Pysyykö

beagle pihassa?

Miten ootte saaneet beaglen pihakoiraksi vai onko täysi mahdottomuus?

Koira on 1.5 vuotias ja jo innokas jäniksen perään. Ollaan tähän asti asuttu rivitalossa mutta nyt muuttamassa maalle. En jotenkin raaskisi tarhaan laittaa jos vaan olisi konsti saada pysymään pihassa. Maantie on sadan metrin päässä ja lähin naapuri pellon takana. Koko pihan aitaaminen tulee liian kalliiksi.

En oo pitänyt ilman hihnaa ulkona muuta kuin metällä ja koirapuistossa. Tulee luokse kun vihellän jos ei ole muuta kiinnostavampaa.

4

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttö

      Kyllä mun beagle ainakin ottaa ritolat jos on pihassa irti. Vietti on sen verran voimakas. Tiedän toki monta beaglea, jotka pysyvät pihassa ilman että ovat kiinni tai häkissä.

    • Minä vaan

      Oma beagle pysyy pihassa jos olen itse siinä valvomassa. vaarana vaan on se että juoksee kyllä heti tielle jos menee kävelijöitä/pyöräilijöitä ohi.. mutta varmasti häipyy jos ilman valvontaa jättää! tiedän kyllä tapauksia jotka pysyvät pihassa vaikka mikä olisi.

    • beagle itselläkin

      beaglella ja muilla metsästyskoirilla on niin iso riistavietti että se ei omalla pihalla pysy, mun oma koirani on ainakin semmonen pässi että kun se päästää irti se katoaa ku pieru saharaan, ja sen löytää (jos löytää) nuuhkimassa jälkiä... kannattaa pitää koira kiinni, ja jos sitä haluaa jouksuttaa voit aina tietenkin mennä metsään (koiralla tutkapanta ettei mee hukkaan:) ) ja vaikka ajattamaan jänistä, eihän pupua oo pakko ampua, pääasia on että koira saa liikuntaa.

      • ...

        meidän beaglekin asuu maalla ja on pienestä asti opetettu et metsästetään kun on sen aika, aseen kanssa kun siis ulos mennään yhdessä... muuten se pysyy hyvin pihalla ilman tarhaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7375
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3917
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3490
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2663
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2632
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2413
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2349
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2249
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2125
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1932
    Aihe