Pyhyys

Jumaluus

Jumaluus ilmaisee itsensä myös ihmisten mielikuvituksessa,jossa se synnyttää tavattoman suuren määrän ihmishahmoisia vertauskuvia.

Lukuisia jumalia kuvataan monikätisinä tai-päisinä,mikä symboloi heidän yli-inhimillisiä voimiaan.

Jumalien kolminaisuuden (trimurti),joka symboloi luomisen,säilyttämisen ja tuhon voimia ,muodostavat Brahma, Vishnu ja Shiva.

Brahma jonka neljä päätä symboloivat neljää vedaa,valvoo luomistyötä.

Vishnu torjuu kymmenenä ruumiillistumana(avatarana)pahan (adharma)uhan ja palauttaa maailmankaikkeuden järjestyksen.

Shivan valkea iho viittaa hänen tehtäväänsä tuhoajana,sillä sen värin on saanut aikaan kaiken polttavasta tulesta saatu tuhka.

Pyhyys koskettaa kaikkea ja kaikkia,vieläpä hindujen mytologiaan kuuluvia demoneitakin.

Nämä ovat saaneet jumaluuden siunauksena yli-inhimillisiä voimia,mutta niiden kirouksena on epäinhimillinen luonne,jota symboloivat niiden groteskit kasvonpiirteet.

Pahuutta pidetään luonnon osana,joka voi tuottaa tuhoa ihmisten ja jumalien maailmassa,se on voitettava käyttäytymällä oikeamielisesti,dharman hengessä.

Dharman ja Adharman välinen taistelu ei kuitenkaan ole helppo,ei varsinkaan nykyisenä synkkänä aikana(kaliyuka),jolloin moraali on huonoimmillaan.

2

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velvollisuudet

      On olemassa kahdenlaisia sva-dharmoja "erityisiä velvollisuuksia".Ihmisen on täytettävä ruumiinsa määräämät velvollisuudet uskonollisten periaatteiden mukaisesti voidakseen saavuttaa vapautuksen.

      Kun hän sitten on saavuttanut vapautuksen hänen sva dharmansa(erityinen velvollisuutensa) henkistyy,eikä ole enää riippuvainen aineellisesta ruumiista.

      Ruumiiseen perustuvan elämän käsityksen tasolla kaikilla on omat heille määrätyt velvollisuutensa,jotka heidän on vääjäämättä täytettävä.

      Herra itse on määränyt sva-dharman.Aineellisella tasolla sva-dharmaa kutsutaan varnasrama dharmaksi.Eli ihmiskunnan portaiksi kohti henkistä ymmärtämistä.

      Jos ihminen suorittaa velvollisuutensa varnasrama-dharma järjestelmässä,hän tulee kohottautumaan korkeammalle olemassaolon tasolle riippumatta siitä mikä on hänen velvollisuutensa.

      (On seurattava uskonnollisia periaatteita)Nämä neljä menetelmää kuuleminen,ylistäminen,muistaminen ja palvominen ovat tarkoitetut kaikille yhteiskuntaluokille ja kaikkien elämänvaiheiden jäsenille.

      Kukaan ei voi elää ilman näitä elämän periaatteita.

      Sanatana dharma eli elävän olennon ikuinen tehtävä.Elävä olento on sanatana(ikuinen)Jumala on sanatana ja on olemassa sanatana dharma.Sanatana-dharma on tarkoitettu kaikille eläville olennoille.

    • h.h nav Guru Kripa

      Herra Brahma ei luo eläviä olentoja.Luomisen alussa hän saa voiman antaa erilaisia ruumiinmuotoja eläville olennoille heidän edellisenä aikakautena suorittamiensa töiden mukaisesti.

      Brahmajin velvollisuus on herättää elävät olennot unestaan ja johdattaa heidät täyttämään oikeat velvollisuutensa.

      Brahmaji oli synnitön,ja sen vuoksi hän uskollisesti noudatti Herran neuvoa"tapas"tapas",ja tyytyväisenä Herra myönsi hänelle toivotun tuloksen.

      Ainoastaan rakkaus yhdistettynä itsekuriin voi ilahduttaa Jumalaa,ja niiden avulla elävä olento voi saada osakseen Herran täydellisen armon.

      Brahmaji ei luo erilaisia olentoja omien oikkujensa mukaan,vaan hänelle on uskottu tehtävä antaa eläville olennoille erilaisia kehoja,joiden mukaisesti he voivat toimia.

      Tästä huolimatta Brahma ymmärtää,että hän on vain Herran (Krishnan)instrumentti,eikä hän suinkaan luule itseään Korkeimmaksi,Kaikkivaltiaaksi Jumalaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      906
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      547
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe