2vk ikäinen vanhempien sängyssä?

Voiko noin pientä pitää vielä vanhempien sängyssä? tottuuko siihen eikä ala sitten nukkumaan omassa? nyt on molemmilla neuvolan pahvilaatikot vielä mut ei nuku niissä oikein hyvin! ja omassa vieressä nukkuvat kuin enkelit :)
4787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..Vaavi nukkui tuon ikäisenä välillä vieressäkin,kun siitä oli niin kätevä nälän tullen ruveta tissuttelemaan ja hyvästi on omassa sängyssäkin senperästä nukuttanut!

Äänestä
  • meilläkin nukuttiin vieressä eka kuukausi. Se oli kätevää, kun vauva söi niin usein, ei aina tarvinnut nostella edestakaisin. Kyllä se alkoi sitten omassaan nukkumaan, kun alkoi nukkua pidempiä pätkiä syömättä. Joskus tosin vieläkin (5 kk) unohtuu melkein koko yöksi meidän viereen, jos syöttäjä nukahtaa, mutta yritän nostaa yleensä omaan sänkyyn.

    Äänestä

  • Tuimaliini kirjoitti:

    meilläkin nukuttiin vieressä eka kuukausi. Se oli kätevää, kun vauva söi niin usein, ei aina tarvinnut nostella edestakaisin. Kyllä se alkoi sitten omassaan nukkumaan, kun alkoi nukkua pidempiä pätkiä syömättä. Joskus tosin vieläkin (5 kk) unohtuu melkein koko yöksi meidän viereen, jos syöttäjä nukahtaa, mutta yritän nostaa yleensä omaan sänkyyn.

    Heippa

    En osaa antaa vastausta kysymyksiisi onko haittaa ja tottuuko lapsi vieressä nukkumiseen niin, ettei omaan sänkyyn enää totu. Mutta meillä ollut alusta asti perhepeti ja seuraavan syntyessä jatkuu sama meno.

    Tyttö nukkuu selvästi sikeämmin ja paremmin. Imettäessä oli toki helpottavaa, kun äidin ei tarvinnut nousta sängystä ja hakea lasta ja palauttaa sänkyynsä (sain nopeammin alkaa nukkumaan lyhyitä imetysvälien unia). Ollaan oltu koko perhe tyytyväisiä ratkaisuun ja toivon, ettei lapsellemme ainakaan koidu minkäänlaista haittaa tästä nukkumäjärjestelystä. Paremminkin olettaisin olevan hyötyä läheisyydestä ja turvallisuuden tunteesta. Mukavuuttamme on lisännyt merkittävästi iso sängyn koko (parisänky 1h sänky vierekkäin).

    Tyttömme on nyt 9kk ja seuraava syntyy elokuussa. Jos esikoinen lopettaa yösyönnin (tuttipullo n.05.30) voisi harkita pinnasänkyyn nukkumaan siirtämistä. Mutta mitään kiirettä en vielä näe olevan. Mielenkiinnolla odotankin, onko pinnasängyssä yöt nukkumiseen tottuminen lapsellemme kynnyskysymys vaiko ei. Iloista kevään jatkoa ja makeita unia itse kullekkin :)

    Äänestä

kaksoset ovat tottuneet mahassa ollessa läheisyyteen ja nukkuvat parhaiten yhdessä,meille neuvottiin jo sairaalassa että molemmat samaan sänkyyn...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaksosettt kirjoitti:

Voiko noin pientä pitää vielä vanhempien sängyssä? tottuuko siihen eikä ala sitten nukkumaan omassa? nyt on molemmilla neuvolan pahvilaatikot vielä mut ei nuku niissä oikein hyvin! ja omassa vieressä nukkuvat kuin enkelit :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu