Mp3 musaa taustalle?

Mites se laitetaan? kiitos tietäville....
5255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mp3-muotoiset musiikkitiedostot ovat suuria. Yksi kappale voi olla 4-5 MB kokoinen. En suosittele. Laitappa midejä, tässä vanha ohjeeni eräälle kysyjälle (jos kuitenkin välttämättä haluat laittaa mp3-muotoista musiikkia taustalle, niin laita tiedoston nimi kuten midin seuraavassa):
"Parhaiten taustamusiikiksi soveltuvat midimusiikkitiedostot, jotka ovat pieniä ja joita löytyy netistä runsaasti. Pistäpä hakukone hakemaan midi musiikki tai midejä musiikki, niin löytyy. Sieltä sitten kopioit omalle koneelle oikealla hiiren näppylällä.

Sitten talletat sen samaan kansioon sivun kanssa, johon laitat head-tagien väliin seuraavan koodin



Tässä tapauksessa "-1" tarkoittaa jatkuvaa toistoa.

Front Pagessa taustamusiikin voit lisätä kohdasta "tiedosto" "ominaisuudet".

mp-3 -muotoisen musiikin liittäminen taustamusiikiksi on ongelmallista, koska niiden tiedostokoko on niin suuri. Kysyppä musiikkipalstalta voisiko tuollaista muutosta tehdä, hieman epäilen sen mahdollisuutta. "

Äänestä
  • kiitti kuitenkin ja katsoin kyllä tuon vastauksen tuolta aikasemmasta.

    Äänestä

Muuta kuin itse tehtyä musaa ei saisi laittaa ollenkaan.

Yleensäkkin, jos saitti alkaa soittaa ilman omia valintojani jotain, en pidä siitä ja poistun. Ainakin bgmusic on minulta pannassa.

Äänestä
  • Tekijänoikeuksien osalta sellaiset kappaleet, joiden säveltäjä on kuollut yli 70 vuotta sitten, ovat musiikkisävelminä vapaasti käytettävissä. Mikäli kappale on tällainen vanha, niin sillä on kuitenkin esittäjä. Esittäjällä on esittämäänsä kappaleeseen ns. lähioikeudet. Netissä on kuitenkin runsaasti erilaisten musiikinharrastajien tekemiä kappaleita, joista puuttuu esittäjän (esim. midin tekijän) tiedot. Tällaiset kappaleet (lähinnä klassiset) ovat käsittääkseni ihan vapaasti käyettävissä. Jos aikoo julkaista mp3-musaa, niin siellä esittäjänä on usein joku bändi ja esittäjän oikeudet kuuluu sille tai sen levyn tuottamalle yhtiölle, ja sitä ei saisi esittää ilman k.o. tahon lupaa. Mitään rangaistusta laki ei tällaisesta kuitenkaan määrää, mutta ainahan oikeuksien haltija voi nostaa siviilikanteen vaatien esiintymiskorvauksia oikeusteitse itselleen. Että sillai.

    Äänestä

Ne°tem

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-S- kirjoitti:

Mites se laitetaan? kiitos tietäville....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu