Wienin julkisesta liikenteestä

Matkalle lähdössä

1. Miten City airport Trainissa (CAT) toimitaan? Pitääkö liput ostaa etukäteen jostain, mistä? Pitääkö leimata?

Mihin matkatavarat laitetaan, saako ne ottaa penkin viereen?

2. Jos ostaa ViennaCardin 72h, pitääkö se leimata jossain vai tuleeko siihen jo ostaessa voimassaoloaika?

Jos matkustaa julkisissa ViennaCardilla täytyykö enää erikseen leimata?

3. Pääseekö ViennaCardilla ilmaiseksi siinäkin linja-autossa, joka menee Schönbrunin linnaan?

Kiitos asiallisista vastauksista!

9

2375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • U-Bahn

      Cat.in tominnassa en osaa neuvoa kun en ole matkustanut mutta Cat'ia halvempi on tavallinen S-Bahn eli s-juna joka matkaa lentoasemalta Wieniin Landstrasse (Wien Mitte) asemalle (eli samalle kuin Cat'kin) 3 euron hinnalla. Cat maksaa tietääkseni jtn 10 euron nurkilla. Cat toki ajaa suoraan ja s-juna pysähtyy pysäkeillä. Sekä cat'in että tavallisen junan lippuja saa käsittääkseni kentän automaateista. Matkatavaroille on tilaa junissa ja omat paikkansa.

      Vienna-card tulee leimata kun ensimmäisen kerran menet junaan/metroon ennen laiturialuetta. Korttia ei enää sen jälkeen leimata ja se on voimassa sille määritellyn ajan. Korttisi on voimassa siitä lähtien. Sinun tulee merkitä päivämäärä myös itse korttiin, muuten se ei ole pätevä. Jos leimaat wien korttisi jo kentällä, tarvitsee sinun maksaa vain 1.50 e s-junassa. Junamaksut koostuvat zone'ista eli alueista. Lentokenttä on Wienin ulkopuolella ja maksaa siis yhden zonen eli 1.50 e lisää.

      Scönbrunnin linnan bussista en tiedä, mutta Vienna cardin mukana saat vihkon jossa on eritelty kaikki edut joita kortilla saat. Edut löytyvät varmaan myös netistä. Mainittakoon, että koska Vienna Card toimii myös julkisen liikenteen lippuna, pääset vihreällä metrolinjalla eli U4:lla Schönbrunnin pysäkille josta on vain kävelymatka linnaan.

      Lue myös aikaisempia keskusteluja sillä näistä lentokenttäkyydeistä on kysytty aiemminkin. Saat varmasti hyödyllisiä vinkkejä! Mukavaa matkaa!

    • metrolla

      Kuten edellinen vastaaja mainitsi, Schönbrunniin pääsee kätevästi metrolla, pysäkki on nimeltään Schönbrunn.

      Metroasemalta on viitoitettu opastus linnaan, kävelymatka on n. 5-10 min.

      • transfer

      • Matkalle lähdössä
        transfer kirjoitti:

        http://english.viennaairport.com/ löytyy ohjeet
        samoin http://www.touristiklinks.de/stadt/wien/sehenswuerdigkeiten/
        Schönbrunn U-4 http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/english/ on näppärä haku- jokainen reitti omalla sivulla ja painamalla -vieritä palkkia ja nuolta next siirryt sueraavaan. Metrokarttoja asemilla, samoin pilettiautomaatit

        Kiitoksia paljon vastauksista!

        Varmistan vielä, että jos nousen metroon U4 Stadparkin asemalta ja matkustan Schönbrunnin asemalle, tämä on vain yksi Zone, eikö niin?! Eli en tarvitse kuin yhden 1.50€ lipun tai vaihtoehtoisesti voimassaolevan ViennaCardin?


      • Vinkki...
        Matkalle lähdössä kirjoitti:

        Kiitoksia paljon vastauksista!

        Varmistan vielä, että jos nousen metroon U4 Stadparkin asemalta ja matkustan Schönbrunnin asemalle, tämä on vain yksi Zone, eikö niin?! Eli en tarvitse kuin yhden 1.50€ lipun tai vaihtoehtoisesti voimassaolevan ViennaCardin?

        Olet käsittänyt aivan oikein :). Eli kertalippu 1 zone 1.50 e tai voimassa oleva Vienna Card. On myös myynnissä usean päivän matkalippuja. Esim 8 päivän lippu.


      • Metroilija
        Vinkki... kirjoitti:

        Olet käsittänyt aivan oikein :). Eli kertalippu 1 zone 1.50 e tai voimassa oleva Vienna Card. On myös myynnissä usean päivän matkalippuja. Esim 8 päivän lippu.

        Wienin koko metroverkosto kuuluu zone 100. Metrolla matkustettaessa ei voi mennä vyöhykerajan yli.


      • U-Bahn
        Metroilija kirjoitti:

        Wienin koko metroverkosto kuuluu zone 100. Metrolla matkustettaessa ei voi mennä vyöhykerajan yli.

        Samoin ratikat :). Mutta s-bahn'illa eli s-junalla tai Badner Bahnilla voi helposti hurahtaa 100-zonen yli ;).


    • helpoin

      eli kannattaa mennä sillä vaikka maksaakin vähän enemmän. On nopea ja siisti. Seuraa lentokentällä "vihreää linjaa" ja CAT merkkejä. Lipun voi ostaa asemalta CAT automaatista tai sitten vasta junasta konnarilta. Menopaluun ostaessa säästää vähän. Laukut otetaan vaunuun mukaan. Vaunuissa on paikkoja laukuille tai sitten viereenkin voi ottaa.
      Suosittelen Wien-korttia. Ratikka- ja metroyhteydet on todella hyvät joten kannattaa säästää jalkoja ja käyttää julkisia. Lisäksi saa alennusta monista paikoista. Hinta-laatu-suhde on siis hyvä.
      Wien-kortti leimataan itse kirjoitamalla nimi ja käyttöönottoaika. Korttia ei tarvitse näyttää julkisiin astuessaan, paitsi tarkistajille tietysti jos osuu kohdalle. Kuskeja ei kiinnosta onko sulla lippua vai ei...
      Ja Schönbrunniin kannattaa mennä metrolla.

      • Peppi

        siisti. Tiedoksi vaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe