kyseessä perintönä kulkeutunut taskukello jossa ei näy kellotaulua on läpän alla suojassa ja merkintöjä probus twc scafusia ja 14k ja 0,585 ja koneistossa sarjanumero ja kellossa toinenkin sarjanumero ja vielä joitain pienempiäkin numeroita. Kellon iästä ei ole tietoa. Olisiko jollain tietoja tällaisesta kellosta ikä ja arvo suurinpiirtein olisi kiva tietää?
kultainen taskukello
nauris
64747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja vielä pieni oravan kuva sisäpuolella
Eipä täällä taida olla asiantuntijoita, joilla olisi kaikki leimat tuosta vaan tiedossaan.
Kyllä sinun pitää mennä jollekin kellosepälle kysymään neuvoa.
Varmaankin IWC-taskukello (ei twc)? Tutki kelloa tarkemmin, "läppä" kuuluu avata. Onko kellonkuoren laidassa pientä nappia tai nupin keskellä erillinen "nappi"?
Kellon kunnon voi arvioida kelloseppä, joten suosittelen käyntiä liikkeessä.
Kyseessä on todennäköisesti International Watcj Companyn (IWC) taskukello.
Iän määrittämiseksi tarvittaisiin joko kuorten sarjanumero tai koneiston sarjanumero (mieluiten molemmat; tämän perusteella voidaan arvioida kellon ikä suhteellisen tarkasti ja myös se, ettei koneistoa ole vaihdettu (tai kuoria)).
Arvon määrittämiseen on suhtauduttava kriittisesti.
Kelloseppä arvioi arvon yleensä sillä perusteella, mitä vastaavanlaatuinen kello tänä päivänä maksaa uutena. Keräilijän lähtökohdat arvioinnille ovat toiset. Keräilijän näkökulmasta kellon yleinen kiinnostavuus, merkki, kunto, valmistusmateriaali, "harvinaisuus", puuttuminen kokoelmasta jne. vaikuttaa arvoon.
Itse mitä olen viime aikoina nähnyt IWC:tä markkinoilla kultaisena hinnat ovat tavallisissa IWC kultakelloissa vaihdelleet 250 euron ja 3000 euron välissä, skaala on siis suhteellisen laaja.
IWC:ssä saattaa löytyä sitten yllättävän kalliitakin kultataskukelloja, kallein mitä tiedän suomessa myydyn on maksanut 24000 euroa.
...en osaa tuohon muuta lisätä. Kello kannattaa viedä sepälle tai sitten Kelloseppäkoulun avointen ovien päivänä koululle. Siellä on kelloarviointia vuoronumero-menetelmällä tai sitten kiertää luokissa kysymässä opettajilta. Yksi expertti sieltä ainakin löytyy.
Osaak ertoa hinna leijoona taskukleolle. On kullattu ei viissi ole kultaa. Vuodelta 1988. Paljoko kello makssa entä vitjan hinta. Voitko laitta mailiae- mail [email protected]