Kiuas testi

Onkohan kellään tietoo löytyykö mistään alan lehdestä kunnon kiuastestiä, siis sähkökiukaista.

Pitäs jonninlainen ostaa mut eihän sitä uskalla kun kaikki tällä palstalla haukkuu toisten kiukaat ihan paskoiks, kertokaa ihmees jos tiedätte johan tässä menee yöunetkin kun ei löylyihin pääse perskeles.
610489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Osta puukiuas!

Äänestä
  • Nykyisin on olemassa hyviä sähkökiukaista mitkä pärjää puulämmitteisille kiukalle mennentullen.
    Hyvä sähkökiuas on parempi kuin huonohko puukiuas ja hyvä puukiuas on taasen parempi kuin huonohko sähkökiuas.

    Äänestä

  • Löylynlyömä kirjoitti:

    Nykyisin on olemassa hyviä sähkökiukaista mitkä pärjää puulämmitteisille kiukalle mennentullen.
    Hyvä sähkökiuas on parempi kuin huonohko puukiuas ja hyvä puukiuas on taasen parempi kuin huonohko sähkökiuas.

    kunhan vaan on kiukaassa tarpeeksi tehoa ja kivimassaa niin hyvät löylyt tulee. Siis ainakin kiukaan puolesta. Sitten on tietty ilmastoinnit ja muut häsmingit.

    Äänestä

Tekniikan maailmassa on aina välillä joitain kiuastestejä tehty. En kyllä muista tuloksia tai melleja mitä siellä on ollut. Eikös heillä ole netissä joku artikkeli arkisto?

Mun mielestä kiukaan ostossa pitää huomioida saunan koko, jotta saadaan oikean tehoinen kiuas saunaan. Sit pitää miettiä että kuinka paljon aikoo sijoittaa kiukaaseen, ja kuinka paljon sitä saunaa käyttää. Jos käyttöaste on pieni, niin ei siihen kannata mitään 1000€ kiuasta laittaa. Itse suosittelen näitä kiukaita missä on suuri kivimassa. Eli hetivalmiit kiukaat, Helon pikkutonttu, IKI ja vuolukivikiukaat. Varmaan löytyy vielä muitakin malleja... Suurella kivimassalla päästää pehmeisiin ja kosteisiin löylyihin, missä happeakin riittää.

Yksi tärkeä seikka ainakin sähkökiuas-saunoissa on ilmastointi. Jos se toimii hyvin, niin sit ollaan jo tosi pitkällä hyvien löylyjen suhteen.

Äänestä

Jos saunoo paljon niin kannattaa miettiä jotain hetivalmis kiuasta, itselläni oli hetivalmis (helo) ja kun kävin joka päivä saunassa se oli unelma kun sauna oli aina valmis löylyttelyyn. Nykyään uudessa asunnossani on Narvin löylymestari, mutta se onkin jo toinen juttu...

Äänestä
  • Kiitti tm ja sauna-antero ainoista viisaista kommenteista, päädyttiin hankkimaan joku hyvä hetivalmis, toi kivimassa se olennainen tekijä kumminkin noitten hyvien ja tuhtien köylyjen kannalta taitaa olla se paras valinta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hjalmari kirjoitti:

Onkohan kellään tietoo löytyykö mistään alan lehdestä kunnon kiuastestiä, siis sähkökiukaista.

Pitäs jonninlainen ostaa mut eihän sitä uskalla kun kaikki tällä palstalla haukkuu toisten kiukaat ihan paskoiks, kertokaa ihmees jos tiedätte johan tässä menee yöunetkin kun ei löylyihin pääse perskeles.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu