Pyhyys

Jumaluus

Jumaluus ilmaisee itsensä myös ihmisten mielikuvituksessa,jossa se synnyttää tavattoman suuren määrän ihmishahmoisia vertauskuvia.

Lukuisia jumalia kuvataan monikätisinä tai-päisinä,mikä symboloi heidän yli-inhimillisiä voimiaan.

Jumalien kolminaisuuden (trimurti),joka symboloi luomisen,säilyttämisen ja tuhon voimia ,muodostavat Brahma, Vishnu ja Shiva.

Brahma jonka neljä päätä symboloivat neljää vedaa,valvoo luomistyötä.

Vishnu torjuu kymmenenä ruumiillistumana(avatarana)pahan (adharma)uhan ja palauttaa maailmankaikkeuden järjestyksen.

Shivan valkea iho viittaa hänen tehtäväänsä tuhoajana,sillä sen värin on saanut aikaan kaiken polttavasta tulesta saatu tuhka.

Pyhyys koskettaa kaikkea ja kaikkia,vieläpä hindujen mytologiaan kuuluvia demoneitakin.

Nämä ovat saaneet jumaluuden siunauksena yli-inhimillisiä voimia,mutta niiden kirouksena on epäinhimillinen luonne,jota symboloivat niiden groteskit kasvonpiirteet.

Pahuutta pidetään luonnon osana,joka voi tuottaa tuhoa ihmisten ja jumalien maailmassa,se on voitettava käyttäytymällä oikeamielisesti,dharman hengessä.

Dharman ja Adharman välinen taistelu ei kuitenkaan ole helppo,ei varsinkaan nykyisenä synkkänä aikana(kaliyuka),jolloin moraali on huonoimmillaan.

2

468

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velvollisuudet

      On olemassa kahdenlaisia sva-dharmoja "erityisiä velvollisuuksia".Ihmisen on täytettävä ruumiinsa määräämät velvollisuudet uskonollisten periaatteiden mukaisesti voidakseen saavuttaa vapautuksen.

      Kun hän sitten on saavuttanut vapautuksen hänen sva dharmansa(erityinen velvollisuutensa) henkistyy,eikä ole enää riippuvainen aineellisesta ruumiista.

      Ruumiiseen perustuvan elämän käsityksen tasolla kaikilla on omat heille määrätyt velvollisuutensa,jotka heidän on vääjäämättä täytettävä.

      Herra itse on määränyt sva-dharman.Aineellisella tasolla sva-dharmaa kutsutaan varnasrama dharmaksi.Eli ihmiskunnan portaiksi kohti henkistä ymmärtämistä.

      Jos ihminen suorittaa velvollisuutensa varnasrama-dharma järjestelmässä,hän tulee kohottautumaan korkeammalle olemassaolon tasolle riippumatta siitä mikä on hänen velvollisuutensa.

      (On seurattava uskonnollisia periaatteita)Nämä neljä menetelmää kuuleminen,ylistäminen,muistaminen ja palvominen ovat tarkoitetut kaikille yhteiskuntaluokille ja kaikkien elämänvaiheiden jäsenille.

      Kukaan ei voi elää ilman näitä elämän periaatteita.

      Sanatana dharma eli elävän olennon ikuinen tehtävä.Elävä olento on sanatana(ikuinen)Jumala on sanatana ja on olemassa sanatana dharma.Sanatana-dharma on tarkoitettu kaikille eläville olennoille.

    • h.h nav Guru Kripa

      Herra Brahma ei luo eläviä olentoja.Luomisen alussa hän saa voiman antaa erilaisia ruumiinmuotoja eläville olennoille heidän edellisenä aikakautena suorittamiensa töiden mukaisesti.

      Brahmajin velvollisuus on herättää elävät olennot unestaan ja johdattaa heidät täyttämään oikeat velvollisuutensa.

      Brahmaji oli synnitön,ja sen vuoksi hän uskollisesti noudatti Herran neuvoa"tapas"tapas",ja tyytyväisenä Herra myönsi hänelle toivotun tuloksen.

      Ainoastaan rakkaus yhdistettynä itsekuriin voi ilahduttaa Jumalaa,ja niiden avulla elävä olento voi saada osakseen Herran täydellisen armon.

      Brahmaji ei luo erilaisia olentoja omien oikkujensa mukaan,vaan hänelle on uskottu tehtävä antaa eläville olennoille erilaisia kehoja,joiden mukaisesti he voivat toimia.

      Tästä huolimatta Brahma ymmärtää,että hän on vain Herran (Krishnan)instrumentti,eikä hän suinkaan luule itseään Korkeimmaksi,Kaikkivaltiaaksi Jumalaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      175
      1352
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1204
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1100
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      68
      942
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      59
      711
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      52
      573
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      568
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      526
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      494
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      487
    Aihe