Moottori käy kolmella..

esco

Aina välillä kun käynnistän Escorttini (1.6 zetec -96) niin tuntuu, että moottori kävisi kolmella sylinterillä. Oireina mm. huono/epätasainen käynti, tärinä, tehon puute. Vian voi "parantaa" kepulikonstilla, eli käynnistämällä moottori uudestaan niin monta kertaa, että kaikki neljä sylinteriä ovat pelissä mukana.

Vika ei ainakaan ole sytytystulpissa sillä ne ovat äskettäin vaihdettu ja vika on ilmennyt ennen vaihtoa.

Missä vika voisi olla? Itse veikkaisin sytytyspuolen ongelmia, mutta onko joillakin ollut samankaltaisia ongelmia?

6

2149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esko

      aloittaa vaihtamalla sytytyskaapelit.

    • sepi

      Vie sopivaan korjaamoon testeriin, tulee halvemmaksi kuin osien uusiminen arvauspohjalla.

    • öljyt heti

      Itsellä 1.8 zetec ja teki moista eli rykimällä käyntiin. Syynä oli väärä öljy moottorissa eli öljy on liian paksua kuumana (suurempi jälkimmäinen luku purkissa) ja venttiilinostimet hirttää kiinni (auki) pienen välyksen vuoksi. Oire ilmenee nimenomaan kylmäkäynnistyksessä. Zetec koneissa ei saisi käyttää kuin suosituksen mukaista 5W-30 öljyä. Esim. 5W-50 rally formula tietää venttiiliremppaa jonkin ajan kuluttua. Itsellä on nyt viimeiset 60tkm ollut TB diamond 5w-40 (5w-30 öljyjen vaikean saatavuuden vuoksi), jolla moista ongelmaa ei ole ilmentynyt. Kyselin aikoinaan ko. ilmiöstä maahantuojaa myöten ja sieltä kerrottiin tuo ylläoleva eli eiku öljyn/öljymerkin vaihtoon. Ps. kannattaa vaihtaa öljyt 10000km välein tai syksyisin ja keväisin.

      • esco

        Moottorissa on Castrol Performance A1 5W-30 öljyt joten sen puolesta on kaikki kunnossa.

        Autoon ei tietääkseni ole vaihdettu koskaan tulpanjohtoja joten pitää yrittää jos se auttaisi.


      • Minä ite
        esco kirjoitti:

        Moottorissa on Castrol Performance A1 5W-30 öljyt joten sen puolesta on kaikki kunnossa.

        Autoon ei tietääkseni ole vaihdettu koskaan tulpanjohtoja joten pitää yrittää jos se auttaisi.

        Mulla oli ennen escort 1.8 zetec ja käyntihäiriöitä en muista oliko kylmänä vai kuumana,mutta vien Ford korjaamoon asentaja vaihtoi kaikki tulpanjohdot ja ei sen jälkeen ongelmia maksoi noin 100e.Voi tietysti olla vika myös tyhjäkäyntisuuttimessa menee sähköjohto siihen irrota se ja puhdista on kierteellä kiini.


    • Dr13

      Sulla voi pahimmassa tapauksessa olla venttiili remontti edessä tuossa eskossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      3051
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1718
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      15
      1396
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1238
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1231
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1052
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      942
    Aihe