te, ketkä omistatte carina kakkosen, niin onko teillä öljynlauhdutinta koneessa? siinä syylärin edessä pienempi syyläri, josta menee johdot öljypohjaan? mun carinas on 4a-f moottori, olen vain mietiskellyt että onkohan tuo öljynlauhdutin laitettu jälkiasennuksena? en ole ennen muussa autossa nähnyt 'öljysyyläriä'.
carina 2 öljynlauhdutin
11
6262
Vastaukset
- AE111
Hieman menee ohi, mutta kone on melkein sama. Minulla oli Corollassa (-97) 4A-FE-kone, joka on siis sama kone ruiskulla. Siinä oli öljynlauhdutin alkuperäisesti asennettuna.
- Korolla
Vastaan vaikka en Carinaa omista, vaan Corollan.
Öljynjäähdytin kuuluu 4A-F(E) ja 4A-GE -koneisiin tehdasasennettuna.- jouhou
kiitos tiedoista. oli vaan niin outoa, kun ei ole ikään missään muussa autossa nähnyt öljynlauhduttimia.
voi taas nukkua yöt rauhassa :)
- on lauhdutin
Mulla on öljynlauhdutin. Itse auto pelkkä karvalakki-
malli, mutta se ei vaikuta asiaan. - matias
ovat jotkut kuulemma ohittaneet sen öljynlauhduttimen että E-mallin carina lämpiäisi paremmin.
Eli tuleva ja lähtevä letku yhteen ja lauhdutin pois välistä.
Ei taida tarvita näissä Suomen olosuhteissa
sitä lauhdutinta.- jouhou
itse annan ainakin lauhduttimen olla siellä, kesällä voi olla ihan hyväkin varuste. talvella ei lämpiämisongelmia ole autossani.
Toyotan 4A-F moottori kiertää omassa carina kakkosessani 100 km tuntivauhdissa 3 000 rpm (joo 5-vaihde päällä). Voi olla öljyt kuumana jos ei lauhdutinta olisi, varsinkin kesällä.
- matias
acid_rain kirjoitti:
Toyotan 4A-F moottori kiertää omassa carina kakkosessani 100 km tuntivauhdissa 3 000 rpm (joo 5-vaihde päällä). Voi olla öljyt kuumana jos ei lauhdutinta olisi, varsinkin kesällä.
varmasti tarvitseekin. Sanoinkin vain että tiedän hlöitä jotka ovat omasta autostaan ottaneet lauhduttimen talveksi pois.
Mulla oli E-carina ja se ei lämmennyt kunnolla ja siihen tautiin tarjottiin tätä vaihtoehtoa.
Järkevämpi varmaan olisi jos sen lauhduttimen laittaisi vaikka muovipussiin talven ajaksi tms.
Itse en tehnyt sille lauhduttimelle mitään, vaan annoin olla ja palelin autossa. Pysyi ainakin hereillä. Tosi kylmä auto se E-carina.
Nyt kakkosautona Carina II -89, ja se lämmityslaite on monta kertaa parempi kuin seuraajassaan. matias kirjoitti:
varmasti tarvitseekin. Sanoinkin vain että tiedän hlöitä jotka ovat omasta autostaan ottaneet lauhduttimen talveksi pois.
Mulla oli E-carina ja se ei lämmennyt kunnolla ja siihen tautiin tarjottiin tätä vaihtoehtoa.
Järkevämpi varmaan olisi jos sen lauhduttimen laittaisi vaikka muovipussiin talven ajaksi tms.
Itse en tehnyt sille lauhduttimelle mitään, vaan annoin olla ja palelin autossa. Pysyi ainakin hereillä. Tosi kylmä auto se E-carina.
Nyt kakkosautona Carina II -89, ja se lämmityslaite on monta kertaa parempi kuin seuraajassaan.Auttaako auton lämpenemiseen mitään, kun vaihdat jäähdyttimen termostaatin (muista vaihtaa tiivistekin). Termostaatti sijaitsee muistaakseni alavesiputkessa. Samalla voi huuhdella jäähdytysjärjestelmän jos katsoo tarpeelliseksi.
Pahvin laittaminen nokalle tai syylärin eteen voi auttaa myös.
Yllättävän suuri vaikutus kertomasi mukaan öljynlauhduttimella auton lämpeävyyteen.. eihän se käytännössä jäähdytä kuin öljyä, jäähdytysnesteet saa virrata ja lämmetä kaikessa rauhassa. No, kai se vain on uskottava, en jaksa alata väittämäänkään :)
Ei siitä varmastikaan mitään haittaa ole, jos sen lauhduttimen talvella ohittaa.
carinaan kuuluu laudutin kun p-putki menee öljypohjan alta se ei jäähdy kunnolla MEINAAN ÖLJYT
- elegance -97
se pakoputki tahtoo mennä joka autossa..., mutta carinan öljytilavuus on onnettoman pieni 3l.., esim toisessa biilissä 1.6 pösö = 5l
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666