Varadero

Harkinnassa ostaa Varadero 1000. Onko kellään pitkäkoipisella kokemuksia ko. pyörästä.
Itse olen 187cm ja tarkoituksena ois ajella pitkiäkin matkoja.
Mahdunko hyvin Varaderoon? (Ja muija myös)
102257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mulla on ollut jo kolmisen vuotta ja enimmäkseen ajanut matka- ajoa. Sopii hyvin myös autobahnien kiivasrytmiseen matkan tekoon. Täyteen lastattuna ja matkustajan kanssakaan ei tuntunut ahtaalta eikä myöskään voima loppunut missään vaiheessa. Pituutta minulla on 193 ja jalkojen puutumista ei esiintynyt. Sivulaukut rajoitti matkanopeuden 180 km/h, mutta onhan siinäkin jo endurolle riittävästi. Toki ajo- ominaisuudet tuntuisivat riittävän nopeampaankin kuin 210 maksimi nopeuteen ainakin suht suorilla teillä. Mitään teknistä ongelmaa ei ilmennyt tänä aikana ja eturengaskin on vielä alkuperäinen(21 tkm). Tarkoitus oli pitää pyörää pitkälle tulevaisuuteen, mutta kävi niinkuin usein käy, eli perhe kasvaa ja myin sen pois. Suosittelen kuiteskin vilpittömästi ainakin ruiskulla varustettua versiota matalamman polttoaineen kulutuksen vuoksi.

Äänestä

Ai sä oot tommonen tumppi.
Osta ehdottomasti.On meinaan viimmettenpäälle hyvä ajella pitempääkin matkaa, myös hiekkateitä, eikä äiteekään paina kyytissä mitään.
Mulla on itellä viä toi kaasariversio mut ei toi kulutus mikään mahoton oo noin 5,5-6 litraa.
Pyörä tuntuu äkkiseltään vähän yläpainoiselta mutta kun sen saa liikkeelle ja tien päälle niin ei voi muuta kuin hymyillä leveästi(varo kärpäsiä)ja päästellä menemään leppoisasti.

Äänestä

Varaderohan on tosi iso matkapyörä joten sopii varmaan isollekin miehelle. Motopalstan sivuilla on kaksikin Varaderon koeajoa jossa se saa lähes pelkkiä kehuja. Eihän se välttämättä niin kaunis möhkäle ole mutta kauneushan on katsojan silmässä.

Äänestä

pelkkää kehua jokapaikasta.
Oli kyse sitten varaderosta, africa twin tai transalp.
Siinä on hyviä pyöriä allroad touhuun.
Ihan pienille miehille/naisille nämä ei ehkä sovellu niin hyvin.
Pieninkin näistä painaa lähes 200 kiloa.Ja suurin 3-40 kiloa enemän.
Kohtalaisen vakaita , varmatoimisia ja unelmapyöriä juuri matkailuun.Ajoasento hyvä.

Äänestä

Tosi hyvin mahtuu Varaderoon äijä 198 cm kera muijansa 175 cm. Kyyti on mukavaa ja istuma-asento hyvä, ei tarvi polvet koukussa nököttää. Suosittelemme lämpimästi !! :-)

Äänestä

riittääkö 650 varadero puhti, miten on toiminut
tiedosta kiitollinen

suunnitelmissa käytetty

Äänestä
  • Taidat kuitenkin tarkoittaa Transalpia.

    Äänestä

  • eki.lehtonen kirjoitti:

    Taidat kuitenkin tarkoittaa Transalpia.

    tarkoitin kuitenkin honda 650 deauvilleä

    näin eka kerran pyörän mp. 06 messuilla tykästyin

    hinta vaan kova.

    ps. nyky pyörä liikenteeseen 01.04-06 yes !!

    Äänestä

Varatero.
Itse olen 188cm. pitkä, vaimo 173cm.
Tilaa on ruhtinaallisesti, varsinkin takatyttö tykkää ku simo hillosta, tosin ei kuskikaan voi valittaa. Ja tehot riittää, eihän toi mikään rähinäpyöra olekkaan.
Pitkiä nautinnollisia reissuja tiedossa.
OSTA!

Äänestä
  • sori vaan kaikille heimolaisille !!

    kiitos viesteistä. varmaan varadero ja deauville on lähes sama pyörä, myyjä ei osannut sanoa kummalla haluaa ajella. ajaa nykyään varaderoa on hänkin ollut tyytyväinen. ehkä sekin kertoo että myyjä ajaa itsekin kyseisellä merkillä n.15.000 km /kesä euroopan turneilla ym...ym.

    itse ajan vielä kolhoosi pyörällä tytön kanssa
    malli 125 virago. ensin ruosteet ajotaidosta pois,sitten se isompi pyörä. poikasena tuli ajeltua. nyt lapsia kasvateltu välissä mutta kohta elämä alkaa kun baana aukeaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostanko kirjoitti:

Harkinnassa ostaa Varadero 1000. Onko kellään pitkäkoipisella kokemuksia ko. pyörästä.
Itse olen 187cm ja tarkoituksena ois ajella pitkiäkin matkoja.
Mahdunko hyvin Varaderoon? (Ja muija myös)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu