Onko teillä kokemuksia vielä kesärenkaista. Tammikuussa ostetun corollan mukana tulleet kesärenkaat britgestonet ovat mielestäni todella äänekkäät. Ovat moottoritiellä ainakin äänekkäämmät kuin talvirenkaat, nastarenkaat.
PRKL
PRKL
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ovat kaikissa autoissa, merkistä riippumatta varsin kötöt, halvat rimpulat.
minä sain ainakin uuteen ranskikseen valita rengasmerkit sekä kesä- että talvirenkaisiin.
Osassa uusista corolloista on Bridget, osassa Misukat. Itsellä oli ensiasennusrenkaina juurikin Michelin Enegryt, jotka ei mielestäni ole kötöt, eikä mitenkään halvemmat kuin muiden merkkien renkaat.
Minulla helmikuussa saatu uusi corolla, nyt vaihdoin mukana tulleet kesärenkaat alle.Ääni oli niissäkin mielestäni kovempi kuin kuvittelin , joten ajattelin tarkistaa vielä ilmanpaineet.
Kaikissa renkaissa oli reilut 3.5 ,yhdessä jopa 3,8 kiloa. Pudotin paineet 2.3 ohjekirjan mukaan ja rengasäänet mielestäni hiljenivät selvästi.
Miksi ensiasennusrenkaissa oli niin suuret paineet, en tiedä?
Ne on varastointi/laivauspaineet, ettei renkaat jousta laivatessa. Saadessasi auton käyttöön talvirenkailla, kesärenkaiden paineita ei pudotettu.
bridgestonen on aika meluisat, muuten hyvä pito ja hyvät ajoominaisuudet.
Omaan Corollaani valitstin ensisasennusrenkaiksi Nokian Nrhi:t. Varsin mukavat autoon sopivat renkaat.