Sota-ajan propagandaa

MTK

Löytyykö mistään (netistä,uusintapainoksina ...?)amerikkalaisia sota-ajan sarjakuvia missä Teräsmies, Batman , Aku Ankka , Mikki ja muut taistelevat natseja ja japseja vastaan.

1

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Josef Kay.

      En tiedä amerikkalaisesta propagandasta muuta, kuin että Disney teki joitakin animaatioelokuvia, kuten "Führer`s face". Siinä Aku Ankka elää ankeaa elämää Kolmannessa valtakunnassa. Elokuva ilmestyi vuonna 1943. Katso kuva:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Der_Fuehrer's_Face.jpg

      Myös vastapuolella osattiin. Tintti-sarjakuvien piirtäjä Herge työskenteli belgialaisessa lehdessä, joka oli yhteistyössä saksalaiset miehityshallinnon kanssa. Hänen tuolloin piirtämänsä Tintti-sarjakuvat olivat yleensä epäpoliittisia, lukuun ottamatta joitakin sympatian osoituksia Kolmannelle valtakunnalle.

      Teoksessa "Salaperäinen tähti" Tintti lähtee valtaamaan valtaamaan mereen pudonnutta meteoriittia Euroopan nimissä. Kilpaileva tutkimusryhmä taas on amerikkalainen. II maailmansodan jälkeen viittaukset pahojen tyyppien retkikunnan amerikkalaisuuteen poistettiin häveliäästi.

      http://en.wikipedia.org/wiki/The_Shooting_Star

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4193
    2. 77
      3459
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3074
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2356
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      206
      2141
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2071
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      870
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      801
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe