Mitä mieltä nimestä Milla?

Äiti

Mitä mieltä siis nimestä Milla?
Millaisia mielikuvia herättää? Kuvaile Milla-nimistä tyttöä. Onko hyvä vai huono nimi mielestäsi?

13

5509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menninkäinen

      Siis tunnen monia Milla-nimiä tyttösiä ja ovat kyllä kaikki mukavia ja iloisia. Tunnen tummia ja vaaleita, pitkiä ja lyhyitä... Joten jokainen millakin on oma persoonansa ja oman näköinen :)
      Minä annoin nukelleni n.3v:nä Milla-Marjaana tai Millamarjaana en oikein tiedä miten kirjoittaa se kun en osannut kirjoíttaa 2-3v:nä, sitten äitini kaveri antoi sen tyttärensä toiseksi tai kolmanneksi nimeksi :)

      JA IHAN HYVÄ NIMI!!!

    • kiva

      nimi! Kaunis ja herkkä ja myös kansainvälinenkin.

    • ......................

      Milla on mukava nimi. Nimi herätti minussa mielikuvia: Pirteä, iloinen, virkeä ei mikään tossukka, suomalainen, perinteinen (toden näköisesti ainoa luokallaan). sen osaa lausua jokainen.

      Tyttäreni on Milla. Syntyessään mustatukkainen ja nyt vaaleat pitkät hiukset. Pitää vaaleanpunaisesta ja tahtoisi olla prinsessa! Osaa pitää päänsä ja kietoo isän sormnsa ympäri hetkessä. Silmät tuikkii kuin tähdet. Pidän nimestä onhan tyttäreni Milla.

      • perinteinen

        Erottuu hyvin nykyisten trendi-nimien joukosta! Mielikuva kyseisen nimen kantajasta on reipas:)


    • hmm

      Milla Magia tulee ekana mieleen. Eikä sitten oikein mitään muuta, sillä kukaan tuntemani Milla ei ole kovin mukava. Toisaalta, kaikki nimet herättävät jollakulla negatiivisia mielikuvia, ja kuten nähdään, muut ovat pitäneet Milla-nimestä. Onhan se pirteä ja iloinen, helppo lausua ja pehmeä.

    • on ihan kiva nimi. Minulle siitä tulee aina mielikuva tummatukkaisesta tytöstä, mutta sopii myös vaalealle. Nimi on helppo lausua eri kielissä ja on sopivan "pehmeä" nimi. Sen vuoksi soveltuu erinomaisesti "kovien" sukunimien kanssa esim. Milla Kärkkäinen, Milla Kukkonen, Milla Räikkönen jne. Sen sijaan jonkun hiljaisen ja pehmeän sukunimen kanssa sopisi ehkä joku vähän räväkämpi etunimi. Esim. Milla Hujanen, Milla Laine niin noihin sukunimiin laittaisin ehkä vähän "kovemman" kuuloisen etunimen kuin Milla.

    • kiva nimi

      "Milla hei, sun täytyy muuttuu, sun elämältäs suunta puuttuu" tuli ekana mieleen. Ja Milla Magia! :) Mutta ei nuo mitään kovin pahoja mielikuvia varmaan ole??

      Milla on ihan hauska nimi! Helppo lausua ja ymmärtää, ei tarvitse joka paikassa selostaa kuinka nimi kirjoitetaan...

    • hiras

      Milla on pikkukovis, siro ja kova kiroilemaan. Meikkaa paljon, tupakoi 14-vuotiaana, lävistyksiä ja mustaksi värjätyt hiukset. Koulu ei kiinnosta, mutta pojat sitäkin enemmän.

      • Liisa-Maria

        joka auttaa äitiä ja hoitaa mielellään nuorempia sisaruksiaan. Tunnemmme varmaan vähän erityylisiä Milloja.


      • Anonyymi

        Ai että tupakoi🙄


    • Äiti

      Kiitos kovasti vastauksista! Mielenkiinnolla luin!

      • tämän

        että monen Camillan lempinimi on Milla...


      • Anonyymi

        Lmilla herättää pelkoa ja kauhua on jossain sadussa noita!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      179
      5046
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2628
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2286
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      99
      2198
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2077
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      73
      2074
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2023
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1546
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      114
      1458
    Aihe