Laminaattitukki

Olen ostamassa hyvätasoista ilmakivääriä. Olen kahden vaiheilla ostaakko ase laminaatti vai kokopuisella tukilla. Laminaattitukki olisi paremman näköinen, mutta myyjä väittää niiden olevan huomattavasti heikompia. Voiko joku, jolla on aseessa laminaattitukki kertoa kokemuksistaan kestävyyden suhteen.
31796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä se puutukki voittaa aina. Ainoa miinus on kustannukset sekä pienehkö lisäpaino muovitukkiin nähden.

Äänestä
  • Kyse oli laminaattitukista, ei synteettisestä eli muovitukista.

    Äänestä

säänvaihdellessa, tiedä onko asialla muuta kuin akateeminen merkitys ilmakiväärissä, mutta tarkkuuskivääreissä kyllä.
En ole kuullut tai nähnyt että laminaattitukin liimaukset olisi hajonnut, tai että se olisi jotenkin muuten heikompi kuin puutukki, epäilen asian olevan todnäk päinvastoin.
Koska onhan esim AK eri variaatioita tehty laminaattitukilla ja sotilaskäytössä nyt varmaan kestäväyydelle asetetaan kovia vaatimuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kari kirjoitti:

Olen ostamassa hyvätasoista ilmakivääriä. Olen kahden vaiheilla ostaakko ase laminaatti vai kokopuisella tukilla. Laminaattitukki olisi paremman näköinen, mutta myyjä väittää niiden olevan huomattavasti heikompia. Voiko joku, jolla on aseessa laminaattitukki kertoa kokemuksistaan kestävyyden suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu