Vanhan torpan maalaus

Ostin vanhan torpan (70m2) joka kaipaa kipeästi maalia ulkopintaan. Vanha maali pahasti hilseillyt. Mitenkä homma pitää hoitaa ja paljonko maksaisi? Maalauksen teen itse.
2398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

millä maalilla mökki on aikaisemmin maalattu. Lateksimaalipinta lähtee irti seinästä isoina palasina ja kun poltat sitä, haisee palaneelle muoville. Öljymaali hilseilee irti. Punamulta haalistuu vanhestessaan. Kun saat selville millä mökkisi on ennen maalattu, samaa maalia pintaan, ellet halua eka raapia kaikkea vanhaa pois. Kova homma.Irtoavat maalit on kuitenkin raavittava irti esim. teräsharjalla ennen maalausta. Maalien hinnoista en tiedä mutta älä vaan missään nimessä sorru kaupan halvimpiin talomaaleihin! Eivät todellakaan ole hyviä. Perinteiset öljymaalit ovat kalliimpia mutta tekee homman sitten kunnon maalilla. Mutta tämä siis sitten kun tiedät mitä maalia mökissäsi on käytetty.

Äänestä
  • Muuten voi jatkaa samalla, mutta lateksia en laittaisi. Noin vanhassa talossa ei ole ulkovuorauksen alla tuuletusrakoa (eikä tarvitse ollakaan), joilloin lateksi on iso riski!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesimies kirjoitti:

Ostin vanhan torpan (70m2) joka kaipaa kipeästi maalia ulkopintaan. Vanha maali pahasti hilseillyt. Mitenkä homma pitää hoitaa ja paljonko maksaisi? Maalauksen teen itse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu