Asuminen ulkomailla

Haavneenani olisi joskus lähteä ulkomaille opiskelemaan/töihin.Onko kellään kokemuksia?Kielen oppii ainakin varmaan vähintäänkin aika hyvin.Onko hyvät harrastus mahdollisuudet?Oon aina harrastanut liikuntaa esim.aerobicia ja jos nyt lähtisin ulkomaille olis aika ehdotonta hyvät harr.mahd.
Kertokaa omista kokemuksista,miksi lähdit,kauan olitte jne..
3761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suosittelen Tokion Tipness Fitness -kuntosaliketjua. Todella hyvät ohjaajat, on aerobiccia, bailatinoa, pilatesta, joogaa, jazztanssia, ja tosi siisti sali.

Joten kyllä ulkomaillakin voi harrastaa aerobiccia, vaikka aerobic keksittiinkin Suomessa, kai...

:D:D

Äänestä

Itse asuin Liettuassa ja Hollannissa jonkin aikaa. Molemmilla kerroilla jouduin tyytymään hyvin ankeisiin harrastemahdollisuuksiin. Amsterdamin kuntoklubit ovat hyvin arvokkaita, mutta hyviä. Vilnassa löytyy monia hyviä klubeja.

Molemmissa maissa kielen oppiminen on hankalaa, ellei löydä erittäin hyvää opettajaa. Liettua oli varsinkin hyvin vaikea opittava!

Älä kuitenkaan jätä lähtemättä ulkomaille vain sen takia että harrastemahdollisuudet ovat huonot. Huomaat kyllä paikanpäällä että harrastamiselle ei välttämättä olekkaan niin plajoa aikaa kun ympäsillä on niin plajon uutta nähtävää ja koettavaa!

Äänestä

Kielen oppii hyvin? Siis MINKA kielen? On olemassa muutakin kuin suomen kieli ja ulkomaan kieli.

Harrastusmahdollisuuksia? Ei, vain Suomessa harrastetaan. Muualla maailmassa ei tunneta sanaa harrastus, eika etenkaan sanaa aerobic.

Paata ensin minne haluat lahtea ja kirjoita sitten tanne uudelleen...

Ei se "ulkomaa" ole sen oudompi kuin Suomikaan. Ja muista, ettei "ulkomaa" ole yksi maa. On vahan ero asia muuttaa Ruotsiin tai Englantiin kuin jonnekin Aasiaan tai Afrikkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


<silly kirjoitti:

Haavneenani olisi joskus lähteä ulkomaille opiskelemaan/töihin.Onko kellään kokemuksia?Kielen oppii ainakin varmaan vähintäänkin aika hyvin.Onko hyvät harrastus mahdollisuudet?Oon aina harrastanut liikuntaa esim.aerobicia ja jos nyt lähtisin ulkomaille olis aika ehdotonta hyvät harr.mahd.
Kertokaa omista kokemuksista,miksi lähdit,kauan olitte jne..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu