Pesänjakajan hakeminen tuomioistuimen kautta?

Myrsky kaljalasissa

Hei!
Isäni kuoli useita vuosia sitten ja kuolinpesä on jakamaton. Osakkaina minä ja äitini. Nyt kun äiteelle tuntuu olevan tuo viinan juonti maailman tärkein asia, vaadin pesän jakamista. Emme ole enää äitini kanssa puheväleissä. Minun pitäisi hakea tuota pesänjakajaa sen paikkakunnan käräjäoikeudesta jossa isäni on viimeksi ollut kirjoilla. Mitä tällaisessa hakemuksessa tulee olla ja miten se laaditaan? En haluais maksaa satoja euroja asianajajalle jos kyseessä ei ole mikään kauhean monimutkainen asiakirja. Kiitos jo etukäteen vastauksista.

1

3077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilanteeseen.

      Kuten olet saanutkin selville, hakemus tehdään vainajan viimeisen kotipaikan käräjäoikeudelle. Hakemusmaksu (jonka hakija maksaa) on 72 euroa, mutta jos äitisi panee oikein hanttiin ja asia siirtyy riitaisena istuntokäsittelyyn, hakemusmaksu voi olla maksimissaan 164 euroa (katso tarkemmin esim. http://www.oikeus.fi/5835.htm ).

      Hakemus tehdään kirjallisesti, sen olennainen sisältö on se, että sinun on pyydettävä, että asianajaja se-ja-se määrättäisiin silloin-ja-silloin kuolleen sen-ja-sen henkilön pesänselvittäjäksi ja pesänjakajaksi. Mukaan täytyy laittaa kopio perukirjasta sekä sukuselvitykset eli ne virkatodistukset jotka olivat perukirjan liitteenä. Jos kotiin ei ole jätetty yhtään kappaletta perukirjasta tai sukuselvityksistä, pyydä jäljennökset verotoimistosta.

      Lisäksi mukana on oltava pesänselvittäjä/jakajaehdokkaan kirjallinen suostumus tehtävään. Käytännössä määrätään vain asianajajia tai muita juristeja, joten sinun on ensin käännyttävä jonkun AA:n puoleen ja selvitettävä, suostuuko hän pesänjakajaksi. Hakemukseen on myös laitettava pesän muiden osakkaiden nimet ja yhteystiedot, eli käytännössä äitisi tiedot.

      Asia etenee siten, että käräjäoikeus lähettää hakemuksesta tiedon äidillesi, käytännössä lausumapyynnön. Äidilläsi on (yleensä) 14 päivää hakemuksen tiedoksisaannista aikaa vastata käräjäoikeudelle. Mikäli äitisi ei vastaa mitään, käräjäoikeus tekee päätöksen hakemuksesi mukaan (jos vain esittämäsi henkilö täyttää muotovaatimukset, mutta esteetön AA kyllä ne täyttää).

      Mikäli äitisi vastustaa hakemusta, jatko riippuu vähän vastustuksen syistä. Jos hän esittää kilpailevaa ehdokasta, sinulta pyydetään kommenttia siihen. Käytännössä jossain vaiheessa käräjäoikeus myös tiedustelee osakkailta, annatteko suostumuksen siihen, että KO ratkaisee asian kansliassa papereiden perusteella ilman istuntoa. Pahimmassa tapauksessa päädytte käräjille, siis istuntoon "tappelemaan". Mutta jokaisella pesän osakkaalla on ehdoton oikeus saada pesänselvittäjä/pesänjaka määrätyksi, joten riitaa voi käytännössä tulla vain jakajan henkilöstä. Suurin osa hakemuksista toki menee vastustuksetta läpi eli että muut osakkaat eivät vastausta anna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      373
      1729
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1056
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      86
      1029
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe