Apua...miten saan karsittua sellaisen ongelman pois 3kuiselta tiibetinterrierriltäni, kun se lähtee juoksemaan pyöräilijöiden perään ja kaiken huipuksi räksyttää viimeistä päivää. Silloin se ei käskyjä kuuntele. Samoin sillä on ikävä tapa räksyttää aina kun ovi käy...onneksi asutaan omakotitalossa:)
Pyöräongelma...
Tibbemamma
1131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sun täytyy olla skarppina. Kun näet pyörän lähestyvän (huom. ennenkuin koira näkee sen) yritä kiinnittää koiran huomio makupalaan siksi aikaa kun pyörä menee ohitse. Sen jälkeen kiitä sitä paljon. Jos koira kuitenkin yrittää perään, niin pikkusen nykäse, sano EI! ja kun koira rauhoittuu niin kehu paljon ja makupalaa suuhun.
Tämä kestää jonkun aikaa, mutta lopussa kiitos seisoo.
Tärkeää tibben kouluttamisessa on se, että kun sanotaan EI, koiran pitäisi lopettaa se toiminta mitä se tekee, ja kun se lopettaa sen toiminnan, heti kehut perään ja makupala. Jos koira ei ymmärrä EI sanan merkitystä, sitä kannattaa harjoitella kotona. Koira hihnaan ja ruokakuppi jossa jotain hyvää lattialle. Kävele kupin läheltä, ja jos koira yrittää kurottaa kupille, sano EI, ja houkuta koira mukaan ja taas kovasti kehuja. Tätä uudelleen ja uudelleen, kunnes koira ymmärtää että EI tarkoittaa toiminnan lopettamista ja kun toiminnan lopettaa, saa makupalan.
Tibbe haukkuu aina kun ovi käy, koska se on haukkuva vahtikoira. Sen tehtävä on ilmoittaa isäntäväelle, että reviirille tunkeudutaan. Se on vaistonvaraista toimintaa, sille ei voi mitään. Parempi kun ei tuosta haukkumisesta ota stressiä, pian et sitä juuri kuulekaan.