Moikka! Olen lähettämässä hakulomakkeen opettajankoulutuslaitokseen ja pyytäisin teiltä neuvoa miten menetellä. Saan kaksi lisäpistettä pitkästä matikasta. Miten merkitsen sen lomakkeeseen, tarvitsenko erillisen todistuksen vai oetaanko nämä pisteet suoraan ytl:lta? ("Markitse rastilla ne lisäansiot, joita esität hakemuksessasi. Tässä esitetyistä toiminnoista on todistukset tai mahdolliset lisätiedot liitettävä hakemuksen mukaan. Hakulomakkeeseen itse kirjoitettuja lisätietoja ei käsitellä.")
OKL-hakulomakkeen täyttö
raita_
3439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse täytin juuri kyseistä lomaketta ja olen kans suorittanut pitkän matikan yo-kokeen. Olettaisin, että tieto siitä saadaan suoraan ytl:stä. Muutenkin siinähän pitäisi liittää kaikista ylim. suorituksista todistus, eikä vielä ole mitään yo-todistusta. En tosin varma ole, mutta olettaisin, että ne samalla huomioivat sen kun yleensäkin keräävät arvosanat sieltä ytl:stä.
Juuri noin se menee. Pitkän matikan tiedot saavat suoraan sieltä ytl:stä. Muista suorituksista tietenkin sit paperit mukaan.
Kiitoksia. Saatteko te vielä lisäpisteitä muista suorituksista? Mitä olette arvioineet alkupisteiksenne? Ja oletteko lukeneet paljon? :)