Onko kellään kertoa kokemuksia Rayongista? Olemme varaamassa matkaa joko Krabille tai Rayongille. Onko nämä paikat verrattavissa toisiinsa? Kumpi parempi?
Onko kukaan lentänyt Krabilta Bangkokiin? Paljonko maksaa? Onko paljon lentoja tarjolla?
Paljonko maksaa yö hotellissa Bangkokissa halvimmillaan?
Olisin todella kiitollinen kokemuksistanne!
Onko kukaan lentänyt Krabilta Bangkokiin? Paljonko maksaa? Onko paljon lentoja tarjolla?
Paljonko maksaa yö hotellissa Bangkokissa halvimmillaan?
Olisin todella kiitollinen kokemuksistanne!
Vastaukset 3
Vanhimmat
oma reissu oli 4päivää bangkokissa ja 5päivää rayongissa. hotelli ei ollu keskustassa, vaan 35km päässä keskellä ei mitään. aivan naurettava mesta. Keskustassa ei oikeastaan ollu mitään ja vielä vähemmän siellä kauempana. ei ollu ees perinteistä supermarkettia hotellin vieressä, ja ruokapaikkojaki joku 2-3. jes!
rannatkaan ei ollu ihmeelliset, kalajoen särkätki voittaa ne.
en suosittele!
Rayong oli aivan ihana rauhallinen lomaparatiisi, Rannat loistavat ja hotelli ensiluokkainen.Palvelu pelasi. Illalliset katettiin ulos tähtitaivaan alle. Joka ilta oli eri teema, Orkesteri soitteli taustamusiikkia, Tien toisella puolella oli Kimin vaatimaton kauppapaikka, josta sai esim. juomia, hedelmiä ja jäätelöä.Sieltä järjestyi myös retket. Aluella voi pesettää pyykin ja räätäleitä oli ainakin kaksi. Rannalla oli kaksi hyvää thairuokapaikkaa , josta sai hyvää ja edullista ruokaa.Varsinkin Kenin ja Penin Risubaari on kokemus. Harvoin näkee niin ystävällisiä ihmisiä. Tuskin matka Rayongiin jää viimeiseksi.niin hyvät muistot sieltä jäi. Viikko oli ihan liian lyhyt aika. Retkiä tehtiin Kwai-joelle, Pattaylle sekä Koh Sametin paratiisisaarelle,
Yhteensä kolmen kerran ja 8 viikon kokemuksella voimme suositella Rayongia niille, jotka rakastavat rauhaa.
Miinusta ovat rantojen roskaisuus ja inhasti purevat hiekkakärpäset. Sekä se, hotellit ja ympäristön ruokapaikat tarjoavat maustamatonta ruokaa "suomalaiseen makuun". Mutta jo Ban Phen kylässä saa oikeaa thai-ruokaa!
Krabista Bangkokiin kannattaa mennä bussilla.