Minicrossista

Hankittiinpa tommonen lelu ja käyntiinkin saatiin. Mutta vetoja ei löydy edes 30 kiloisen alla, saati sitten 60 kg :) Eli kysymys: Saako kytkintä "kiristettyä" että se pitäisi jämäkämmin? Onko käytännön vinkkejä noin muuten kyseisen värkin osalta? Itse noteerasin bensahanan huonon toiminnan ja bensaletkua piti lyhentää (oli rutussa).
4323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

halvoissa on osat reilusti alimitoitettuja. Tuntematta ton keskipakokytkimen rakennetta tarkemmin uskoisin lisäkiristyksen olevan vain suurempi kuorma moottorillle.
Olisiko välitystä mahdollista muuttaa suurentamalla takaratasta? Sillä tavoin saisi ainakin lisää voimaa takarenkaalle nopeuden kustannuksella tietenkin.
Jotenkin vain on sellainen käsitys että nämä halvat laitteet on tehty vähän turhankin halvalla ja tuollaiset litissä olevat letkut tukisi tätä käsitystä mikäli kyseessä on uusi laite.

Äänestä
  • Osasin kyllä odottaa huonoa viimeistelyä, mut tuo kytkinasia kyllä vähän menee yli(jos sitä ei saa viriteltyä). Kone kyllä jaksaa kiertää, mut ikäänkuin keskipakotsydeemi ei todellakaan vaan toimisi. En vielä alkanut purkamaan ja tutkimaan asiaa, onhan siinä jonkinlainen takuu. Ei vaan mukana seurannut teknisen tuen numero vastaa... Pitänee sittenkin etsiä vaikka Jammun PV niin pääsee junnutkin vauhdin hurmaan ;)

    Äänestä

  • Iskä 199,- kirjoitti:

    Osasin kyllä odottaa huonoa viimeistelyä, mut tuo kytkinasia kyllä vähän menee yli(jos sitä ei saa viriteltyä). Kone kyllä jaksaa kiertää, mut ikäänkuin keskipakotsydeemi ei todellakaan vaan toimisi. En vielä alkanut purkamaan ja tutkimaan asiaa, onhan siinä jonkinlainen takuu. Ei vaan mukana seurannut teknisen tuen numero vastaa... Pitänee sittenkin etsiä vaikka Jammun PV niin pääsee junnutkin vauhdin hurmaan ;)

    liikkeeseen ja vaihtamaan toiseen. Kyllä kuluttajan suoja pitää olla, vaikka on hinta mikä tahansa.
    Välttämättä eivät vaihda, jos on itse kytkintä viritelty.

    Äänestä

me ostimme pikku veljelleni kyseisen "krossi" mopon no pikku veli ajeli sillä 2 päivää leikkasi kiinni saimme siitä sittemmin rahat takaisin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iskä 199,- kirjoitti:

Hankittiinpa tommonen lelu ja käyntiinkin saatiin. Mutta vetoja ei löydy edes 30 kiloisen alla, saati sitten 60 kg :) Eli kysymys: Saako kytkintä "kiristettyä" että se pitäisi jämäkämmin? Onko käytännön vinkkejä noin muuten kyseisen värkin osalta? Itse noteerasin bensahanan huonon toiminnan ja bensaletkua piti lyhentää (oli rutussa).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu