Pyhyys

Jumaluus

Jumaluus ilmaisee itsensä myös ihmisten mielikuvituksessa,jossa se synnyttää tavattoman suuren määrän ihmishahmoisia vertauskuvia.

Lukuisia jumalia kuvataan monikätisinä tai-päisinä,mikä symboloi heidän yli-inhimillisiä voimiaan.

Jumalien kolminaisuuden (trimurti),joka symboloi luomisen,säilyttämisen ja tuhon voimia ,muodostavat Brahma, Vishnu ja Shiva.

Brahma jonka neljä päätä symboloivat neljää vedaa,valvoo luomistyötä.

Vishnu torjuu kymmenenä ruumiillistumana(avatarana)pahan (adharma)uhan ja palauttaa maailmankaikkeuden järjestyksen.

Shivan valkea iho viittaa hänen tehtäväänsä tuhoajana,sillä sen värin on saanut aikaan kaiken polttavasta tulesta saatu tuhka.

Pyhyys koskettaa kaikkea ja kaikkia,vieläpä hindujen mytologiaan kuuluvia demoneitakin.

Nämä ovat saaneet jumaluuden siunauksena yli-inhimillisiä voimia,mutta niiden kirouksena on epäinhimillinen luonne,jota symboloivat niiden groteskit kasvonpiirteet.

Pahuutta pidetään luonnon osana,joka voi tuottaa tuhoa ihmisten ja jumalien maailmassa,se on voitettava käyttäytymällä oikeamielisesti,dharman hengessä.

Dharman ja Adharman välinen taistelu ei kuitenkaan ole helppo,ei varsinkaan nykyisenä synkkänä aikana(kaliyuka),jolloin moraali on huonoimmillaan.

2

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velvollisuudet

      On olemassa kahdenlaisia sva-dharmoja "erityisiä velvollisuuksia".Ihmisen on täytettävä ruumiinsa määräämät velvollisuudet uskonollisten periaatteiden mukaisesti voidakseen saavuttaa vapautuksen.

      Kun hän sitten on saavuttanut vapautuksen hänen sva dharmansa(erityinen velvollisuutensa) henkistyy,eikä ole enää riippuvainen aineellisesta ruumiista.

      Ruumiiseen perustuvan elämän käsityksen tasolla kaikilla on omat heille määrätyt velvollisuutensa,jotka heidän on vääjäämättä täytettävä.

      Herra itse on määränyt sva-dharman.Aineellisella tasolla sva-dharmaa kutsutaan varnasrama dharmaksi.Eli ihmiskunnan portaiksi kohti henkistä ymmärtämistä.

      Jos ihminen suorittaa velvollisuutensa varnasrama-dharma järjestelmässä,hän tulee kohottautumaan korkeammalle olemassaolon tasolle riippumatta siitä mikä on hänen velvollisuutensa.

      (On seurattava uskonnollisia periaatteita)Nämä neljä menetelmää kuuleminen,ylistäminen,muistaminen ja palvominen ovat tarkoitetut kaikille yhteiskuntaluokille ja kaikkien elämänvaiheiden jäsenille.

      Kukaan ei voi elää ilman näitä elämän periaatteita.

      Sanatana dharma eli elävän olennon ikuinen tehtävä.Elävä olento on sanatana(ikuinen)Jumala on sanatana ja on olemassa sanatana dharma.Sanatana-dharma on tarkoitettu kaikille eläville olennoille.

    • h.h nav Guru Kripa

      Herra Brahma ei luo eläviä olentoja.Luomisen alussa hän saa voiman antaa erilaisia ruumiinmuotoja eläville olennoille heidän edellisenä aikakautena suorittamiensa töiden mukaisesti.

      Brahmajin velvollisuus on herättää elävät olennot unestaan ja johdattaa heidät täyttämään oikeat velvollisuutensa.

      Brahmaji oli synnitön,ja sen vuoksi hän uskollisesti noudatti Herran neuvoa"tapas"tapas",ja tyytyväisenä Herra myönsi hänelle toivotun tuloksen.

      Ainoastaan rakkaus yhdistettynä itsekuriin voi ilahduttaa Jumalaa,ja niiden avulla elävä olento voi saada osakseen Herran täydellisen armon.

      Brahmaji ei luo erilaisia olentoja omien oikkujensa mukaan,vaan hänelle on uskottu tehtävä antaa eläville olennoille erilaisia kehoja,joiden mukaisesti he voivat toimia.

      Tästä huolimatta Brahma ymmärtää,että hän on vain Herran (Krishnan)instrumentti,eikä hän suinkaan luule itseään Korkeimmaksi,Kaikkivaltiaaksi Jumalaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      33
      2922
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      128
      2696
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2542
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      187
      2248
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1710
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1159
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      929
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      807
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      155
      796
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      772
    Aihe