mistä sais suomenkielisen oppaan, että osais muuttaa mpeg2 tiedoston sellaiseksi, että voin polttaa sen nerolla?
projectx
minä vaan
4214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tarvitset rejig.exen. Projectx:llä purat sen mpeg2:n video- ja audio-streameiksi. Rejig.exe:llä koostat niistä DVD:lle sopivan hakemistorakenteen ja tiedostot. Nerossa valitset "DVD-video". Rejig.exen tekemästä VIDEO_TS-hakemistosta kiikutat kaikki tiedostot sinne levyn puolelle VIDEO_TS-hakemistoon. Sitten vain poltat levyn ja lykkäät DVD-soittimeen.
että rejig.exe:stä valitset "DVD author".
eli miten tämä purku ja muut systeemit onnistuu, voisko saada tarkempia ohjeita? ei oo tarttenu tämmöstä ohjelmaa käyttää niin ei osaa. kiitos :)
kovin kummoista ole. ProjectX:stä valitset file, sieltä add. Vaitse se mpeg2-pätkäsi. Klikkaa Quickstart (vanhemmissa versioissa Go). Odottele kunnes ProjectX ilmoittaa olevansa valmis (Done siellä ilmaisinpalkissa). SUlje ProjectX. Avaa Rejig.exe. Valise "DVD Author". Video kohtaan valitse mpeg-pätkäsi hakemistosta "pätkännimi.m2v". Tee sama audio-kohtaan, mutta valitse "pätkännimi.mpa". Destination kohtaan valitset hakemiston, johon haluat DVD:si kirjoitettavan (Huom! Ei polttavaa DVD-asemaa vaan esimerkiksi "c:\dvd". Hakemisto pitää olla jo olemassa). Klikkaa "Create". Odottele taas homman valmistumista. Yhteensä noihin menee aikaa arviolta 20minuuttia hitaalla koneella. Sulje Rejig ja avaa Nero. Valitse "DVD-Video". Valitse äsken Rejigille antamasi hakemisto (C:\dvd?). Sieltä löytyy hakemistot AUDIO_TS ja VIDEO_TS. Kiikuta kaikki hakemistosta löytyvät tiedostot levyn puolelta löytyvään VIDEO_TS-hakemistoon. Eikä sitten muuta kuin painat sitä "kärytä"-ikonia. Tossa se oli rautalangasta väännettynä.