Nettikirjoittelusta

Voiko nettikirjoituksesta nostaa syytteen? Jos joku netissä kirjoittaa tietylle nimimerkille (ei kerro helötietoja tai oikeaa nimeä), jotakin todella herjaavaa? Onko tälläisistä Suomessa oikeustapauksia, jos, miten niissä kävi? Voiko pelkkää nimimerkkiä (tosin rekisteräöitynyttä, jolla oma galleriasivunsa kuvineen, muttei hlötietoja) herjaten joutua mihinkään vastuuseen?
4553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voiko nimimerkkiä herjaamalla nettikeskustelussa saada syytteen?

Äänestä
  • Antaa palaa.

    Äänestä

lueppa laki kirje-salaisuudesta.
Asiallinen kannattaa olla.
Välitön,keskusteluissa on jokaisella oikeus omaan mielipiteeseen!!
Mitään nimiä ja henkilötietoja ei kannata laittaa.
Ellei nyt hae työntekijää ..työtä..osta myy..jne..sähköposti ossan uskaltaa tänä päivänä aika hyvin antaa kyllä jos haluaa jonkun pitävän yhteyttä.

Äänestä

Meillä oli kerran yks reklamaatiojuttu erään yrityksen kanssa ja kirjoitimme siitä nettiin (firman nimi mainittiin) keskustelupalstalle, koska saamamme kohtelu oli suorastaan uskomatonta.
Juttu allekirjoitettiin oikealla etunimellä, eli tästä ja tarinasta yritys tiesi, kuka kirjoitta oli (emme tarkoituksellisesti kirjoittaneet viestiä nimimerkillä).

Kävi sitten niin, että yrityksen omistaja oli tehnyt rikosilmoituksen syyttäjälle kunnialoukkauksesta. Syyttäjä ei vienyt asiaa eteenpäin. Perusteluna oli ensisijaisesti se, että liikkeenharjoittajan tulee kestää yksityishenkilöä enemmän häneen kohdistuvaa kritiikkiä. Ja tietysti tärkein pointti sananvapaus; jos asia on totta, siitä saa tiettyyn loukkaavuuden rajaan asti kirjoittaa. Tämä loukkaavuuden raja on matalampi, jos kirjoituksen kohteena on yksityishenkilö. Tässäkin on tosin huomioitava se, että ns. julkimoilla tämä raja on hiukan normaalia "maalaistolloa" korkeampi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeuteen? kirjoitti:

Voiko nettikirjoituksesta nostaa syytteen? Jos joku netissä kirjoittaa tietylle nimimerkille (ei kerro helötietoja tai oikeaa nimeä), jotakin todella herjaavaa? Onko tälläisistä Suomessa oikeustapauksia, jos, miten niissä kävi? Voiko pelkkää nimimerkkiä (tosin rekisteräöitynyttä, jolla oma galleriasivunsa kuvineen, muttei hlötietoja) herjaten joutua mihinkään vastuuseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu