Onko paha rasti vaihtaa 96 eskoon siis etupyörän laakeri? Voisko joku pistää vähän selostusta miten homma menis.
Etupyörän laakerin vaihto
6
3046
Vastaukset
- sepi
Amatöörille hankala,suosittelen sopivaa korjaamoa. Muuten lainaa korjausopas ja hanki hyvä ulosvetäjä.
- Jarmo
Kyllä se on korjaamon paikka,laakeri voi olla tosi tiukalla tarvii rässin tai sorvausta ja jos itse repii voi hajota pyörän napa se aikas kallis.
- itsekin vaihtaa
Olen joskus vaihtanut, eikä se mielestäni ollut kovin vaikea homma.
Muistaakseni riitti ottaa rengas irti, abs-anturi irti, jarrusatula irti ja roikkumaan lähimaastoon (jarruletku saa jäädä kiinni), napamutteri auki sekä alatukivarsi raidetanko irti olkakappaleesta. Iskari saa jäädä roikkumaan yläpäästään, ja olkakappaleen irrotus iskarista taisi olla vapaaehtoista.
sitten vaan kiskastaan olkakappaletta ulospäin, niin että vetari liukuu ulos olkakappaleen laakeripesästä. Laakerit ei voi tulla samalla nykäsyllä, koska niitä pitää rengassokat. Kun olkakappale on irti kaikkialta muualta paitsi iskarista, sen laakeripesän voi kääntää itseen päin, jolloin laakerin vaihto helpottuu.
Tämä oli siis mondeossa näin, mutta eiköhän se työ abaut samalla tavalla mene.
- V 8 Ford
Riskit kuitenkin ovat suuret jos ei ole kunnon työkaluja, tarkoitin että rahaa voi palaa jos napa halkeaa.Mutta voit kokeilla jos laakeri ei ole tiukassa niin sitten helpottuu.Kaverilla kävi Laakkosen korjaamolla Audissa että asentaja halkoisi navan.Itsellä on vaihettu vain yhteen Fiestaan 1.6 ja siitä piti sorvata laakeri irti.
- olla
hankalaa.
Itse vaihdoin Mondeoon etupyörän laakerin ja ne ulkokoolit on LEVEÄT.
Hitsasin migillä koolin sisäpintaan ,jäähdyttyään kooli melkein tippui itsestäään pois...
helppoa kuin heinänteko. - Ei onnistu nyrkkipajassa
On vaihdettu jopa tienpäällä mutta pakoputkikeskukselta ei onnistunut. Kehät irtoavat jos ei ole huolellinen tai tarkasta napaa. Ford huolto ainakin tietää nämä escon vaivat ja osaa laittaa oikeat osat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472589
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541659Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1331633Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1491358- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131180Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2821165- 156976
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek22924Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58889