Katselin vaarallinen tehtävä 2 ja siinä oli kohtaus moottoripyörällä takaa-ajosta.
Huomasin että kun ajettiin maantiellä niin pyörissä oli sileäkuvioiset renkaat. Seuraavaksi oltiin jo hiekalla ja pyöriin oli vaihdettu karkeakuvioiset renkaat samaan kohtaukseen. Kyllä pitäisi elokuvien tekijöiden huomata tuollaiset asiat kun tavallinen motoristi nainenkin sen huomaa. Onko kukaan muu katsonut elokuvaa ja huomannut saman asian? Ehkä joku taikoo minunkin pyörääni lennossa kelin mukaan renkaat kun ajelen?
Huomasin että kun ajettiin maantiellä niin pyörissä oli sileäkuvioiset renkaat. Seuraavaksi oltiin jo hiekalla ja pyöriin oli vaihdettu karkeakuvioiset renkaat samaan kohtaukseen. Kyllä pitäisi elokuvien tekijöiden huomata tuollaiset asiat kun tavallinen motoristi nainenkin sen huomaa. Onko kukaan muu katsonut elokuvaa ja huomannut saman asian? Ehkä joku taikoo minunkin pyörääni lennossa kelin mukaan renkaat kun ajelen?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niin ja jos vielä tarkemmin tutkailee, huomaa että
kyseessä on aivan eri m-pyörät....
kattoo filmi uudelleen, vielä tarkemmin
CheGuevara elokuvassa käytettiin viittä eri Nortonia, kai ne tuhoutui kaikki ?
Hyvä elokuva!
Elokuvissa yleensä sama juttu. Varsinkin ääni puolessa. Esim terminator2 pyörä xr80 ja äänet kaksitahti ja vaihteita ainakin 15 ja vauhtia 60. Sama juttu kaikissa leffoissa, luulis sillä rahalla saavan kunnon prätkä kohtaukset tehtyä.
Samaa mieltä, noilla rahoilla mitä kuviin laitetaan niin ei näkyviä virheitä saa olla.
Tämän mä itsekkin huomasin. Joskus tuli piruttain ne vaihteet laskettua. En muista enää lukemaa, mutta kyllä se jamppa pykälää isompaa nosti ainekin sen 15 kertaa.
Leffaa en just nyt muista, mutta kaveri ajaa H-D:llä hyppyriin. Ilmassa lentää sitten joku crossipyörä, ääniksikin on jätetty 2-tahtisen päräys. Alas "hypystä" tulee jälleen se sama Hurli-Durli... Samoin jossakin luokattoman surkeassa pätkässä muistaakseni Charlie Sheen (?) ajelee jollakin nelitahdiendurolla (Honda XR, muistaakseni), pyörässä vaan on nelisylinterisen katupyörän äänet. Rauhallisessakin ajossa jenkaa ja vaihteita löytyy aivan älyttömästi.
Tom Cruisen leffa
Luin ensin otsikon: "Moottoripyörä kohtaus" ja ajattelin että nyt on joku saanu jonku kohtauksen pyörän selässä ja tää on nyt joku vakava juttu... Luettuani pari sanaa eteenpäin repesin täysin! Kyllä oli päivän piristys! Näin sitä voi ymmärtää väärin mutta onneks nyt oli kyse ihan muusta kohtauksesta mitä mä ekaks aattelin :)
Näkee lähes kaikissa leffoissa, missä liikutaan vähänkin jalkamiestä nopeammin.
- kuvassa näkyy/ajaa joku ykspyttynen supermoto, mutta äänet on kuin kireässä rivinelikossa
- uskomattomia ovat myös prätkien jarrut elokuvissa, niillä kun pysäyttää pyörän parista sadasta nätisti 10 metrin matkalla.
- matkustajakone lentää 10 kilometrissä 900 km/h kovassa vesisateessa ja vesi valuu ikkunan ulkopinnassa kuin mökin ikkunassa
- matkustajakone tekee pakkolaskun mereen, samantien se uppoaa pohjaan 100 metrin syvyyteen vaikka sisällä on täysin kuivaa. Yhtä helppoa olis "hukuttaa" ehjää pingispalloa
- autolla kaahataan soratiellä ja renkaat ulvovat kuin kuivalla asvaltilla ("elokuvarenkaat")
Koitan yleensä pitää mölyt sisälläni ainakin leffan loppuun asti, muuten minusta tulee (kuulema) ilonpilaaja.
lailla, kpska ne aiheuttavat vajaaälyisille henkisiä ongelmia, kuten tämän ketjun aloittajallekkin......
oli TV-sarjan nimi joskus 60-luvun lopulla. Siinä päätähti ajeli HD-sportsterilla ja niillä oli kolme pyörää eri kohtauksia varten. Yksi oli katu käyttöön, toinen hyppypyörä ja kolmas maastokohtauksiin.