Majoitussuosituksia

Jukina

Moi! Aika hiljaista täällä.

Kyselisin majoitussuosituksia teiltä, jotka olette käyneet seuraavissa paikoissa:

Miyajima
Kioto
Tokio
Nagano
Takayama
Nagoya

Haussa mielellään ryokan-tyyppinen majoitus.

J

7

1051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivu

      http://www.hostels.com

      Varmaan parempiakin sivuja on, mutta tällä pääsee ainakin alkuun. Tokion valikoima tuolla ainakin on kattava, mutta muista kaupungeista en ole kovin varma.

      • Jukina

        Kiitos vinkistä! Olen aika paljon noita online sivuja selaillut. Esim. japaninkielisten ryokaneiden sivujen selailuun on muuten olemassa oiva apuväline:

        http://babelfish.altavista.com/

        Kun syötätte sinne www-osoitteen ja valitsette kielipariksi japani-englanti, niin se antaa hirvittävän huonon mutt ymmärrettävän käännöksen englanniksi, mutta kyllä nekin käännökset jotain tietoa kuitenkin antaa.

        Etsi kuitenkin nyt omakohtaisia kokemuksia majoituspaikoista. Kaikkihan on subjektiivista, mutta olisi mukava kuulla millaisia kokemuksia on ollut.

        J


    • Saskia

      Majailimme Miyajimalla ryokanissa nimeltä Kinsuikan. Sekä huone, ruoka että palvelu oli ensiluokkaista, samoin sijainti. Kylvyt olivat siistit ja kiva näköala merelle. Voin suositella.

      • kävijä*

        Eikö ryokanit ole suhteettoman kalliita majoituspaikkoja?? Jos laadukkaaseen menee niin yöpymishinta aterioineen on helposti toista sataa euroa per henkilö. Minusta se on aika paljon "lattiamajoituksesta" ;)


      • Saskia
        kävijä* kirjoitti:

        Eikö ryokanit ole suhteettoman kalliita majoituspaikkoja?? Jos laadukkaaseen menee niin yöpymishinta aterioineen on helposti toista sataa euroa per henkilö. Minusta se on aika paljon "lattiamajoituksesta" ;)

        Saattaa se tietysti tulla kalliiksikin majoittua ryokanissa, mutta itse en viitsi noin pitkälle matkalle lähteä säästöbudjetilla. Aidosta tunnelmasta maksan mielelläni.


    • Jukina

      Odottelin aikani että täälläkin kehuttu Laatumatkat olisi hoitanut majoitusvarauksemme, mutta olimme ilmeisesti liian pieni "ryhmä" eikä hommasta näyttänyt tulevan valmista. Kypsyin ja varasin netistä majapaikat. Jo rupesi asiat pelittämään. Ja sopivia majoituksia löytymään.

      Mihinköhän noita matkatoimistoja kohta tarvitaan? Palvelulla ehkä voisi olla vielä mahdollisuus kilpailla, mutta kun sitä löytäisi...

      Onneksi Japan Rail Passin saa muistakin paikoista kuin Laatumatkoista.

    • Maailman Matti

      Kiotossa suosittelen tätä:

      http://pws.prserv.net/waruida/tojian/tojian_top_e.htm


      Sijaitsee lähellä Kioton pää rautatie asemaa ja temppeleitä, halpa, hyvä meno ja rento isäntä, polkupyörien vuokrausta (suosittelen lämpimästi polkupyörää Kiotossa liikkumiseen).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2112
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1903
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      147
      1846
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1252
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1076
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe