Balatonkenese

Mörkö

Tarvisin apua matkan tekoon!Olisimme menossa Budapestista Balatonille tarkoituksemme
on matka taittaa junalla.Miten lentokentältä pääsee rautatieasemalle,onko taxi ainut järkevä vaihtoehto?Kuinka paljon aikaa tähän siirtymään pitää varata?Jos käyttää julkisia jääkö pitkiä kävelymatkoja reppujen kanssa?Kiitos!!

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sur_ku

      Metrolla pääsee Budapestin keskustaan ja keskustasta takaisin Ferihegyn lentokentälle.
      Mutta ensin on ajettava kaupunkilinjan bussilla sinisen metrolinja päätepysäkille.(Köbànya Kispest bussin numero on 93. Päättärillä on laatikkomainen rakennus ajetaan rullaportaat ylös ja tullessa heti vasemmalla on metron raiteet.
      Deák F ter Budapestin keskustassa on metrojen risteysasema, missä kaikki kolme metro linjaa risteävät ja missä voi vaihtaa linjaa.
      Punaisen linjan metrolla pääsee Delin rautatieasemalle, josta Balatonin junat lähtee. Jos paljon matkatavaraa, suosittelen kyllä sitä kimppataksisysteemiä, mikä tilataan lentoasemalta. Maksoi viime kesäkuussa aikuiselta muistaakseni 8€/meno ja 15 €/menopaluu. Yksi lapsi pääsee aikuisen mukana ilmaiseksi, muista lapsista puolihinta. Matkanteko kesti taksilla vajaan tunnin, ajankohta oli juhannusaatto eli lauantai keskipäivällä.

      Junailusta Balatonille pelkästään hyviä kokemuksia. Rautatieasemalla tosin kukaan myyjistä ei puhunut englantia eikä saksaa, mutta jonosta ystävällinen nainen tulkkasi. Liput puoli-ilmaisia, muutamia euroja yhdeltä maksoi Balatonille viime kesänä.

    • Balaton

      Kun kävin Balatonjärven eteläpuolella käytin taksia lentokentältä juna-asemalle. Hinta oli 4600 florinia, joka on noin 18 ekeä. Halvemmalla pääsee varmaan minibussilla tai metrolla mutta jos on useampi haekilö niin taksi on huoleton kulkuväline matkakassien kanssa. Junamatka maksoi 8 ekeä 200 km:n matka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe