Pyhyys

Jumaluus

Jumaluus ilmaisee itsensä myös ihmisten mielikuvituksessa,jossa se synnyttää tavattoman suuren määrän ihmishahmoisia vertauskuvia.

Lukuisia jumalia kuvataan monikätisinä tai-päisinä,mikä symboloi heidän yli-inhimillisiä voimiaan.

Jumalien kolminaisuuden (trimurti),joka symboloi luomisen,säilyttämisen ja tuhon voimia ,muodostavat Brahma, Vishnu ja Shiva.

Brahma jonka neljä päätä symboloivat neljää vedaa,valvoo luomistyötä.

Vishnu torjuu kymmenenä ruumiillistumana(avatarana)pahan (adharma)uhan ja palauttaa maailmankaikkeuden järjestyksen.

Shivan valkea iho viittaa hänen tehtäväänsä tuhoajana,sillä sen värin on saanut aikaan kaiken polttavasta tulesta saatu tuhka.

Pyhyys koskettaa kaikkea ja kaikkia,vieläpä hindujen mytologiaan kuuluvia demoneitakin.

Nämä ovat saaneet jumaluuden siunauksena yli-inhimillisiä voimia,mutta niiden kirouksena on epäinhimillinen luonne,jota symboloivat niiden groteskit kasvonpiirteet.

Pahuutta pidetään luonnon osana,joka voi tuottaa tuhoa ihmisten ja jumalien maailmassa,se on voitettava käyttäytymällä oikeamielisesti,dharman hengessä.

Dharman ja Adharman välinen taistelu ei kuitenkaan ole helppo,ei varsinkaan nykyisenä synkkänä aikana(kaliyuka),jolloin moraali on huonoimmillaan.

2

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velvollisuudet

      On olemassa kahdenlaisia sva-dharmoja "erityisiä velvollisuuksia".Ihmisen on täytettävä ruumiinsa määräämät velvollisuudet uskonollisten periaatteiden mukaisesti voidakseen saavuttaa vapautuksen.

      Kun hän sitten on saavuttanut vapautuksen hänen sva dharmansa(erityinen velvollisuutensa) henkistyy,eikä ole enää riippuvainen aineellisesta ruumiista.

      Ruumiiseen perustuvan elämän käsityksen tasolla kaikilla on omat heille määrätyt velvollisuutensa,jotka heidän on vääjäämättä täytettävä.

      Herra itse on määränyt sva-dharman.Aineellisella tasolla sva-dharmaa kutsutaan varnasrama dharmaksi.Eli ihmiskunnan portaiksi kohti henkistä ymmärtämistä.

      Jos ihminen suorittaa velvollisuutensa varnasrama-dharma järjestelmässä,hän tulee kohottautumaan korkeammalle olemassaolon tasolle riippumatta siitä mikä on hänen velvollisuutensa.

      (On seurattava uskonnollisia periaatteita)Nämä neljä menetelmää kuuleminen,ylistäminen,muistaminen ja palvominen ovat tarkoitetut kaikille yhteiskuntaluokille ja kaikkien elämänvaiheiden jäsenille.

      Kukaan ei voi elää ilman näitä elämän periaatteita.

      Sanatana dharma eli elävän olennon ikuinen tehtävä.Elävä olento on sanatana(ikuinen)Jumala on sanatana ja on olemassa sanatana dharma.Sanatana-dharma on tarkoitettu kaikille eläville olennoille.

    • h.h nav Guru Kripa

      Herra Brahma ei luo eläviä olentoja.Luomisen alussa hän saa voiman antaa erilaisia ruumiinmuotoja eläville olennoille heidän edellisenä aikakautena suorittamiensa töiden mukaisesti.

      Brahmajin velvollisuus on herättää elävät olennot unestaan ja johdattaa heidät täyttämään oikeat velvollisuutensa.

      Brahmaji oli synnitön,ja sen vuoksi hän uskollisesti noudatti Herran neuvoa"tapas"tapas",ja tyytyväisenä Herra myönsi hänelle toivotun tuloksen.

      Ainoastaan rakkaus yhdistettynä itsekuriin voi ilahduttaa Jumalaa,ja niiden avulla elävä olento voi saada osakseen Herran täydellisen armon.

      Brahmaji ei luo erilaisia olentoja omien oikkujensa mukaan,vaan hänelle on uskottu tehtävä antaa eläville olennoille erilaisia kehoja,joiden mukaisesti he voivat toimia.

      Tästä huolimatta Brahma ymmärtää,että hän on vain Herran (Krishnan)instrumentti,eikä hän suinkaan luule itseään Korkeimmaksi,Kaikkivaltiaaksi Jumalaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      860
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe