesta edes olla..
"ja ne on muuten i586-versioita. i386-versioita ei taida susesta edes olla.." Okei, olen Mandrakestakin ladannut i586-version.
"Tarvitsisin hyvän ja vakaan jakelun."
??? Kyllä nuo jo kokeilemasi ovat aivan vakaita. Jospa opettelisit käyttämään niitä, etkä vaihtaisi jakelua kuin sukkia.
Minulla on vain halu kokeilla eri jakeluja, sillä niitä on hauska vertailla. Olet kyllä oikeassa, että vaihdan jakelua usein. Se on mielenkiintoista :)
minäkin testailen eri versioita ihan vain kokeilemisen halusta.
kertokaapa joku muu harrastus, joka ei maksa kuin tyhjän ulkomailta ostetun teostomafia-vapaan rompun hinnan..
"Olet kyllä oikeassa, että vaihdan jakelua usein. Se on mielenkiintoista :)"
En vaihda jakelua, mutta kylläkin testailen. Tuo tietty jakelu on ja pysyy koneella, vaikka muita testailenkin.
No, jos kokeilla haluat:
SimplyMepis, ZenWalk, Vector, Fedora, Debian, SuSE, Slackware ja tietysti lukemattomat Livet myös kovalevylle asennettuina. Kaikki ovat ihan käyttökelpoisia "vakavampaankin" käyttöön.
Tuo on täysin turhaa touhua, ainakin kohdallani. Ensimmäinen linux oli lineox jonka sai kirjastosta cd:llä jossa oli kirja ku en mitään linuxista tajunnu, se oli koneella alta viikon ku asensin debianin, sen jälkeen tuli kokeiltua fedoraa, ubuntua, gentoota, slackware jotai nimeltä mainitsemattomia pikkudistroja ja plapla, ja nyt taas on debian ja tällä kertaa pysyy. Se ei oikeesti oo niin vaikee ku väitetään, asennus meni ekalla kerralla ihan helposti läpi, toisin ku slackilla tai gentoolla. Ja vaikka suurinta osaa asiosta ei osaakaan, ni aina voi spammata näitä forumeita :) Nyt on käytössä kaksi konetta ni toisella voi aina leikkiä.
Mutta sitten kun olen tarpeeksi kokeillut eri distroja, voin tehdä jopa nettisivuston Linuxista. Tosin sen voisi tehdä vaikka yhdestäkin...
...Jos tykkää.
Sitä vaa sanon että teettää helvetisti (turhaa/ylimäärästä) hommaa ja palaa hihat moneen kertaa, mut jos tykkää ni http://distrowatch.com siit vaan listasta järjestäen imuttamaan :)
Yhdellä rompulla live-cd ja asennettavissa siitä kiintolevylle. Toimiva ja helposti hallittava. Kokeilemisen arvoinen.
Taidan ladata ja kokeilla PCLinuxOS-Linuxia. Se kun mahtuu yhdelle CD:lle (ei mene cd:itä liikaa). Ja muutenkin se tuntui hyvältä. Kiitos Näsälle vastauksesta!
Nyt on PCLinuxOS Live alla, ja katsotaan asennusta myöhemmin. Pitää vielä paljon säätää, että tulee hyvä. Kuitenkin kelpo jakelu!
http://koti.mbnet.fi/sankalah/levyt.php
jos on hidas nettiyhteys, niin tuo levyjen tilaaminen on ihan järkevä vaihtoehto.
itsekin tuolta mainitulta tyypiltä aikasemmin tilailin ja ne tuli postissa tosi nopeasti.
nyt on niin nopea yhteys, että lataamalla netistä saa nopeammin.
Joo, mulla on 1 mb laajis, ettäsillä voi kivasti latailla.
Nuo on ilmeisesti itse poltettuja joten kannattaa tarkistaa niiden MD5:t jun ei koskaan tiedä mitä niissä rompuissa on.
aloitin niiden 5 rompun lataamisen muijan koneella (itellä ei polttavaa).
tietysti tuli sitten sähkökatkos, joka kaasi koneet hallitsemattomasti ja joudun aloittamaan alusta.
onneksi elisa nosti ilmaiseksi nopeuden megasta 1.2 megaan, niin jos jätän yöksi romput lataantumaan niin ne pitäisi aamulla olla poltettavissa..
Noiden .rpm- ja .deb- pohjaisten lisäksi ihan mielekästä kokeilal myös erilasta jakelua. Eli tosta helpoimmasta vaikeampaan:
http://www.vectorlinux.com/
http://www.slackware.com/
http://www.gentoo.org/
SuSE tyssää Fedora Core 5:n tavoin heti kun asennus alkaa (sen jälkeen kun painaa enteriä). Siis kun kerneli latautuu. Emo on vanha Asus ja netissä oli tietoa Fedoran sivuilla tästä toimimattomuudesta vanhan Asuksen kanssa. Nyt alkaa ärsyttää. Kun kokeilimistani vain Ubuntu, Kubuntu ja Mandrake toimivat. Onko uusiin distroihin tullut joku juttu vai mikä tämä voi olla?
"SuSE tyssää Fedora Core 5:n tavoin heti kun asennus alkaa (sen jälkeen kun painaa enteriä). Siis kun kerneli latautuu."
Käytä sopivia käynnistysparametreja. Kyllä minun vanhassa Asukseeni Linux-jakelut ovat uponneet - ei yksikään ole jäänyt asentamatta.
Tosin voit myös hieman tarkistaa emon bios-asetuksiakin.
kokeile parametriä no-acpi. en tiedä mitä se tarkoittaa, mutta yleensä se auttaa..
taitaa olla susen asennuksessa jopa vaihtoehtonakin..
ACPI on joku virransäästöjuttu, joka löytyy yleensä myös BIOSista. Mutta eipä tuokaan auttanut.
Kun koitin asentaa FC5:ttä, selasin kaikki BIOSin aseukset läpi ja ylimääräistäkin. Mutta ei vain toimi tämä SuSEkaan. Olisikohan vika uudessa kernelissä...?
Mikä olisi vikana, kun SuSE ei lataa kerneliä loppuun, vaan reboottaa?! Ihme juttu... Koneeni on tosin aika vanha AMD K6 ja 265 megaa ramia.
Latasin SUSE 10.0. Viisi CD:tä.Kannattaa imuroida kaikki. Tämä muutama päivä sitten ja toimii niin hyvin, että piti vaihtaa suosikistani, Debianista, tähän SUSEen. Erittäin helppo asentaa. MSI:n emolevyjä käytän, koska ovat toimineet hyvin.
Bios asetukset tulee olla mahdollisimman lähellä default asetuksia.
Jos ei ala onnistumaan niin asenna PCLinuxOS niminen jakelu, se on todella hyvä.
Asennuksessa juuri. Mielestäni en ole muuttanut mitään BIOS-asetuksia paitsi boottausjärjestyksen.
Sehän on ihan sama onko ne kaikki 5 CD:tä vai verkkoasennus-CD, mutta asennuksessa kerneliä ladatessa kone reboottaa ilman selitystä! Onhan molemmissa sama kerneli.
Koska joskus koneen kasaaja/valmistaja asettaa BIOS asetukset sitä yhtä nimeltämainitsematonta käyttistä varten.
BIOSista pitäisi saada BIOSin omat perusasetukset takaisin jostain kohtaa valikosta...
varmista että BIOSin "Plug'n Play OS" on asetettu arvoon "NO".
Se on yksi varma konsti estää Linuxia toimimasta kunnolla jos BIOSissa on se plug'n play os päällä.
Minulla tämä kerneli.
2.6.13-15.8-default.Ja tietokone i686.
Olettaa saattaa, että kernelit ovat samat asennustavasta riippumatta. Tietoni ja taitoni ei kuitenkaan riitä vastaaman tuohon rebootti kysymykseen.
Kone on kyllä itse koottu, mutta katson tuota "plug and play" -asetusta.
"OS Plug and Play"-kohta oli BIOS-asetuksissani arvolla NO, joten siitä kernelin lataamisen vaikeus ei ainakaan johdu.
yritä disabloida biosista kaikki mitä ei välttämättä tarvitse.
itse jouduin noin tekemään kun erääseen koneeseen asentelin käyttistä.
sitten kun se oli asennettu, niin palautin biosista yksi kerrallaan ominaisuuksia.
Jos asentuu, niin käytä sitä.
saattaisi auttaa.
On vaan WinME, joka on epävakaa. En sitä enään päästä koneelleni :D. Nyt on kuitenkin Ubuntu 5.10 alla, ei voi muutakaan :(
Acpi=off on parametri, jota olen eniten käyttänyt. Mutta ei vain suostu toimimaan :(
Okei, yritän tänään. Katsotaan mitä tulee...
Mä laitoin kaikki mahdolliset säätimet Disabled-asentoon, mutta ei toimi. Olen jo taistellut FC5:kin kanssa niin kauan... Ihme juttu, että Ubuntu, Kubuntu ja Mandrake asentuvat edelleenkin ongelmitta ilman mitään.
et menettanyt mitaan vaikket susea saanutkaan koneellesi. itse sain, mutta hitonmoinen saataminen oli x:n kanssa ennen kuin sai pelittamaan. kde:ssa ei toimi skandit lainkaan vaikka olen niiden kanssa pitkaan tapellutkin.
taytyy sanoa, etta suse ei ole mikaan aloittelijan jakelu, on se niin paljon vaikeampi ubuntuun verrattuna. ja oletusasetuksilla vielapa todella hidaskin.
No tuossa äsken latasin PCLinuxOS 0.92:den. Katsotaan jos huomenna ehtisi paistaa, kun sitä on nyt niin paljon kehuttu...
"suse ei ole mikaan aloittelijan jakelu, on se niin paljon vaikeampi ubuntuun verrattuna. ja oletusasetuksilla vielapa todella hidaskin."
Asia on juuri päinvastoin. Suse tai Mandriva on valmis suoraan paketista, ja mikäli jotain tarvii säätää, on siihenkin selkeät graafiset kilkkeet olemassa. Ubububuntua taas pitää säätää komentoriviltä. Älä viitsi jauhaa paskaa, ubuntupelle.
ensin piti säätää äksää manuaalisesti ties kuinka kauan, kun suse ei osannut tunnistaa laitteita oikein vaan valitsi sellaisen virkistystaajuuden, että monitori ilmoitti sen tai resoluution menevän yli.
sitten piti säätää skandeja toista tuntia. lopulta onnistui melkein saada ne toimimaan siten että muutin kden kieleksi ruotsin.
käynnistys kesti monta minuuttia kun kaikkia turhia palveluja oli päällä.
itse susen asennuskin oli muuten äärimmäisen hidas.
kyllästyin koko roskaan ja latasin kubuntu dapperin testi-version, jossa kaikki toimi ihan oletus-asetuksilla ilman mitään säätämistä.
no, susesta saattaa tulla joskus hyväkin jakelu. toistaiseksi se on aivan liian keskeneräinen, että sillä aloittelija tekisi yhtään mitään.
Suse ja Mandriva ovat tunnetusti helpoimmat jakelut, se että sinä yrität selittää omiasi ei sitä tosiasiaa muuta. Tuhannet ja tuhannet ovat asentaneet Susen tai Mandrivan ilman suurempia ongelmia, ja mitä tulee "keskeneräisyyteen" on sekin oman pääsi tuotosta, Novellin kehittämänä Suse on yksi pisimmälle viedyistä jakeluista joka saattaa firmoissakin nousta vakavaksi Windowsin kilpailijaksi kun Vistaan siirtyminen tulee ajankohtaiseksi.
Ubuntu sen sijaan on huonohko kopio vakaasta kunnon linux-jakelusta, Debianista. Sen mainostus ei perustu ominaisuuksiin, vaan kokemattomien käyttäjien ja toimittajien luomaan hypeen (kuten sinäkin).
Vai oletko töissä Microsoftilla jolloin tehtävänäsi on juuri hyökätä näitä helppoja vastaan, että vaihtoa harkitsevat pelästyvät tai kokeiltuaan hankalahkoa Ubuntua palaavat takaisin XP:n pariin. Se lienee todellinen tarkoituksesi...
kun luet tätä ketjua ja varsinkin 000 kirjoittamia viestejä, niin huomaat miten surkea suse todellisuudessa on, kun se ei aina suostu edes asentumaan. ja jos asentuu, niin hirveä konffaaminen saada se oikeasti toimivaksi.
itselläni ei ole säätämiseen niin kovaa mielenkiintoa, niin siksi (k)ubuntu on mulle parempi kun se on heti asennuksen jälkeen käyttövalmis.
suse on ehkä nörteille hyvä valinta, kun sitä saa säätää monta tuntia.
tavalliselle käyttäjälle sitä ei voi kyllä mitenkään suositella, on se niin huono ja keskeneräinen jakelu.
Et vaan osaa. Jos ei saa maailman helpoimpia linuxeja toimimaan, on parempi lopettaa tietokoneen käyttö, ubuntutrolli.
fiksumpaa olisi ollut vain reilusti myöntää, että hävisit väittelyn. henkilökohtaisuuksiin meneminen on aika lapsellinen tapa osoittaa joutuneensa häviäjäksi.
Ja aika naurettava on tuo yhden miehen sotasi Susea vastaan.
Trollin kanssa vaan on turha väitellä, se kun jaksaa jauhaa omaa yksinkertaista juttuaan vaikka maailman tappiin. Sitä ei kiinnosta jos muilla esimerkiksi Suse toimii, hänen mielestään se on paska kun se ei hänelle asentunut. Mitään ohjeitahan ei kannata lukea tai etsiä apua, parempi julistaa kaikki erilainen heti paskaksi ja mahdollisimman kovaan ääneen.
en käy mitään sotaa susea vastaan. mielestäni jokainen saa käyttää mitä jakelua haluaa.
varmaan suse on ihan ok. esim palvelin-asennuksena, mutta työpöytäkäyttöön se on aivan liian rikkinäinen ja keskeneräinen aloittelijalle.
sitten kun on oppinut helpompien jakelujen käytön kohtalaisesti, voi saada susenkin toimimaan.
meille aloittelijoille suse ei vain ole mitenkään järkevä vaihtoehto.
kuten tässä ketjussa selviää, eilen minä ja 000 kokeilimme asentaa susea. kummallakaan ei suse toiminut, joten voidaan todeta, että 100% tässä ketjussa kokeilleilla suse ei toimi. siitä ei varmaan ole mitään kinaamista.
>Mitään ohjeitahan ei kannata lukea tai etsiä apua
en ole niin kiinnostunut mistään konffaamisesta. haluan sellaisen käyttiksen, joka asennuksen jälkeen on valmis. siinä (k)ubuntu hakkaa susen mennen tullen.
tässä ketjussa 000 ja minä asensimme ubuntun tai kubuntun. kummallakin se toimi ihan moitteetta, joten voidaan sanoa, että tässä kokeilussa ubuntu toimi 100%:esti. tästä ei varmaan löydy mitään kinaamista.
vai 100%... miksiköhän koko jakelua edes on olemassa jos se ei mielestäsi kellään toimi...
" mutta työpöytäkäyttöön se on aivan liian rikkinäinen ja keskeneräinen aloittelijalle. "
Yleisesti ihmiset ovat kokeneet asian juuri toisin ja siksi Suse on Mandrivan kanssa yksi aloittelijaystävällisimmistä jakeluista ja nimenomaan työpöydälle tarkoitettu.
Sinun mielipiteesi ei tätä tosiasiaa muuta.
maailma on täynnä aivan turhia jakeluja. pelkästään distrowatch.com tuntee 378 eri jakelua.
niistä osan täytyy pakostakin olla sellaisia, joilla on vain muutamia kymmeniä tai satoja käyttäjiä.
eikä sinun mielipiteesi muuta sitä tosiasiaa miksikään, että suse on aivan rikki ja keskeneräinen _aloittelijoiden_ käyttöön.
"niistä osan täytyy pakostakin olla sellaisia, joilla on vain muutamia kymmeniä tai satoja käyttäjiä. "
Niin, Susehan ei kuulu niihin. sanooko nimi Novell mitään?
vaan jatkaa. Älä pelkää, ei sinua kukaan usko kun oikeat linux-käyttäjät suosittelevat mm. Susea aloittelijoille joka palstalla. Sotasi linuxia vastaan on hävitty.
novell on se firma, joka yrittää myydä linuxia, jonka muuten saa ilmaiseksi.
vastaava tilanne olisi, jos kävisin hakemassa lehtiä ilmaisjakelu-telineistä ja yrittäisin niitä epätoivoisesti myydä tyhmille ihmisille.
kun sadalle ihmiselle yrittäisin kaupata, niin joukossa olisi varmasti muutama tyhmä, jotka maksaisi.
Olet käsittänyt tuonkin asian väärin, joten keskustelu voitaneen lopettaa tähän. Kummasti se Novell vaan voittoa tekee...
oikeat linux-käyttäjät ei kyllä suosittele susea tai windowsia muille kuin oikein pahoille vihamiehilleen.
Teini se jatkaa...
Juuttuiko levy?
imuroit kun mä en vaan löydä terv, yx (pian ex-win-pelle)
http://www.pclinuxos.com/
sodat palstalle siitä tappelemaan.
Kaikki tunnetuimmat Linux jakelut ovat hyviä, maku asioista on turha kiistellä.
Jooh, nyt on PCLinuxOS koneella, ihan hyvä jakelu. Vähän vain hidas käynnistys. Eikä nettikään jostain syystä toimi; nähtävästi kahden reitittimen takia, pitäisi vielä IPt konfiguroida. Muuten kyllä hieno, toimii hyvin!
Taisitte tapella turhaan, sillä ei ole yhtään varmaa, että onko vika SuSEssa! Se voi olla myös uudessa kernelissä, joka on yhteensopimaton laitteistoni kanssa. Eihän Fedora Core vitonenkaan asentunut. Sen sijaan KAIKKI vanhemmat eri distrojen versiot ovat asentuneet täysin ongelmitta! Jos vika on kernelissä, toivottavasti se korjataan pian, että taas voi asennella uusia Linuxeja :)
kokeilla. Ainaki windowsiin tottuneelle helppo.
http://www.mepis.org/
http://ftp.song.fi/pub/mirrors/Mandrake-linux/official/iso/2006.0/i586
Katsotaan Mandriva 2006:ttakin...
no käytän Mandrake 2005 toimii hyvin ja selkee asennus.jostain syystä koneeleni ei mandrake 2006 suostunut asentumaan ,valitteli vaan tilanpuutteista.Eli kokeile tätä mandrake 2005 versioo,tuskin petyt.
,kun on ilmi sota täällä. Kyllä SuSe 10.0 on niin helppo asentaa ja toimii todella hyvin kuten aiemmin sanoin, vaikka tässä ketjussa jotkut yrittää mustamaalata SuSea. Asentuu koneisiin i586 ja nuorempiin. Vai olenko väärässä? Muissa Linux versioissa en ole saanut toimimaan tarvitsemaani, niin kuin tässä SuSessa.
Ja, jos 60 v. naisena saan asennuksen onnistumaan helposti, niin hiukan ihmettelen sitä vaikeutta. Sitä tekee kaikkensa päästäkseen eroon eräästä tietystä niin sanotusta käyttöjäjestelmästä.
Toivon, että tästä on jotain apua.