Oon menossa Finskin reitillä Brysseliin ja ajattelinkin, että olisi ihana päästä matkustamaan business-luokassa.
Kerran pääsin liikemiesluokkaan, kun kone oli buukattu täyteen ja sain paikan business-luokasta, eli yks taktinen veto olisi mennä tsekkautumaan aivan viime tingassa ja toivoa siirtoa.
Mutta voisiko toinen vaihtoehto olla, että kun koneeseen mennessä mennään liikemiesluokan ohi, niin jäisi sinne istumaan ja tarkkailisi tilannetta, että jääkö sinne vapaata. Laittaa vaikka vähän Lacostee päälle ja päähän Cuccin lasit? Eihän emot oo koskaan tarkistanu, että onkos sulla nyt tässä istuessasi business-luokan lippua vai ei? Vai onko!?
Ja jos käy niin, että emo huomaa että lippu on economy, niin voisiko vahingossa sanoa että ups, olen ensikertalainen..
Tämmöinen pähkinä tällä kertaa.
Kerran pääsin liikemiesluokkaan, kun kone oli buukattu täyteen ja sain paikan business-luokasta, eli yks taktinen veto olisi mennä tsekkautumaan aivan viime tingassa ja toivoa siirtoa.
Mutta voisiko toinen vaihtoehto olla, että kun koneeseen mennessä mennään liikemiesluokan ohi, niin jäisi sinne istumaan ja tarkkailisi tilannetta, että jääkö sinne vapaata. Laittaa vaikka vähän Lacostee päälle ja päähän Cuccin lasit? Eihän emot oo koskaan tarkistanu, että onkos sulla nyt tässä istuessasi business-luokan lippua vai ei? Vai onko!?
Ja jos käy niin, että emo huomaa että lippu on economy, niin voisiko vahingossa sanoa että ups, olen ensikertalainen..
Tämmöinen pähkinä tällä kertaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on listat, joista he näkevät, mitkä penkit ovat niitä, joiden pitäisi olla varattuja ja mitkä eivät. Lähtö tulisi penkiltä aika nopeasti.
ja reitti Finnairin Brysseliin, ompa luxusta hah hah. Kyllä business on oikeasti ihan muuta ja sen kokee vain oikeissa lentokoneissa, ei noissa md-83 ja busseissa jotka lentää Brysseliin. Verhot eivät tee businesta, ha hhaahaa
ne meinaan eristää hieman kaltaisiasi juntteja... tosin ehkä juuri sinua ei tarvitse eristää kun lennät "kätevästi" ryanilla... hei, miten pääsee helsingistä bryseliin ryanilla? matkaa ei sais mennä kun 2-3 h...
olet ja juntiinkin vielä pitkä matka kun et osaa itse etsiä ? hah hah. Onko huomenna koulupäivä ja läksyt jo tehty ettei ope ole vihainen kun olet tyhmä kuin saapasrenki.
ryanin käyttäjältä - ei se kenestäkään tyhmää tee... tosin ei ryan lennäkää sinne, joten hah, viesti olikin vaan kuittailua ryanista... ETKÖ TAJUNNUT? hahahahahahahahahhahahahahahahhaaaaaaaaa
tietääkseni ay ei lennä md80:llä brysseliin. ovat eu:n melusäännösten vastaisia ja muutenkin "pikkubussi" on nykyaikaa ja 80set poistumassa
ja suomessa saa sitten muka lentää md_80 sarjan puhaltimella. älä puhu pöytä sillä vielä kymmeniä Finnairilla ja suurin osa euroopan liikenteessä. Tammikuussa lensin Köpikseen ja viime viikolla Hampuriin ja vanha kunnon peli oli käytössä ja hyvin matka sujui. Missä sinä luulet niiden kaikkien md-80 sarjan olevan ? Ivalossako ?
-siirtoa ei voi "toivoa", upgreidattavat valitaan ihan muilla periaatteilla... jos toivot / vaadit upgreidausta, niin todennäköisesti et saa edes käytävä/ikkunapaikkaa, vaan joudut keskipaikalle.
Viimeisenä check-iniin ja voit huomata koneen olevan ylibuukattu ja saat lounaslipun ja siirron vaikka yölennolle...
Joo, yritä vaan. Et ole ensimmäinen joka temppua kokeilee. Kun matkustajat ovat kaikki koneessa aletaan emäntien ja virkailijan kanssa miettiä miksi business-luokassa on ylimääräinen matkustaja. Kaikkien boarding-kortit tarkistetaan jos ei sinua huomata heti esim. siitä että istut paikalla jonka papereiden mukaan pitäisi olla tyhjä. No, siinä muut matkustajat odottelevat hermostuneina kun koneen lähtö myöhästyy ja slottikin ehkä menetetään ansiostasi. Vihdoin syyllinen löytyy ja ohjataan muiden äänekkäiden aplodien/raivostuneiden katseiden/buuaushuutojen saattelemana omalle paikalleen turistiin jossa sitten ytität löytää ahdistuksissasi oikeaa paikkaasi ja tilaa laukullesi. Toivottavasti (ainakin olisi aihetta) tunnet itsesi täydeksi idiootiksi. Muut matkustajat kyllä pitävät huolen tästä, jos emännät ja virkailijat ovat liian kohteliaita.
Tuskinpa kehenkään tekisi vaikutusta jos päässä sinulla olisi Cuccin lasit, sehän olisi vain piraattikopio Guccin laseista...;D
Eivät emot tietenkään tiedä kenellä on taskussa bisneslippu ja kenellä ei, mutta heillä on kuitenkin tiedossa bisnesmatkustajien lukumäärä ja matkustajat lasketaan ennen koneen lähtöä. Silloin huomataan, että turistista puuttuu yksi ja bisneksessä on yksi liikaa... Emotkin on opetettu laskemaan yhteen 1 1, joten osaavat kyllä päätellä mistä on kyse. Sitten tarkistavat matkustajien tsekkaustiedoista istumapaikat ja tulevat sen bisnesluokassa matkustavan henkilön luokse, joka istuu paikalla, jonka pistäisi olla tyhjä...
Mitä ihailtavaa salapoliisityöskentelyä!! =)