Hei!
Isäni kuoli useita vuosia sitten ja kuolinpesä on jakamaton. Osakkaina minä ja äitini. Nyt kun äiteelle tuntuu olevan tuo viinan juonti maailman tärkein asia, vaadin pesän jakamista. Emme ole enää äitini kanssa puheväleissä. Minun pitäisi hakea tuota pesänjakajaa sen paikkakunnan käräjäoikeudesta jossa isäni on viimeksi ollut kirjoilla. Mitä tällaisessa hakemuksessa tulee olla ja miten se laaditaan? En haluais maksaa satoja euroja asianajajalle jos kyseessä ei ole mikään kauhean monimutkainen asiakirja. Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Pesänjakajan hakeminen tuomioistuimen kautta?
1
3051
Vastaukset
- tilanteeseen.
Kuten olet saanutkin selville, hakemus tehdään vainajan viimeisen kotipaikan käräjäoikeudelle. Hakemusmaksu (jonka hakija maksaa) on 72 euroa, mutta jos äitisi panee oikein hanttiin ja asia siirtyy riitaisena istuntokäsittelyyn, hakemusmaksu voi olla maksimissaan 164 euroa (katso tarkemmin esim. http://www.oikeus.fi/5835.htm ).
Hakemus tehdään kirjallisesti, sen olennainen sisältö on se, että sinun on pyydettävä, että asianajaja se-ja-se määrättäisiin silloin-ja-silloin kuolleen sen-ja-sen henkilön pesänselvittäjäksi ja pesänjakajaksi. Mukaan täytyy laittaa kopio perukirjasta sekä sukuselvitykset eli ne virkatodistukset jotka olivat perukirjan liitteenä. Jos kotiin ei ole jätetty yhtään kappaletta perukirjasta tai sukuselvityksistä, pyydä jäljennökset verotoimistosta.
Lisäksi mukana on oltava pesänselvittäjä/jakajaehdokkaan kirjallinen suostumus tehtävään. Käytännössä määrätään vain asianajajia tai muita juristeja, joten sinun on ensin käännyttävä jonkun AA:n puoleen ja selvitettävä, suostuuko hän pesänjakajaksi. Hakemukseen on myös laitettava pesän muiden osakkaiden nimet ja yhteystiedot, eli käytännössä äitisi tiedot.
Asia etenee siten, että käräjäoikeus lähettää hakemuksesta tiedon äidillesi, käytännössä lausumapyynnön. Äidilläsi on (yleensä) 14 päivää hakemuksen tiedoksisaannista aikaa vastata käräjäoikeudelle. Mikäli äitisi ei vastaa mitään, käräjäoikeus tekee päätöksen hakemuksesi mukaan (jos vain esittämäsi henkilö täyttää muotovaatimukset, mutta esteetön AA kyllä ne täyttää).
Mikäli äitisi vastustaa hakemusta, jatko riippuu vähän vastustuksen syistä. Jos hän esittää kilpailevaa ehdokasta, sinulta pyydetään kommenttia siihen. Käytännössä jossain vaiheessa käräjäoikeus myös tiedustelee osakkailta, annatteko suostumuksen siihen, että KO ratkaisee asian kansliassa papereiden perusteella ilman istuntoa. Pahimmassa tapauksessa päädytte käräjille, siis istuntoon "tappelemaan". Mutta jokaisella pesän osakkaalla on ehdoton oikeus saada pesänselvittäjä/pesänjaka määrätyksi, joten riitaa voi käytännössä tulla vain jakajan henkilöstä. Suurin osa hakemuksista toki menee vastustuksetta läpi eli että muut osakkaat eivät vastausta anna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486268Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki694195- 443481
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t213196- 1972960
- 402632
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132509törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/202472- 1531516
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3251488