Millaisia kirjauksia tavataan tehdä keittiöremonttiurakan valmistumisen viivästymisen seuraamuksista asennussopimuksessa? Takaako kuluttajansuojalaki riittävän suojan kuluttajalle? Onko tapana sopia tietystä tuntuvasta sakkosummasta esim. kutakin alkavaa viivästysviikkoa kohti?
Millaisia kokemuksia teillä on asentajasta johtuvasta keittiöremontin viivästymisestä?
Millaisia kokemuksia teillä on asentajasta johtuvasta keittiöremontin viivästymisestä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuluttajan suoja takaa periaatteessa sen että kuluttaja saa sen mitä on tilannut, mutta myyjällä pitää olla aikaa korjata virheesä, joten muutaman viikon muyöhästyminen on hyväksyttävää.
Sopimukseen voi tietysti vaatia korvauksen myöhästymisestä, mutta harva toimittaja taitaa suostua siihen ilman että sakko määritellään myös toisinpäin, eli jos asennusta ei voida suorittaa häiriöttä.
sillä monet on hyvin huolissaan toimituksen myöhästymisestä mutta mestatkin on syytä olla 100% valmiina tai porukat lähtee muualle tai alkaa tuntilaskutus venttatunneista ;)
Mulla on tapana laittaa lähes kaikkiin aliurakoitsijoiden sopimksiin että loput x% maksetaan kun työ on hyväksytysti vastaanotettu. Jos eivät suostu moiseen tiedät varmasti etteivät edes aio yrittää kunnolla; jos homma pelaa ei tommosessa ole ongelmaa hyväksyä.
on yli 60 h. Tahtoo se sietokyky väkisinkin laskea.Ja pitäis pe päästä tienpäälle ennen klo 14
jotta olis lähes samanlainen viikonloppu kun oikeilla ihmisilläkin.